envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


dimplex1Decydując się na rewersyjną pompę ciepła, użytkownik ma zapewnione efektywne grzanie zimą i komfortowe chłodzenie latem bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń klimatyzacyjnych. Rewersyjne pompy ciepła Dimplex spełniają najwyższe wymagania w zakresie energooszczędnych instalacji średniej i dużej mocy.

 

 

Zacząć od właściwej koncepcji

Dimplex wskazuje drogę do świadomej decyzji o wyborze innowacyjnych technologii grzania i chłodzenia. Wśród urządzeń opartych na odnawialnych źródłach energii w centrum naszej uwagi są pompy ciepła – w tej kategorii urządzeń mamy najbogatszą ofertę na polskim rynku! Lecz nasza koncepcja sięga o wiele dalej – zawsze poszukujemy właściwego rozwiązania, które będzie dopasowane do indywidualnych warunków, efektywnie wykorzystując energię. Dlatego, obok innowacyjnych urządzeń grzewczych i chłodzących, oferujemy energooszczędne systemy wentylacyjne zorientowane na komfortową pracę bez zbędnego marnotrawstwa energii. Niskotemperaturowe pompy ciepła są idealne do systemów w nowym budownictwie mieszkaniowym, biurowcach czy instalacjach przemysłowych. Natomiast wysokotemperaturowe pompy ciepła adresowane są do starszego budownictwa, obiektów zabytkowych czy sakralnych. Pompy ciepła Dimplex spełniają najwyższe wymagania w zakresie energooszczędnych instalacji średniej i dużej mocy. Nasza oferta dla profesjonalistów jest niezwykle bogata i może sprostać nawet najbardziej wyśrubowanym oczekiwaniom dotyczącym systemu grzewczego lub grzewczo-chłodzącego.

rewer

1. Zintegrowany system do ogrzewania i chłodzenia na przykładzie rewersyjnych pomp ciepła powietrze-woda typu LA35-60TUR+ marki Dimplex [1]. Opis:
1 – sterownik pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia;
2 – chłodzenie dynamiczne przy użyciu konwektorów nadmuchowych z przyłączem kondensatu – odpowiednie do pomieszczeń mieszkalnych z wysokim obciążeniem termicznym lub pomieszczeń wykorzystywanych przemysłowo;
3 – termostaty przełączające z trybu grzewczego na tryb chłodzący;
4 – ciche chłodzenie wykorzystujące istniejące powierzchnie grzewcze (chłodzenie podłogowe, sufitowe lub ścienne);
5 – pokojowa stacja klimatyczna do regulacji temperatury zasilania przy chłodzeniu cichym poprzez pomieszczenie referencyjne;
6 – czujnik punktu rosy podłączony do sterownika chłodzenia – odpowiedzialny za przerwanie pracy urządzenia przy wystąpieniu ew. skropleń we wrażliwych miejscach systemu rozprowadzania chłodzenia;
7 – ogrzewanie podłogowe – przyjemne ciepło w porze zimowej;
8 – ciepło odpadowe powstałe w trybie chłodzenia, które może być wykorzystane do ogrzewania basenu;
9 – efektywne przygotowywanie ciepłej wody w trybie chłodzenia przy wykorzystaniu ciepła odpadowego;
10 – rewersyjna pompa ciepła powietrze-woda typu LA35-60TUR+ do montażu zewnętrznego


Zintegrowany system do ogrzewania i chłodzenia

Dążenie do zapewnienia optymalnego klimatu w pomieszczeniach powoduje, że oprócz efektywnego ogrzewania w sezonie zimowym czy przejściowym coraz ważniejsze staje się także efektywne chłodzenie w sezonie letnim. Przy użyciu rewersyjnych pomp ciepła powietrze- -woda lub solanka-woda firmy Dimplex możliwe jest zarówno ogrzewanie, jak i aktywne chłodzenie jednym urządzeniem: zimą ta sama pompa ciepła pracuje jako efektywne urządzenie grzewcze, natomiast latem wypełniona wodą instalacja grzewcza służy do chłodzenia (rys. 1). W przy padku rewersyjnych pomp ciepła Dimplex serii SI 30-75TER+, SI 130TUR+ (solanka-woda) oraz LA 35- 0TUR+ (powietrze-woda), ciepło odpadowe, powstające w trybie chłodzenia, może być wykorzystywane dalej. W ten sposób, oprócz przyjemnego klimatu, otrzymujemy bezpłatne ciepło służące np. do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania basenu lub zaopatrywania dodatkowych odbiorników ciepła. Pompy rewersyjne zapewniają niezawodne i łatwe do regulacji chłodzenie budynku przy minimalnych kosztach inwestycyjnych. W obiegu chłodniczym pompy ciepła można uzyskać temperaturę zasilania wody lodowej 7-20°C przy temperaturze zewnętrznej ponad 15°C. Zasada działania systemu jest stosunkowo prosta. Pracę pompy ciepła zimą, w trybie ogrzewania, gdy pobiera ona energię z dolnego źródła ciepła, przedstawia rys. 2, natomiast pracę latem, gdy dzięki odwróceniu procesu pompa ciepła staje się agregatem chłodniczym – rys. 3.

