Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

SPIUG poradnikStowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych udostępniło kolejne opracowanie dotyczące stosowania kolektorów słonecznych w innym celu niż tradycyjny podgrzew c.w.u. w instalacji domowej. Tym razem w polskiej wersji językowej można pobrać poradnik „Wykorzystanie instalacji kolektorów słonecznych w istniejących miejskich sieciach ciepłowniczych”.

Trudno nie zauważyć, że miejskie sieci ciepłownicze stoją przed dużym wyzwaniem związanym z podwyższaniem efektywności energetycznej i procesem zazieleniania wytwarzanego ciepła. Nowy poradnik SPIUG dostarcza wskazówek, jak można rozwiązać ten problem przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych. Prezentowane informacje poparte są przykładami zastosowań ‒ bardzo wiele takich instalacji funkcjonuje bowiem z powodzeniem w Europie. Również w Polsce istnieje duży potencjał do wykorzystania w ciepłownictwie możliwości, jakie daje tania energia z promieniowania słonecznego.

Poradnik „Wykorzystanie instalacji kolektorów słonecznych w istniejących miejskich sieciach ciepłowniczych” i zawarte w nim wytyczne zostały opracowane na podstawie materiałów SDH (Solar District Heating) ‒ projekt SDHp2m (Solar District Heating ... od polityki do rynku). Projekt ten miał na celu rozszerzenie wiedzy na temat wykorzystania energii słonecznej w modernizacji sieci ciepłowniczych w dziewięciu regionach europejskich: Turyngia i Hamburg w Niemczech, Styria w Austrii, Owernia-Rodan-Alpy we Francji, Mazowsze w Polsce, Warna w Bułgarii, Vastra Gotaland w Szwecji, Aosta i Veneto we Włoszech.

Poradnik w wersji pdf jest bezpłatnie do pobrania: TUTAJ

Komplet najnowszych opracowań SPIUG poświęconych instalacjom kolektorów słonecznych można również bezpłatnie pobrać ze strony stowarzyszenia: https://spiug.pl/raporty/