envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Wodne ogrzewanie podłogowe jest bardzo popularne w budynkach jednorodzinnych. Wykonuje się je w 95% nowo budowanych domów, w mniejszym lub większym zakresie, np. tylko w łazienkach lub we wszystkich pomieszczenia na parterze. Coraz częściej podłogówka jest głównym albo jedynym systemem ogrzewania budynku.


Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest o wiele bardziej złożonym tematem niż instalacja grzejnikowa. Może sprawić dużo kłopotów. Wymaga doświadczenia i poświęcenia sporej ilości czasu, zarówno od projektanta na etapie projektowania, jak i od wykonawcy podczas montażu. Niestety, nieświadomi tego inwestorzy, kierujący się głównie ograniczeniem kosztów, rzadko decydują się na zlecenie projektantowi wykonania projektu podłogówki dla domu jednorodzinnego, pozostawiając rozplanowanie instalacji i późniejszą jej regulację hydrauliczną w gestii instalatora.

Wiedza z poradników i pomocne oprogramowanie

Rzeczywiście, niektórzy instalatorzy mający doświadczenie w montażu konkretnego systemu podłogówki i przyzwyczajeni do jednego producenta, znają wszystkie jego elementy składowe i dobrze radzą sobie z tymi dwoma najważniejszymi aspektami, tj. poprawnym rozplanowaniem i wyregulowaniem instalacji. Pozostają ci mniej doświadczeni oraz ci, którzy dopiero się uczą. W ich przypadku bardzo pomocne są poradniki techniczne planowania i montażu instalacji podłogowej, przygotowywane i publikowane na stronach internetowych większości producentów systemów ogrzewania podłogowego. Niemniej jednak bardzo łatwo mogą popełnić błąd, ponieważ nie wszystkie kwestie, na które trzeba lub warto zwrócić uwagę, są w tych poradnikach ujęte.

Przykładowo: obecnie projekty przygotowywane są w programach komputerowych ułatwiających obliczenia wielkości strumienia wody grzejnej i wyznaczenia nastawy wstępnej dla każdej pętli. Dodatkowo program nie dopuszcza do przekroczenia standardowej długości maksymalnej pętli w danym pomieszczeniu lub wartości granicznej oporów przepływu. Są to ogólnie znane wytyczne, również przez wykonawców. Jednak program sygnalizuje także możliwość wystąpienia błędu lub komplikacji, które nie są już tak oczywiste i nie każdemu mogą przyjść do głowy.

Efekt błędu – wypiętrzenie się płyt grzewczych na ogrzewaniu podłogowym

Nieudane próby naprawy i mocowania śrubami stopnia schodów z płytą grzewczą

Problem z regulacją nastaw wstępnych na rozdzielaczu

Pojawia się on najczęściej w odniesieniu do większych instalacji, gdzie jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia pętli o bardzo zróżnicowanej długości.

Opis problemu. Załóżmy, że na jednym rozdzielaczu mamy pętlę długości ok. 98 m.b. w pokoju o powierzchni ok. 14 m2 oraz krótką pętlę długości ok. 20 m.b. w spiżarni o powierzchni ok. 4 m2. W takim przypadku wyregulowanie (zdławienie) krótkiej pętli będzie bardzo problematyczne, ponieważ granica między ustawieniem nastawy na minimalny (ale najbardziej odpowiedni) przepływ, a całkowitym jego zamknięciem będzie bardzo cienka. Może się zdarzyć, że albo pętla w spiżarni będzie przegrzewać pomieszczenie, co oczywiście nie jest pożądane, albo w większym pomieszczeniu będzie za chłodno.

Plan naprawczy. Dla inwestora bardziej dokuczliwe od przegrzewania w spiżarni może być niedogrzanie pokoju o powierzchni 14 m2. Dlatego też planując instalację, starajmy się nie dopuścić do dużych rozbieżności w długości pętli na jednym rozdzielaczu, a w tym konkretnym przypadku zrezygnujmy z oddzielnej pętli w spiżarni. Ogrzejmy ją "przyłączami" jakiejś innej, w miarę krótkiej pętli, wydłużając odcinek rury z "wodą powrotną" i prowadząc ją przez spiżarnię.

 

Karol Chołuj

O wykonaniu jastrychowej płyty grzewczej, szczelinach i taśmach dylatacyjnych oraz o problem ze zbyt wczesnym wietrzeniem lub wygrzewaniem można przeczytać w artykule z PI 11/2013. KUP GO

 


 

pi