envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Zbigniew Modzelewski, Bogdan Okniński

 

     Dlaczego by nie skorzystać z czystej i ekologicznej energii elektrycznej? Ostatnie lata pokazują rosnącą popularność elektrycznych systemów ogrzewania, które dzięki swoim zaletom są coraz częściej stosowane, zarówno jako ogrzewanie podstawowe, jak też ogrzewanie uzupełniające.

 

     Elektryczne systemy grzewcze, wyposażone są w coraz bardziej wyrafinowane układy regulacyjne. Istotna w działaniu takiego systemu jest nie tylko możliwość precyzyjnej regulacji mocy, ale także dokładne określenie czasu, przez jaki będziemy tę energię pobierać. Poza tym, warto sobie uświadomić, że żadna grzałka elektryczna nie pracuje non-stop z pełną mocą. Jednym z rozwiązań jest system inteligentnego ogrzewania „technofont-falkopia”. System ten składa się z dwóch układów: grzejników elektrycznych i układu sterującego.

 

 

2013-05-14-1b

1. Układ grzejników elektrycznych

 

 

 

 

 

Układ grzejników elektrycznych

 

     Aluminiowe grzejniki wypełnione są syntetycznym, nietoksycznym, bezpiecznym płynem, wyłączonym z procesu recyklingu i z gwarancją na „całe życie”. Nie ulega on zmianom w zakresie temperatury od -30 do 300°C. Jego pozostałe cechy to szybkie wchłanianie ciepła i długotrwałe utrzymywanie temperatury. Jest znacznie lepszy od innych płynów stosowanych w instalacjach grzewczych. Źródłem ciepła jest grzałka nurnikowa o wysokiej inercji, która umieszczona wewnątrz grzejnika podgrzewa płyn, a ten z kolei – aluminiowy korpus. Jest to jedyny standard na rynku elektroniki w klasie II (bez uziemienia). Grzałka zbudowana jest ze stali nierdzewnej i materiałów ceramicznych. Stopniowo uwalnia zgromadzone ciepło – 8 minut grzania na 24 minuty przywróconego ciepła.

 

     Można zauważyć, że strefa po prawej stronie grzejnika odpowiada najniższej temperaturze oraz, że nie zastosowano użebrowania do poprawy transferu ciepła, tylko zastosowano termoizolacyjną osłonę, która chroni i izoluje termostat grzejnikowy.

 

 

Układ sterujący

 

     W skład układu sterującego wchodzą

  • sześciostrefowy programator czasowy – zarządza działaniem wszystkich grzejników w domu. Ma do dyspozycji 6 niezależnych stref programowalnych. Jest wyposażony w funkcje i tryby użytkowania: Komfort, Ekonomia, Przeciwzamarzanie, Wyłączenie i Auto (programowanie indywidualizowane dzienne i tygodniowe) oraz sterownik czasowy niezależny dla każdej ze stref i tryb Wakacje. Ma też wielkoformatowy, podświetlany wyświetlacz;

 

 

2013-05-15-1

2. Optymalizator mocy i sześciostrefowy programator czasowy

 

 

  • optymalizator mocy – unikatowy element sterujący, który kontroluje zużycie energii poszczególnych grzejników zapobiegając w ten sposób przekroczeniu zakontraktowanej mocy i jednocześnie pozwala na ograniczenie zużycia energii w każdym obwodzie (do 3 obwodów). Dzięki temu obwody nie ulegają przeciążeniu poprzez rotację działania grzejników, co pozwala zainstalować do 50% więcej mocy niż pozwala na to zabezpieczenie (np. z bezpiecznikiem 30 A można zainstalować 9000 W mocy grzewczej);

 

 

2013-05-15-2

3. Zamontowany w tablicy bezpiecznikowej cyfrowy optymalizator mocy

 

 

  • termostat grzejnikowy – każdy grzejnik jest wyposażony w precyzyjny elektroniczny termostat oraz elektroniczną sondę temperatury. Regulacja temperatury jest w formie cyfrowej. Tryb pracy autonomiczny lub scentralizowany, pozwalający na wybranie: Komfort, Ekonomia, Przeciwzamarzanie i Auto (programowanie indywidualne lub scentralizowane poprzez programator czasowy). System regulacji chrono-proporcjonalny, który zapewnia minimalne zużycie energii dla utrzymania zadanej temperatury.

 

 

2013-05-15-3

4. Elektroniczny termostat grzejnikowy

 

 

Porównanie ogrzewania systemem „technofont-falkopia” z ogrzewaniem gazowym znajdą Państwo w PI 5/2013.

 


 

pi