envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Jednym ze sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego w łazience w okresach przejściowych i poza sezonem grzewczym jest doposażenie grzejników c.o. w grzałkę elektryczną. Jest to możliwe także po zamontowaniu grzejnika. Jakimi zasadami kierować się przy doborze takiej grzałki oraz, jak ją zamontować, by grzejnik pracował bezawaryjnie i bezpiecznie?


W Polsce temperatura zewnętrzna w okresach przejściowych, jesienno-zimowym i zimowo- wiosennym, może gwałtownie się zmieniać. Bywa, że jednego dnia przekracza 15ºC, a następnego spada do około 0ºC. Skoki dziennych wartości temperatury dla następujących po sobie dni są czasami bardzo duże. Ma to wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczeń, w tym w łazience, w której – aby zapewnić komfort cieplny – temperatura powinna być wyższa niż w pozostałych pokojach i sięgać 24°C. Ponieważ uruchamianie za każdym razem instalacji c.o. i podgrzewanie całego zładu nie jest opłacalne (i często nie jest też wygodne), warto rozważyć wyposażenie grzejników łazienkowych w dodatkowy element, jakim jest grzałka elektryczna. Podłącza się ją do napięcia 230 V o częstotliwości 50 Hz.

Typowe grzejniki łazienkowe to tzw. drabinki. Zwykle składają się one z okrągłych rurek poziomych, tworzących kolektory poziome, oraz rurek pionowych, nazywanych kolektorami pionowymi, które rozprowadzają czynnik grzewczy. Niekiedy spotykane są też grzejniki drabinkowe z profilami kwadratowymi lub prostokątnymi. I właśnie do grzejników drabinkowych można dokupić grzałkę elektryczną, a następnie wkręcić ją w jeden z dostępnych króćców przy grzejniku.

Budowa grzałki elektrycznej

Na rysunku 2 przedstawiono grzałkę elektryczną do zabudowy na grzejniku. Praktycznie wszystkie modele takich grzałek są przeznaczone do współpracy z łazienkowymi grzejnikami c.o. jako dodatkowe źródło ciepła poza sezonem grzewczym. Ich elementy grzejne mają różną długość całkowitą, co przekłada się na moc cieplną: im dłuższy element grzejny, tym wydajniejsza jest grzałka.

Grzałki te są wyposażane w czujniki temperatury, przyłącza elektryczne (przewód elektryczny z wtyczką), przyłącza hydrauliczne (złączka hydrauliczna), elementy regulacyjne (wyłączniki termiczne i termostaty). Niektóre mają również trójniki. Wszystkie modele mają zewnętrzny gwint przyłączeniowy GW ½".

 

Tomasz Podleś

O doborze grzałki, głównych zasadach montażu i uruchomienia grzałki a także o strefach bezpieczeństwa w łazience do przeczytania w PI 4/2014


 

pi