Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

2012 02 40Każdy mieszkaniec domu jednorodzinnego, podobnie jak lokator w bloku, w coraz większym stopniu wpływa na środowisko naturalne. Intensywna ingerencja w systemy ekologiczne jest związana nie tylko z emisją szkodliwych substancji do atmosfery, ale również z wykorzystaniem ogromnej przestrzeni pod zabudowę, która nie zawsze dostosowana jest pod względem infrastrukturalnym do tak dużej liczby nowych gospodarstw domowych. Zastosowanie OZE może zminimalizować wynikające z tego problemy.

Analiza opłacalności inwestycji
Decydując się na przedsięwzięcie związane z ogniwami fotowoltaicznymi należy wziąć pod uwagę nakłady, które poniesie inwestor, a także czas zwrotu takich instalacji. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli domów jednorodzinnych, gdyż to oni podejmując kroki zmierzające do zakupu, często skazani są na kredyt bankowy w sytuacji, gdy nie posiadają odpowiedniej kwoty wolnych środków finansowych. Nieudana kalkulacja powoduje w ostateczności demontaż systemu, ale to generuje niepotrzebne koszty.
W pierwszej kolejności należy przeanalizować położenie oraz architekturę domu. Duży płaski dach najbardziej nadaje się do tego typu inwestycji. Natomiast po stronie południowej uzyskuje się najwięcej energii oraz najlepiej wykorzystuje się właściwości opisywanych odnawialnych źródeł energii. Skorzystanie z doświadczenia, a także wiedzy projektanta daje bardziej precyzyjną wiedzę na temat systemu. Również przyda się pomoc profesjonalnych programów komputerowych – kosztuje niewiele w porównaniu z nieprzemyślaną inwestycją. Ogniwa fotowoltaiczne to temat w Polsce jeszcze stosunkowo młody, inwestorzy nie mają jeszcze za dużo przykładów, liczniejsze są za granicą. Najwięcej podstawowych informacji o urządzeniu, takich jak moc, cena można uzyskać od producenta, czy z katalogu. Należy wziąć pod uwagę koszt montażu, transportu, ale przede wszystkim cenę projektu dla instalacji. Istotnym czynnikiem jest także odległość od sieci. Niejednokrotnie doprowadzenie linii energetycznej jest o wiele droższe. Powodzenie takiej inwestycji w dużej mierze zależy od aktualnych cen energii elektrycznej, dodatkowych opłat przesyłowych oraz liczby godzin z promieniowaniem słonecznym padającym na ogniwa. Wydajność jest bezpośrednio związana z nasłonecznieniem terenu. Warto również skorzystać z systemu połączonego z innym źródłem energii, najlepiej odnawialnej. Czas zwrotu takiego połączenia jest po prostu krótszy. Wraz ze wzrostem liczby zakupionych urządzeń na pewno ceny będą nisze. Tutaj ogromną rolę odgrywa polityka państwa. Jeżeli będą wdrażane odpowiednie dopłaty dla właścicieli domów jednorodzinnych, to zielone źródła energii będą cieszyły się większą popularnością. Oczywiście opisywane inwestycje będą i tak wdrażane bez pomocy z zewnątrz, jednak będzie to trwało o wiele dłużej. Niemcy i Dania mogą pochwalić się dużymi sukcesami w tej dziedzinie. Oni również zaczynali od małych przedsięwzięć, a to już pierwszy krok do dużego, ekologicznego zysku.
Wiele mówi się o małej sprawności ogniw fotowoltaicznych. Jakiś czas temu z tego wręcz słynęły. Dodatkowo, mała opłacalność opisywanego źródła energii bardzo skutecznie odstraszała potencjalnych nabywców. Niedawno powstały ogniwa o wydajności ponad trzydziestu, a nawet czterdziestu procent. Te pierwsze nazwano „triple junction”, a wytworzono w projekcie badań kosmicznych, te drugie wykonano w technologii „four junction”.
...pełna wersja
artykułu w PI 2/12