Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

fot 2Firma Herz Armatura i Systemy Grzewcze Sp. z o.o. stale rozszerza ofertę produktową. W zakresie odnawialnych źródeł energii oferuje nowe kotły na biomasę, powietrzną pompę ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz pompy typu solanka-woda i woda-woda o większej mocy grzewczej. Nowości te były prezentowane w marcu tego roku na targach ISH we Frankfurcie.

Firma Herz znana jest na światowym rynku jako producent i dostawca armatury grzejnikowej, systemów instalacyjnych oraz elementów regulacji i urządzeń z grupy OZE. Obecna od 25 lat w Polsce spółka zatrudnia w zakładzie produkcyjnym w Wieliczce, największym w grupie spod znaku serca, ponad 400 osób, z czego 80 przy produkcji urządzeń wykorzystujących OZE.

Pompy ciepła

W ofercie firmy Herz są pompy ciepła commotherm typu:

Klienci mają również do dyspozycji kompaktowe pompy ciepła energiezentrale z różnym medium dolnego źródła (solanka, woda, powietrze) w zależności od potrzeb.

Commotherm BWP 300

To powietrzna pompa ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej, która zapewnia duże możliwości przy minimalnych kosztach inwestycyjnych. Urządzenie jest już dostępne na polskim rynku. Pompa BWP 300 może pracować wykorzystując zarówno energię zawartą w powietrzu zewnętrznym, jak i w ciepłym powietrzu usuwanym z pomieszczeń wymagających chłodzenia. Osiąga wysoki współczynnik COP – na poziomie 3,7 (zgodnie z normą EN 255-3). Maksymalna temperatura wody użytkowej, uzyskiwana przez obieg termodynamiczny z czynnikiem chłodniczym R 134a, to 60°C. Atutem BWP 300 jest także minimalne zapotrzebowanie na przestrzeń oraz wyjątkowo łatwy montaż. Całe urządzenie to 300-litrowy, emaliowany zbiornik ze zintegrowaną pompą typu powietrze-woda (rys. 1). W zbiorniku znajduje się dodatkowa wężownica do podgrzewu wody z dodatkowego źródła ciepła (kocioł, kominek lub inne). W przypadku wystąpienia bardzo niskiej temperatury otoczenia grzałka elektryczna zapewnia wymagany komfort wody użytkowej. Maksymalne ciśnienie pracy zasobnika to 10 bar. Zastosowanie pompy ciepła do przygotowania c.w.u. jest rozwiązaniem znanym na polskim rynku. Stanowi świetną alternatywę dla układów solarnych i pozwala na tanie pozyskanie ciepłej wody, niezależnie od poziomu promieniowania słonecznego. Dodatkowo, w zakresie pomp ciepła, firma Herz rozszerzyła ofertę już dostępnych urządzeń. Obecne na rynku pompy ciepła solanka-woda i woda-woda będzie można teraz kupić w wersjach o mocy grzewczej do 100 kW i 110 kW, a pompy ciepła powietrze-woda – w wersjach o mocy grzewczej do 80 kW. Dokładniej rozwiązania te będą przedstawione w artykule na łamach „Polskiego Instalatora”.

Kotły na biomasę

Nowa grupa urządzeń w sieci dystrybucji HERZ

Grupa HERZ, z siedzibą w Wiedniu, przejęła firmę Binder GmbH w zachodniej Styrii. Rodzinna firma Binder GmbH została założona w 1984 r. Produkowała zarówno tradycyjne kotły biomasowe na wodę grzewczą nisko- i średniotemperaturową, jak i kotły do pary nasyconej czy suszarnie do ziarna i biomasy. Produkty te będą nadal sprzedawane pod marką Binder – w ścisłej współpracy z Herz Energietechnik GmbH.
Nabycie Binder GmbH jest doskonałym uzupełnieniem dotychczasowej gamy produktów grupy HERZ na biomasę. Jak podkreślił dr Gerhard Glinzerer, właściciel grupy Herz: Jesteśmy teraz wraz z Binder GmbH jedną z nielicznych firm na całym świecie będących w stanie zaoferować tak szeroki zakres urządzeń do spalania biomasy drzewnej oraz pochodzenia rolniczego: od 10 kW do 10 MW. To sprawia, że Grupa Herz to jeszcze bardziej interesujący partner dla klientów indywidualnych jak również komercyjnych i przemysłowych.

Znane na polskim rynku kotły na biomasę drzewną firmy Herz są obecnie dostępne w pięciu typoszeregach i w różnym zakresie mocy grzewczej (rys. 2):

W grupie kotłów na biomasę drzewną pojawiają się również na polskim rynku nowe urządzenia do spalania zrębków drzewnych, pelletu i drewna kawałkowego.

