envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Polski rynek i technologie pomp ciepłaCzy i jak szybko wzrośnie znaczenie pomp ciepła na rynku urządzeń grzewczych w Polsce? Jakie argumenty przemawiają za powszechnym stosowaniem sprężarkowych, elektrycznych pomp ciepła, gazowych pomp ciepła czy rozwiązań hybrydowych, również podczas inwestycji związanych z modernizacją istniejących budynków? Na te pytania próbowali odpowiedzieć prelegenci czerwcowej konferencji technicznej PI. Zacznijmy od informacji ogólnych.


W ciągu ostatnich czterech lat rynek pomp ciepła w Polsce przyrastał przeciętnie ok. 20% rocznie (rys. 1). Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) potencjał wzrostu w kolejnych pięciu latach może wynosić ponad 30% (rok do roku sztukowo). Wydaje się, że dotyczy to głównie pomp ciepła typu powietrze-woda i powietrze-powietrze (zarówno sprężarkowych, jak i absorpcyjnych).

1. Według PORT PC w ciągu ostatnich czterech lat nastąpił prawie dwukrotny przyrost rynku pomp ciepła

1. Według PORT PC w ciągu ostatnich czterech lat nastąpił prawie dwukrotny przyrost rynku pomp ciepła


Pompy ciepła mają sporo atutów, które pomogą w ich szybkim rozpowszechnianiu. Najsilniejszym są niskie koszty eksploatacji. Ponadto doskonale wpisują się w politykę klimatyczno-energetyczną 3x20%. Nie bez znaczenia w polskich warunkach jest również to, że pompy ciepła charakteryzują się brakiem niskiej emisji zanieczyszczeń. Bez pomp ciepła w praktyce nie jest możliwe zrealizowanie koncepcji domów blisko zeroenergetycznych czy plus energetycznych (o dodatnim bilansie energetycznym). 

Niskie koszty eksploatacyjne

 Przy aktualnej strukturze cen nośników energii w Polsce pompy ciepła są jednym z najtańszych urządzeń grzewczych pod względem kosztów eksploatacyjnych. Trudno przewidzieć, jak będzie się zmieniać struktura cen (rys. 2), szczególnie w przypadku kosztów energii elektrycznej. Z jednej strony zmonopolizowanie produkcji energii elektrycznej w państwowych molochach może wpływać na wzrost kosztów produkcji, z drugiej strony europejskie kraje, które poszły w kierunku przemian energetycznych z wykorzystaniem OZE, będą mogły oferować dużo tańszą energię elektryczną Dostępne analizy wskazują, że do 2020 r. nie są przewidziane wzrosty cen energii elektrycznej w Polsce.

2. Zastosowanie pomp ciepła pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania

2. Zastosowanie pomp ciepła pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania

Paweł Lachman

O niskich kosztach eksploatacyjnych, redukcji emisji CO2, udziale OZE w przekazywanym cieple, najwyższych klasach energetycznych, braku emisji pyłów zawieszonych, systemowej współpracy z technologią PV i zbliżeniu do ideału można przeczytać w artykule zamieszczonym w papierowym wydaniu PI 7-8/2014

 


 

pi