envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


rys. 1 MCR3 Plus 2Wiele gmin w Polsce prowadzi obecnie kampanie na rzecz zastąpienia nieekologicznych urządzeń grzewczych nowoczesnymi rozwiązaniami. Samorządy, dbając o środowisko naturalne, decydują się także na modernizację kotłowni w zarządzanych przez siebie budynkach. Firma De Dietrich podpowiada, jakie urządzenia najlepiej zastosować.

Modernizując instalację grzewczą, warto przyjrzeć się najnowocześniejszym rozwiązaniom, które są nie tylko ekologiczne, ale również przynoszą realne oszczędności podczas eksploatacji. W co najlepiej zainwestować? Największą popularnością cieszą się kotły kondensacyjne i pompy ciepła.

De Dietrich – lider kondensacji

Proces kondensacji polega na przejściu pary wodnej ze stanu gazowego w ciekły. Produktami spalania w kotłach kondensacyjnych są m.in. dwutlenek węgla oraz para wodna. Temperatura przy powierzchni palnika dochodzi nawet do kilkuset stopni. Ciepło jest przekazywane do wody grzewczej, która przepływa przez wymiennik. Jego konstrukcja pozwala obniżyć temperaturę spalin poniżej punktu rosy. Dzięki temu para wodna skrapla się. W efekcie zostaje wytworzona dodatkowa energia i odzyskuje się tzw. ciepło utajone. Tak więc w kotłach kondensacyjnych wykorzystywane jest dodatkowe ciepło zawarte w spalinach, a dokładniej w parze wodnej. Kotły te charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością, która może wynieść ponad 100%.
Jeszcze nie tak dawno kotły kondensacyjne nie były popularnymi produktami w ofercie producentów. Niektórzy skupiali się na częściej kupowanych, bo tańszych, urządzeniach tradycyjnych. Sytuacja na rynku zmieniła się po wprowadzeniu we wrześniu 2015 r. Dyrektywy ErP, która ograniczyła sprzedaż kotłów do tych urządzeń, które osiągają najwyższą sprawność. W rzeczywistości wymagania dyrektywy spełniają niemal wyłącznie kotły kondensacyjne. Można się spodziewać, że obecnie część klientów przy wyborze urządzeń nadal będzie się kierować najniższą ceną, co z pewnością skłoni niektórych producentów do obniżania kosztów produkcji, aby zaproponować jak najtańsze rozwiązania. Przy wyborze konkretnego urządzenia warto więc kierować się opinią o producencie i jego doświadczeniem w produkcji kotłów kondensacyjnych.

Kotły kondensacyjne od De Dietrich

rys. 4 Kaskada kotlow kondensacyjnych MCA Pro 115 marki De Dietrich
2. Kaskada kotłów Innovens MCA Pro

MCR3 PLUS – to naścienny kocioł kondensacyjny przystosowany do pracy z gazem ziemnym, z możliwością dostosowania do zasilania propanem (rys. 1). Ma zwartą konstrukcję i jest bardzo lekki. Osiąga sprawność do 109,2%, przy czym emisja NOx wynosi poniżej 60 mg/kWh. Kocioł jest sprzedawany w wersji jedno- i dwufunkcyjnej oraz w pakiecie z podgrzewaczem c.w.u. Warto odnotować, że zastosowano w nim kompaktowy wymiennik ciepła o wysokiej sprawności, odlewany ze stopu aluminiowo-krzemowego, odporny na osadzanie się kamienia kotłowego. Wymiennik ten jest objęty 8-letnią gwarancją producenta. Ponadto kocioł został wyposażony w elektroniczną pompę modulowaną klasy A i ma zabezpieczenie przed zbyt niskim stanem wody w komorze kotła.

MCR Home – to gazowy, naścienny, dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny (reklama). Lekki, o kompaktowej, udoskonalonej konstrukcji. Ekologiczny i ekonomiczny. Charakteryzuje się klasą energetyczną A, zarówno dla centralnego ogrzewania, jak i podgrzewania wody. Przy 30% obciążeniu osiąga sprawność do 108,6%, a przy pełnym obciążeniu – do 97,8%. Urządzenie jest wyposażone w nowy, toroidalny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej, z 5-letnią gwarancją. Nowa jest też konstrukcja palnika cylindrycznego, która zapewnia wyższą kulturę pracy i zmniejszony hałas. Pokrywa palnika, zaprojektowana zgodnie z koncepcją „zimnych drzwi” (dzięki czemu temperatura pokrywy nie przekracza 30°C), pozwala na zmniejszenie strat promieniowania aż o 75%. To sprawia, że straty ciepła są mniejsze zarówno w trybie czuwania, jak i podczas pracy z pełnym obciążeniem. Stabilny płomień zapewnia dodatkowe zmniejszenie emisji NOx (< 38/40 mg/kWh) i CO do atmosfery.

gshp
3. Pompa ciepła GSHP

Innovens MCA Pro – to kotły, które można zestawiać w systemy kaskadowe złożone nawet z 10. urządzeń (rys. 2). De Dietrich dostarcza gotowe moduły hydrauliczne z armaturą, co skraca czas montażu i wyklucza ryzyko popełnienia błędu. Zastosowanie kotłów MCA Pro pozwala na odprowadzanie produktów spalania jednym przewodem zbiorczym. Podczas pracy układ automatyki sam wybiera urządzenia do pracy, dbając o to, aby czas eksploatacji był jednakowy dla wszystkich jednostek. Duży zakres modulacji pojedynczej jednostki pozwala na precyzyjne dostosowanie mocy do potrzeb w danym przedziale czasu i ustalenie optymalnej temperatury. W razie uszkodzenia jednego z kotłów, układ sygnalizuje usterkę i jednocześnie zapewnia optymalny komfort cieplny przez uruchomienie urządzenia z trybu postojowego. Układy kaskadowe zapewniają więc pełne bezpieczeństwo w dostawie ciepła. Dają również czas na spokojną reakcję serwisu na wypadek awarii.

Pompy ciepła marki De Dietrich

Firma De Dietrich to również ceniony producent powietrznych i gruntowych pomp ciepła, które gwarantują wygodę użytkowania, oszczędność i ochronę środowiska naturalnego. Oto przykłady pomp ciepła z oferty De Dietrich.

Alezio AWHP V200 to kompaktowa pompa ciepła typu powietrze- -woda do ogrzewania budynku (klasa energetyczna A++) i podgrzewania wody, zapewniająca optymalny komfort c.w.u. Dzięki zastosowanej technologii Inverter następuje ograniczenie po- boru prądu rozruchowego i dostosowanie mocy grzewczej do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Pompa składa się z zespołu zewnętrznego, modułu wewnętrznego oraz podgrzewacza o pojemności 180 l. Minimalna temperatura zewnętrzna, do której pracuje pompa ciepła to aż -20°C.

GSHP to pompa ciepła wykorzystująca energię z ziemi lub wody gruntowej do ogrzewania budynku (klasa energetyczna A+++) i podgrzewania wody (rys. 3). Urządzenie ma modułową, estetyczną obudowę ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u., a dzięki temu, że obudowa jest podwójna i wykonana z dźwiękoszczelnego EPP, praca pompy ciepła jest bardzo cicha.

Autor: Waldemar Matuszyński

Artykuł sponsorowany

dedietrich logo

De Dietrich Technika Grzewcza 
ul. Północna 15-19, 54-105 Wrocław
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 71 71 27 400, 801 080 881


 

pi