envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Regulacja hydrauliczna często jest traktowana po macoszemu, zarówno na etapie planowania inwestycji, jak i projektowania instalacji, wykonawstwa czy eksploatacji obiektu. Tymczasem poważne potraktowanie zagadnienia, choć dotychczas nie narzucone przez uregulowania prawne, pozwala na uzyskanie licznych korzyści w zakresie oszczędności energii i komfortu użytkowego.


Równoważenie hydrauliczne instalacji jest niezwykle ważną czynnością w procesie inwestycyjnym związanym z wyposażeniem nowych budynków w instalacje grzewcze, chłodzące oraz ciepłej wody użytkowej. Jest także istotnym aspektem działań związanych z racjonalizacją zużycia energii w obiektach eksploatowanych oraz poddanych kompleksowej termomodernizacji. Jednak w obecnie obowiązujących WT [1], pomimo ich wielokrotnej nowelizacji, nadal nie ma wymogu regulacji hydraulicznej. Tylko raz wspomina się tam o regulatorach – w §134, pkt. 4, w części poświęconej wyposażeniu grzejników i urządzeń pobierających ciepło z instalacji grzewczej:

Grzejniki oraz inne urządzenia odbierające ciepło z instalacji ogrzewczej powinny być zaopatrzone w regulatory dopływu ciepła. Wymaganie to nie dotyczy instalacji ogrzewczej w budynkach zakwaterowania w zakładach karnych i aresztach śledczych.

W następnym punkcie przedmiotowego rozporządzenia jest mowa o regulatorach działających automatycznie:

W budynku zasilanym z sieci ciepłowniczej oraz w budynku z własnym (indywidualnym) źródłem ciepła na olej opałowy, paliwo gazowe lub energię elektryczną, regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane. Wymaganie to nie dotyczy budynków jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej, a także poszczególnych mieszkań oraz lokali użytkowych wyposażonych we własne instalacje ogrzewcze.

Z opisu jednoznacznie wynika, że dotyczy to regulacji termostatycznej.

Konieczność stosowania regulacji hydraulicznej wynika ze zrozumienia mechanizmów rządzących przepływem czynnika grzewczego, chłodzącego lub c.w.u.. Tradycyjne instalacje c.o. są „tolerancyjne” pod tym względem. Instalacja musiałaby bardzo źle funkcjonować w zakresie hydraulicznym, aby skutki braku regulacji były odczuwalne dla użytkownika. Wynika to z charakterystyki cieplno-hydraulicznej tradycyjnych grzejników. Jest jednak wiele instalacji, których właściwa regulacja hydrauliczna jest kluczowa dla efektywności pracy całego systemu grzewczego oraz źródła ciepła, jak np. niskoparametryczne systemy grzewcze i chłodzące zasilane przez pompy ciepła.

 

Grzegorz Ojczyk

O regulacji statycznej, blokowaniu nastaw regulacyjnych i problemach w stosowaniu zaworów i głowic termostatycznych można przeczytać w PI 2/2014


 

pi