Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

elektorwania sloneczna foto

Najwięcej korzyści z instalacji fotowoltaicznej można uzyskać wtedy, gdy wyprodukowaną przez nią energię elektryczną maksymalnie wykorzystuje się na własne potrzeby, także do zaopatrzenia budynku w ciepło czy chłód. Innowacyjną koncepcję w tym zakresie proponuje firma Viessmann.

 Zależnie od typu instalacji fotowoltaicznej nadwyżki pozyskiwanej energii można odprowadzać za wynagrodzeniem do publicznej sieci energetycznej albo próbować spożytkować ją w całości na własne potrzeby. To drugie rozwiązanie wydaje się obecnie bardziej opłacalne i osiągalne, a przy tym niekoniecznie wymaga stosowania specjalnych akumulatorów magazynujących nadmiar energii elektrycznej.

Fotowoltaika z pompą ciepła

Firma Viessmann stworzyła nowatorską koncepcję instalacji fotowoltaicznej Vitovolt z pompami ciepła Vitocal, funkcjonującej w taki sposób, aby maksymalnie spożytkować bezpłatny prąd solarny i ciepło z gruntu, wody lub powietrza. Przykładowo, z 1 kWh prądu solarnego i 3 kWh energii cieplnej ze środowiska (np. z gruntu) pompa Vitocal może dostarczyć 4 kWh darmowej energii cieplnej do ogrzewania domu. Pompa ciepła, która ogrzewa obiegi grzewcze lub c.w.u., załącza się automatycznie, gdy instalacja PV dostarcza więcej prądu niż pobierają odbiorniki w budynku (sprzęt RTV, AGD czy oświetlenie). Jeśli budynek nie potrzebuje wtedy ogrzewania, ciepło może być zmagazynowane w zbiorniku buforowym i wykorzystane do ogrzewania później, np. w nocy.

Kombinacja pompy ciepła Vitocal z instalacją fotowoltaiczną Vitovolt umożliwia włączenie do korzystania z prądu solarnego także innych urządzeń, np. rekuperatora Vitovent 300-F, który sterowany jest przez regulator pompy.

elektorwania sloneczna schemat
Koncepcja instalacji z wysokim wykorzystaniem darmowego prądu słonecznego na własne potrzeby

 

Optymalne sterowanie

Zabudowany w pompie ciepła regulator Vitotronic 200 WO1C optymalnie steruje jej pracą oraz pracą innych urządzeń, tak aby maksymalnie wykorzystać darmowy prąd solarny. W oparciu o dane pomiarowe i adaptacyjną logikę określa, czy i kiedy należy oczekiwać zapotrzebowania na ciepło. W zależności od prognozowanego zapotrzebowania załącza się na ogrzewanie wody użytkowej, budynku lub chłodzenie pomieszczeń, przy czym zawsze realizowany jest priorytet wykorzystania prądu solarnego do zasilania domowych odbiorników energii elektrycznej. Ilość prądu solarnego, którego nie zużyły te odbiorniki, mierzona jest przez licznik energii i zgłaszana pompie ciepła. Otrzymuje ona więc na bieżąco informacje, czy i ile prądu solarnego ma do dyspozycji w danej chwili.

Regulator optymalizuje współpracę pompy ciepła z instalacją PV. Uwzględnia przy tym wszystkie istotne parametry mające wpływ na maksymalne wykorzystanie własnego prądu: energię promieniowania słonecznego, aktualne zużycie prądu w domu, stan naładowania zbiornika c.w.u. i zasobnika buforowego wody grzewczej, korzystanie z instalacji wentylacyjnej i systemu chłodzenia.

Regulator Vitotronic 200 WO1C stosowany jest w pompach ciepła Vitocal pobierających ciepło z gruntu, wody i powietrza atmosferycznego. Jednak niezależnie od rodzaju pompy ciepła, każdy budynek może być wyposażony w instalację PV Vitovolt. Korzyści zawsze są podwójne: dzięki zwiększeniu zużycia prądu solarnego na potrzeby własne, wyraźnie wzrasta opłacalność inwestycji w instalację PV, a dzięki zasilaniu pomp ciepła darmową energią elektryczną, rośnie opłacalność ich stosowania.

 

elektorwania sloneczna Vitotronic
Regulator Vitotronic 200 WO1C: wspomagana graficzna analiza instalacji fotowoltaicznej

 

Opracowanie: redakcja PI na podstawie materiałów Viessmann