Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

 

Caleffi

„Afrykańskie upały w Polsce!”, „Kolejna fala upałów nadchodzi!”, „Będzie prawdziwe piekło!” ‒ to tylko kilka nagłówków prasowych, które tego lata ostrzegały nas przed uciążliwie wysokimi temperaturami. Wzrost temperatury, również w Polsce, postępuje szybciej niż prognozowali eksperci, a letnie fale upałów stają się powoli naszą codziennością. ‒ Zmiany klimatyczne wpływają m.in. na trendy w systemach grzewczo-chłodzących, a jako producent komponentów dla tych systemów, widzimy wzrost zainteresowania produktami, które jeszcze kilkanaście lat temu sprzedawały się na polskim rynku w bardzo ograniczonych ilościach – podkreśla ekspert firmy Caleffi. ‒ Zawór antyzamarzaniowy Caleffi (108), który zaprezentowaliśmy na rynku dobrych kilka lat temu, zyskał zaufanie wśród klientów indywidualnych, ale również producentów pomp ciepła. Zwłaszcza ci drudzy, bazując na swoim doświadczeniu i wiedzy, rekomendują stosowanie tego typu rozwiązań do swoich urządzeń.

 

System grzewczy czy grzewczo-chłodzący?

Zawór antyzamarzaniowy 108 jest autorskim produktem marki Caleffi , który został wprowadzony na rynek lata temu. Korzystając z wieloletniego doświadczenia oraz kierując się opiniami wyrażanymi przez klientów, firma Caleffi zaprojektowała i na początku 2022 roku wprowadziła do sprzedaży nową wersję tego zaworu. „Młodszy brat” flagowego produktu Caleffi, zgodnie z obowiązującymi trendami, przeznaczony jest do układów służących do ogrzewania oraz chłodzenia budynków.

Wspomniany zawór bazuje na konstrukcji znanego i sprawdzonego już na rynku zaworu antyzamarzaniowego 108, ale dodatkowo wyposażony jest w element reagujący na temperaturę powietrza zewnętrznego, zamykając dopływ do wkładu termostatycznego zlokalizowanego w dolnej części, kiedy temperatura powietrza zewnętrznego przekracza 5°C.

Obecnie zatem do dyspozycji klientów Caleffi są dwie wersje zaworu antyzamarzaniowego:

 

Jak pracuje zawór antyzamarzaniowy?

Przyjrzyjmy się teraz pracy zaworu antyzamrzaniowego zależnie od temperatury na zewnątrz. Przedstawione grafiki ilustrują między innymi, jaki ma to wpływ na czynnik.

 

Okres zimowy ‒ brak zasilania elektrycznego pompy.

 

rys1a

Rys. 1

 

Przykład zaprezentowany na rys. 1 pokazuje otwarty górny element zaworu antyzamarzaniowego, ponieważ temperatura powietrza na zewnątrz wynosi poniżej 5°C. System pozbawiony jest zasilania elektronicznego, więc dochodzi do wychłodzenia czynnika w układzie. Termostatyczny element zlokalizowany w dolnej części otwiera się, ponieważ temperatura medium spadła poniżej wartości 3°C. Jednocześnie otwiera się przerywacz próżni, pozwalając na wypływ czynnika z zaworu. Kiedy do zaworu dotrze czynnik o temperaturze 4°C, element termostatyczny zamknie wpływ.

 

Okres letni ‒ przygotowanie czynnika o niskiej temperaturze.

 

rys2a

Rys. 2

 

W przykładzie pokazanym na rys. 2 górny element zaworu jest zamknięty, ponieważ temperatura powietrza zewnętrznego wynosi powyżej 5°C. Uniemożliwia to dopływ czynnika do dolnej wkładki, która została skalibrowana na temperaturę otwarcia 3°C. Tak niska temperatura czynnika może występować podczas początkowej fazy pracy układu chłodzenia, co mogłoby skutkować nieuzasadnionym otwarciem zaworu.

Podsumowując, istnieje możliwość wyboru wersji zaworu z serii 108 ‒ podstawowej, jeżeli pompa ciepła ma być wykorzystywana jako źródło ogrzewania, albo rozszerzonej, gdy pompa ciepła ma przygotowywać zarówno czynnik grzewczy, jak i chłodniczy o niskim parametrze.

Dlaczego właśnie zawór antyzamarzaniowy Caleffi?

 

Więcej informacji: www.caleffi.com
Caleffi logo1

font male2

www.caleffi.com

Firma Caleffi to wiodący, włoski producent najwyższej jakości komponentów do armatury regulującej i pomiarowej wykorzystywanej do zastosowań domowych i przemysłowych w sektorze ogrzewania, klimatyzacji, instalacji sanitarnych oraz odnawialnych źródeł energii. Obecnie Grupa składa się z czterech spółek własnych (CALEFFI, PRESSCO, RDZ, CRISTINA), dwóch spółek międzynarodowych (ALTECNIC, ALLVALVE) i dziewięciu oddziałów dystrybucyjnych. Ma 10 fabryk zlokalizowanych wyłącznie we Włoszech ze strategicznego powodu: zapewnia to najwyższe przestrzeganie norm jakościowych narzuconych nie tylko przez przepisy międzynarodowe, ale także przez wymogi korporacyjne. Gwarantuje pełną, skuteczną i 100% kontrolę nad każdym etapem produkcji.

Grupa Caleffi zatrudnia ponad 1460 pracowników na całym świecie i prowadzi dystrybucję do ponad 90 krajów, osiągając rekordowe obroty powyżej 426 milionów euro w 2021 r.