envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa





Sektor fotowoltaiki w 2024 r. nadal się rozwija, choć nie brakuje w nim wyzwań, takich jak np. odmowa przyłączenia do sieci, ograniczenia administracyjne czy spadek ceny energii. Tylko w maju ok. 20 proc. zapotrzebowania energetycznego naszego kraju pochodziło z tego źródła. Na tym jednak dobre wieści się kończą. Rynek przeżywa obecnie stagnację wynikającą z oczekiwania na kolejną edycję programu Mój Prąd. W dodatku zmieniana jest cała struktura tego sektora, a małe instalacje są coraz mniej dochodowe. Stąd potrzeba szukania szans i nisz do pozyskania całkiem nowej grupy klientów. Rozwiązaniem może być agrowoltaika, czyli dopasowane dla producentów rolnych rozwiązania PV, które pozwalają zachować dotychczasowe przeznaczenie gruntów przy jednoczesnym uzyskaniu dodatkowego dochodu oraz ochronie plonów i zwierząt.116 00 WS A20

Rolnicy – nowa kategoria klientów PV

Przyzwyczailiśmy się do modelu, w którym instalacje fotowoltaiczne powstają przede wszystkim na dachach budynków gospodarczych oraz domów czy też w okolicy przydomowej i na łąkach. Od kilkunastu lat takie realizacje wpisują się w krajobraz polskich wsi i miast. Warto jednak wiedzieć, że to tylko część potencjału, jaki drzemie w energii słonecznej. To jedynie wycinek potencjalnej grupy klientów, która może zyskać na PV, a także dawać pracę w branży instalatorskiej. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest agrowoltaika oraz w jaki sposób może stanowić źródło dodatkowego dochodu dla rolników, a przede wszystkim dla instalatorów.

Korzyści dla instalatora

W Polsce agrowoltaika jest na wczesnym etapie rozwoju, lecz wiąże się z nią spory potencjał, m.in. z uwagi na dużą powierzchnię gruntów rolnych. Szacuje się, że w Polsce blisko 47% gruntów wykorzystywanych jest do celów rolniczych. Oczywiście, by ten potencjał mógł się rozwijać, potrzebne są różne ułatwienia prawne, które pozwolą na zastosowanie agrowoltaiki na gruntach wszystkich klas. Niemniej warto pamiętać, że w Polsce mamy najwięcej gruntów klas 3-5, zatem nadal istnieje spora grupa rolników, która może skorzystać z tego typu rozwiązań. Kluczowe z punktu widzenia instalatora są:

  • dostępność technologii – w Polsce specjalistyczną technologię i wiedzę w tym zakresie oferuje firma Corab, prekursor agrowoltaiki w naszym kraju,
  • łatwość montażu – jedną z popularnych metod jest montaż paneli na specjalnych konstrukcjach, znajdujących się nad uprawami, gdyż umożliwiają one jednoczesne wykorzystanie przestrzeni rolniczej i generowanie energii słonecznej. Dzięki dostępnym systemom przeznaczonym dla agrowoltaiki można dopasować wysokość instalacji do potrzeb danego gospodarstwa, np. umożliwić pracę ludzi lub przejazd maszyn rolniczych.

Jaka fotowoltaika przy produkcji rolnej?

Produkcję żywności, zarówno roślinną, jak i zwierzęcą, można połączyć z wytwarzaniem zielonej energii. I nie jest to znany nam montaż paneli na dachu gospodarstwa. Agrowoltaika, inaczej zwana Agri-PV, to podwójne wykorzystanie jednego obszaru ziemi: do produkcji rolnej jako głównego zastosowania i do produkcji energii z instalacji PV jako zastosowania dodatkowego. Jeżeli chcemy mówić o agrowoltaice, produkcja rolna musi zostać na pierwszym miejscu – tłumaczy Barbara Michałowska, inspektor rolnictwa ekologicznego oraz manager Agri-PV w CORAB S.A. 

