envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Rosoła 10a
02-786 Warszawa

PI www

Hewalex 2 09080005Własny basen to spełnienie marzeń wielu posiadaczy domu, ale i atrakcyjny dodatek do pensjonatu czy małego hotelu. W polskich warunkach klimatycznych – spore wyzwanie, głównie ze względu na koszty budowy i eksploatacji, co nie znaczy, że takich inwestycji się nie realizuje. Często istotne jest wtedy zapewnienie komfortu temperatury wody basenowej przez ekonomiczne i niezawodne źródło ciepła.

Ze względu na specyfikę basenu – ilość wody, która musi być podgrzana, oraz niestabilne uwarunkowania w przypadku basenów odkrytych – dobór odpowiedniego źródła ciepła bywa niekiedy wyjątkowo trudnym zadaniem. Do podgrzewania wody basenowej można stosować różne źródła ciepła: kocioł gazowy, stałopalny, energię elektryczną czy odnawialne źródła energii, chodzi jednak o to, by nie nadwyrężyć budżetu i osiągnąć jak najwyższy komfort.

Rodzaj basenu ma znaczenie

Baseny kryte mają zupełnie inną charakterystykę niż otwarte. Kryty basen z założenia jest podgrzewany – jest to wręcz opcja wymagana – ale sprawa jest o tyle prostsza, że warunki eksploatacji takiego basenu, czyli temperatura i wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych, są stosunkowo stabilne. Pozwala to precyzyjnie dobrać układ podgrzewania wody basenowej. Sytuacja zdecydowanie się komplikuje w przypadku basenów zewnętrznych, sezonowych. Możliwości korzystania z uroków kąpieli w takim zbiorniku to około 20-40 dni w roku w naszych warunkach klimatycznych. Obliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię do zasilania w ciepłą wodę basenu otwartego są bardzo trudne, a i tak nie dają pewności trafnych wyników w stu procentach. Zbyt dużo jest czynników o zmiennej wartości (czego nie sposób przewidzieć), takich jak: temperatura zewnętrzna, wilgotność, wiatr powodujący wychładzanie powierzchni wody czy przenikanie ciepła przez ściany basenu, by dokładnie określić straty ciepła, a tym samym moc urządzenia, które miałoby taki basen dogrzewać. W wielu przypadkach można się tylko zdać na doświadczenie osób czy firm dobierających i budujących baseny, dlatego niezwykle ważne są ich rekomendacje.
Wymienię jednak kilka ogólnych, jak sądzę oczywistych zasad oszczędnej energetycznie budowy i eksploatacji basenu:

  • o ile to możliwe, basen odkryty powinien być umiejscowiony w miejscu dobrze nasłonecznionym, ponieważ cień będzie powodował zwiększenie zużycia energii na podgrzanie wody (zyski ciepła z energii słonecznej);
  • znaczenie ma też konstrukcja basenu – jeśli jest zagłębiony w gruncie, lepiej jest izolowany niż basen wyniesiony ponad poziom gruntu;
  • gdy basen nie jest użytkowany, powinien być przykrywany specjalną folią lub roletą. Ograniczy to straty ciepła powstające przede wszystkim od lustra wody wskutek jej parowania oraz intensywnego ruchu powietrza, a także przez oddawanie ciepła.

Wybór źródła ciepła i mocy grzewczej

basenowa2 ekosed

Koszty podgrzewania wody w basenie będą z pewnością zależały od rodzaju zastosowanego źródła ciepła. Przyjmuje się, że najniższe koszty generują źródła odnawialne, a ponieważ baseny, z których korzysta się sezonowo, szczególnie te umieszczone na zewnątrz, są użytkowane w ciepłej porze roku, systemy oparte o OZE stają się naturalnym wyborem. Najczęściej wykorzystuje się instalacje solarne – kolektory słoneczne albo pompy ciepła, głównie typu powietrze-woda. Ich moc jest zasadniczo dobierana do ilości wody basenowej, którą należy podgrzać, a konkretnie – do powierzchni lustra wody. Warto wiedzieć, że bieżące straty ciepła z wody basenowej powstają głównie przez jej parowanie oraz oddawanie ciepła (konwekcja, promieniowanie cieplne) z lustra wody. Jedynie około 5% strat ciepła powstaje wskutek oddawania ciepła przez ściany i dno niecki basenowej. Wobec tego dobór instalacji solarnej czy też pompy ciepła na pokrycie bieżących strat ciepła wody basenowej (bez wody świeżej) odbywa się przede wszystkim z uwzględnieniem powierzchni lustra wody.

W naszych warunkach klimatycznych przyjmuje się, że w sezonie, w przypadku basenów otwartych, zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania wody basenowej wynosi średnio od 200 do 400 W/m2 powierzchni lustra wody. W przypadku basenów krytych moc ta może być o ponad połowę mniejsza.

 

Autor: Jarosław Szymański
Fot. Hewalex, Ekosed

Więcej o wyborze źródła ciepła i mocy grzewczej, zaletach stosowania pomp ciepła powietrze-woda do podgrzewania basenów oraz inwestycjach w komfort a kosztach można przeczytać w dalszej części artykułu w piątym numerze Polskiego Instalatora PI 5/2015.

Zamów
wersję
drukowaną
PI 5/2015

 

Zamów
e-wydanie
PI 5/2015


 

pi