Tryb grzania (rys. 2). Zasada działania rewersyjnej pompy ciepła w trybie ogrzewania jest następująca: sprężarka przenosi krążący w zamkniętym obiegu czynnik chłodniczy do wyższego poziomu ciśnienia (1), dzięki czemu wzrasta temperatura gazowego czynnika chłodniczego. Wymiennik ciepła po stronie gorącego gazu obiegu chłodniczego (2) umożliwia zasilanie pojedynczych odbiorników ciepła na wyższym poziomie temperatury. Do przygotowywania ciepłej wody użytkowej dysponuje się w trybie grzania wyższymi wartościami temperatury zasilania (3). Możliwe jest też zaopatrywanie w ciepło dodatkowych odbiorników, np. basenu (4). Zawór czterodrożny (5) kieruje, jeszcze gorący, czynnik chłodniczy do systemu grzewczego. W skraplaczu (6) ciepło to zostaje przekazane wodzie grzewczej, a czynnik chłodniczy schładza się i skrapla. Woda grzewcza opływa konwektor wentylatorowy i oddaje ciepło powietrzu w pomieszczeniach (7). System grzewczy jest opływany wodą grzewczą i oddaje ciepło do pomieszczenia (8). W zaworze rozprężnym (9) następuje obniżenie ciśnienia i temperatury czynnika chłodniczego. Wentylator zasysa powietrze zewnętrzne przez zimny parownik i pobiera w ten sposób nową energię z powietrza zewnętrznego (10). Ciepło z otoczenia jest przekazywane czynnikowi chłodniczemu (11), który się ogrzewa i paruje.

rys. 2 obieg grzewczy rys. 3 obieg chlodniczy
2. Zasada działania rewersyjnych pomp ciepła w trybie ogrzewania na przykładzie pomp ciepła powietrze-woda typu LA35-60TUR+ marki Dimplex [1] (oznaczenia w tekście) 3. Zasada działania rewersyjnych pomp ciepła w trybie chłodzenia na przykładzie pomp ciepła powietrze-woda typu LA35-60TUR+ marki Dimplex [1] (oznaczenia w tekście)


Tryb chłodzenia (rys. 3).
Podczas pracy rewersyjnej pompy ciepła latem w trybie chłodzenia sprężarka przenosi krążący w zamkniętym obiegu czynnik chłodniczy do wyższego poziomu ciśnienia (1), dzięki czemu wzrasta temperatura gazowego czynnika chłodniczego. Wymiennik ciepła po stronie gorącego gazu obiegu chłodniczego (3) umożliwia wykorzystanie ciepła odpadowego w trybie chłodzenia. To darmowe ciepło może być wykorzystane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (3) lub na potrzeby innych odbiorników ciepła, np. basenu (4). Niewykorzystane ciepło czynnika chłodniczego kierowane jest przez zawór czterodrożny do powietrza zewnętrznego (5). W razie potrzeby wentylator (6) zasysa powietrze zewnętrzne przez skraplacz, żeby odprowadzić ciepło, które nie może być wykorzystane. Niewykorzystane ciepło odpadowe oddawane jest do powietrza zewnętrznego za pomocą skraplacza (7), tym samym czynnik chłodniczy schładza się i skrapla. W zaworze rozprężnym (8) następuje obniżenie ciśnienia i temperatury czynnika chłodniczego. Zimny czynnik chłodniczy schładza wodę lodową w parowniku (9). Ochłodzona woda lodowa opływa konwektor wentylatorowy i odbiera ciepło z powietrza (10) – niskie wartości temperatury zasilania prowadzą do przejścia przez punkt rosy i przez to do osuszania powietrza w pomieszczeniu. Schłodzona woda lodowa opływa system rur ułożony w elementach budowlanych (11), obniżając temperaturę powierzchni, która działa jak wymiennik ciepła odbierający ciepło z pomieszczenia. Temperatura zasilania jest tak regulowana, że nie dochodzi do wytrącania wilgoci.

Autor: Adam Koniszewski

Artykuł sponsorowany

dimplex-logo

Glen Dimplex Polska Sp. z o.o.
ul. Strzeszyńska 33, 60-479 Poznań
tel. 61 842 58 05
www.dimplex.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 


 

pi