Takie połączenie może również nieść korzyści dla upraw i dobrostanu zwierząt. Jest to możliwe dzięki agrowoltaice – nowemu sektorowi, który poszerza horyzonty w myśleniu o zrównoważonej produkcji rolnej. Co więcej, takie rozwiązania niosą szereg korzyści i mogą skutecznie chronić plony przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, jak grad czy ulewne deszcze.116 01 WS A20

Co rolnik zyska dzięki agrowoltaice?

Agrowoltaika przynosi rolnikom szereg korzyści:

  • Dodatkowe źródło dochodów. Grunty rolne mogą zarabiać podwójnie. Rolnik zyskuje, nie tylko sprzedając swoje plony, ale także energię powstającą z instalacji agrowoltaicznej. Agrowoltaika pozwala na obniżenie ryzyka. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, które mogą wpłynąć na plony, produkcja energii może pozostać na stabilnym poziomie – i odwrotnie. Agrowoltaika zmniejsza ryzyko całkowitej utraty dochodów, czyli stanowi ubezpieczenie na wypadek niesprzyjających warunków atmosferycznych czy niskich cen upraw na rynku.
  • Ochrona dla roślin i zwierząt. Konstrukcje agrowoltaiczne mogą stanowić ochronę przed gradem, burzami czy suszą. Panele mogą działać jako osłona przed nadmiernym nasłonecznieniem i redukować stres cieplny roślin oraz zapobiegać ich przegrzaniu. W okresach intensywnych opadów, gradobicia czy silnych wiatrów struktury montażowe paneli mogą chronić rośliny przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Dla kogo agrowoltaika?

Agrowoltaika szczególnie dobrze sprawdza się w szeroko rozumianym sadownictwie czy w przypadku plantacji roślin cieniolubnych, takich jak: brokuły, cukinie, szparagi, rośliny strączkowe, maliny czy borówki amerykańskie. Można ją także z powodzeniem stosować na pastwiskach i wybiegach dla zwierząt.

Agrowoltaika pozwala na prowadzenie zabiegów uprawnych – może mieć dwie formy. Pierwsza z nich to wysokie Agri-PV. W tym przypadku panele są umieszczone na wysokości umożliwiającej swobodną pracę przy uprawach rosnących pod instalacją. Możliwe jest dostosowanie wysokości – na przykład jeśli hodowla danej rośliny wymaga użycia maszyn o dużych gabarytach. Drugi rodzaj instalacji to PV międzyrzędowe. Umieszczane są pomiędzy uprawami i na pastwiskach na pionowych konstrukcjach (tak zwane płoty), zajmujących niewielką powierzchnię.

Agrowoltaika ma przede wszystkim wspierać produkcję rolną, ale może też przynosić realne korzyści w kontekście energetycznym. 

CORAB logo 1 1 680x680Corab: niezawodny partner instalatora

Corab S.A. jest wiodącym polskim producentem systemów fotowoltaicznych oraz dystrybutorem urządzeń renomowanych marek. Firmę wyróżniają doświadczenie i kompetencje, które sprawiają, że jest solidnym partnerem instalatorów.

Z myślą o nich spółka przygotowała Program Corab Partner – ofertę licznych, pozahandlowych korzyści dla partnerów wywodzących się z film instalacyjnych. Jego celem jest budowanie długotrwałej współpracy i wykorzystanie synergii wspólnych działań.

Natomiast Corab Akademia to inicjatywa edukacyjna, która powstała pod skrzydłami Corab S.A. w odpowiedzi na potrzeby rynku Odnawialnych Źródeł Energii. W ten sposób firma trzyma rękę na fotowoltaicznym pulsie i proponuje kursantom zdobycie cennego doświadczenia oraz liczących się na rynku uprawnień. Oferuje:

  • szkolenia OZE akredytowane przez Urząd Dozoru Technicznego,
  • szkolenia nadające uprawnienia z eksploatacji i dozoru w G1 rozszerzone o magazyny energii powyżej 10 kW,
  • współpracę z doświadczonymi trenerami z firmy Corab oraz z firm partnerskich,
  • dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie fotowoltaiki.

Wejdź na https://corab.pl/agro i dowiedz się więcej!


 

pi