Fireamtic T-control

Rodzina tych kotłów powiększa się o urządzenia o mocy 400-500 kW (rys. 3). Kotły z tego typoszeregu, dotychczas o mniejszej mocy: 20-300 kW, są obecne na polskim rynku od 10 lat i są przeznaczone do spalania zrębków drzewnych o wielkości G 30 i wilgotności względnej do 40%. Na uwagę zasługuje fakt, że są to urządzenia o kompaktowych gabarytach, co pozwala na bezproblemową modernizację w istniejących pomieszczeniach. W nowych urządzeniach nowością i niewątpliwą zaletą jest możliwość lokalizacji wentylatora wyciągowego kotła w trzech wariantowych położeniach: z tyłu kotła (tak jak dotychczas), z prawej lub lewej strony (rys. 4), co powiększa spektrum możliwości zastosowania tych urządzeń w ograniczonej przestrzeni kotłowni.

Peletfire

Jest to kocioł typu kombi: na drewno kawałkowe z dodatkowym układem na pellet drzewny (rys. 5). Łączy on w sobie zalety taniej eksploatacji kotła Firestar (drewno kawałkowe) z komfortem użytkowania automatycznego kotła Peletstar. Rozwiązanie to pozwala użytkownikowi na eksploatację źródła ciepła z automatycznym zapłonem zasilanego np. na co dzień drewnem kawałkowym, a podczas nieobecności – automatycznie podawanym pelletem, co zapewnia ciągłość dostaw ciepła do układów odbiorczych. Dostępne moce urządzenia to 20 30 i 40 kW.

Kotły Biofire

Do tej pory dostępne moce tych urządzeń sięgały 1,0 MW, obecnie kotły Biofire będą oferowane do 1,5 MW. Urządzenia te mają szerokie zastosowanie w gospodarce mieszkaniowej i komunalnej, także w Polsce. Pozwalają na stworzenie źródła ciepła o jednostkowej mocy 4,5 MW (przy zastosowaniu kaskadowego połączenia).
Prowadzone cały czas prace badawcze w centrum kompetencyjnym w Pinkafeld potwierdzają czołową pozycję spółki Herz jako producenta kotłów. Wszystkie oferowane urządzenia zostały poddane badaniom, które potwierdzają ich wysoką sprawność oraz najniższe poziomy emisji zgodnie z klasą 5 normy PN EN 303-5 z 2012 r.

Automatyka, zasobniki

Wszystkie urządzenia z oferty Herz są dostępne z automatycznymi układami podawania paliwa – począwszy od ślimaków elastycznych, przez układy pneumatyczne, nagarniacze piórowe, aż po ruchome podłogi hydrauliczne do zastosowań przemysłowych. Firma dąży do standaryzacji układów sterowania kotłami na biomasę oraz pompami ciepła przez przyjazny układ sterowania T-Control, który zapewnia szerokie spektrum możliwości, w tym dozór nad urządzeniami grzewczymi przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych (rys. 6). Ofertę firmy Herz związaną z podstawowymi elementami układów grzewczych dopełniają zasobniki ciepła do magazynowania ciepłej wody, zasobniki buforowe do współpracy z pompami i kotłami na biomasę oraz rozwiązania kontenerowe kotłowni na biomasę.

fot 1 fot 2
1. Powietrzna pompa ciepła commotherm BWP 300 do przygotowania c.w.u. To nowość w ofercie Herz, już dostępna na polskim rynku 2. Kotły na biomasę drzewną z oferty firmy Herz
fot 3 fot 4
3. Nowy kocioł Fireamtic T-control na zrębki drzewne i pellet, o mocy 500 kW 4. Kocioł Fireamtic T-control – rzut z góry. Nowością konstrukcyjną jest możliwość lokalizacji wentylatora wyciągowego nie tylko z tyłu kotła, ale też z prawej lub lewej strony urządzenia
fot 5 fot 6
5. Peletfi re – kocioł typu kombi na drewno kawałkowe z dodatkowym układem na pellet drzewny – jedna z nowości prezentowana na targach ISH 6. Układ T-Control umożliwia sterowanie pracą kotłów oraz pomp ciepła za pomocą urządzeń mobilnych (laptopa, tabletu, telefonu komórkowego)

 

herz logo

HERZ Armatura i Systemy Grzewcze Sp z o.o.
ul. Artura Grottgera 58, 32-020 Wieliczka
tel. 12 289 02 20, faks 12 289 02 21
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.herz.com.pl

 

 

 

 

Artykuł sponsorowany