Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

Inwestycja w odnawialne źródła energii niewątpliwie przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń zagrażających naszemu zdrowiu oraz do redukcji wydatków na cele grzewcze. Jednak niektórych klientów mogą odstraszać koszty takich inwestycji. Co zatem zrobić, aby montując pompę ciepła utrzymać je na rozsądnym poziomie, a jednocześnie zapewnić możliwie najbardziej oszczędną eksploatację instalacji.34

35Pompa ciepła – opłacalność inwestycji
Przy doborze pompy ciepła zasadniczą kwestią jest odpowiednie dopasowanie jej mocy do zapotrzebowania konkretnego budynku i jego mieszkańców. Niedowymiarowanie urządzenia może przyczynić się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych i/lub niedogrzewania budynku, a w przypadku pomp gruntowych – nawet do wymrożenia dolnego źródła ciepła. Z kolei przewymiarowanie pompy gruntowej spowoduje nie tylko znaczące zwiększenie kosztów inwestycyjnych, ale także krótsze cykle pracy urządzenia w trakcie użytkowania, co może negatywnie wpłynąć na działanie systemu i żywotność niektórych elementów.
W przypadku pomp powietrznych podstawowy czynnik, o którym należy zawsze pamiętać, to uzależnienie jej działania od warunków zewnętrznych, ponieważ wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz efektywność każdej powietrznej pompy ciepła maleje. Najzimniejsze dni stanowią tylko kilka lub kilkanaście dni w roku, więc dodatkowe wsparcie systemu musi pokryć jedynie niewielką część rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło.

De Dietrich radzi
Istotny wpływ na efektywność energetyczną systemu grzewczego ma instalacja odbierająca ciepło z pompy ciepła, a dokładnie: projektowa temperatura zasilania instalacji wewnętrznej. Oznacza to, że efektywność jest najwyższa, gdy system ogrzewania budynku jest niskotemperaturowy. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe lub ścienne.
36Ważne jest, aby przygotowanie c.w.u. także zostało dostosowane do działania pompy ciepła. Niezbędna do tego jest odpowiednio duża powierzchnia wężownicy zasobnika c.w.u., odpowiednia pojemność samego podgrzewacza oraz właściwe nastawy temperatury. Ogromne znaczenie ma również konstrukcja i prawidłowy dobór dolnego źródła pompy ciepła – zarówno powietrznej, jak i gruntowej, a także komponenty zastosowane w układzie termodynamicznym urządzenia. Podsumowując, moc pompy ciepła nie może być ani zbyt mała (pozorne „oszczędności” inwestycyjne), ani zbyt duża (na zapas). Warto pamiętać, że koszt eksploatacji systemu, w którym działa wyłącznie przewymiarowana powietrzna pompa ciepła będzie podobny lub nawet wyższy jak w przypadku pracy urządzenia wspomaganego grzałką elektryczną lub kotłem. Przy doborze pompy ciepła trzeba też skupić się na innych czynnikach niż sama jej moc, bo mają one ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania i wydajności całego systemu.