envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Zastosowanie kotła kondensacyjnego pozwala ograniczyć zużycie gazu o co najmniej kilkanaście procent. Jednak samo jego zamontowanie nie musi gwarantować od razu znacznych oszczędności. Żeby je uzyskać należy zadbać o prawidłowy dobór, montaż i eksploatację całej instalacji.


Odpowiedni dobór instalacji

W kotle kondensacyjnym, dzięki schładzaniu spalin wykrapla się para wodna i oddaje dodatkowe ciepło, które w tradycyjnych kotłach było bezpowrotnie tracone przez komin.

Skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach będzie oczywiście możliwe tylko pod warunkiem, że spaliny zostaną intensywnie schłodzone w wymienniku ciepła. W przypadku kotła gazowego ich temperatura musi być niższa od ok. 55-57°C, a w przypadku kotła olejowego od 45°C. Z reguły udaje się to osiągnąć, jeśli temperatura wody na wyjściu z wymiennika ciepła jest na podobnym lub niższym poziomie. Jednocześnie kocioł musi zapewnić ogrzanie pomieszczeń również w największe mrozy. Temperatura zasilania musi wówczas być na tyle wysoka, by instalacja osiągnęła odpowiednią moc. Jeśli więc chcemy zapewnić wysoką sprawność kotła i prawidłowe działanie instalacji możemy zastosować grzejniki o odpowiednio dużej powierzchni tak, by ich temperatura zasilania nie przekraczała 55°C podczas największych mrozów. Oczywiście grzejniki o takiej powierzchni będą o wiele droższe, ale za to będziemy pewni, że w ciągu całego sezonu grzewczego kocioł maksymalnie wykorzysta energię zawartą w spalinach.

Wiele osób stosuje to rozwiązanie również dlatego, że można wówczas zastosować prosty system regulacji poprzez regulator pokojowy, a temperaturę pracy kotła ograniczyć do wartości, na jaką dobrane zostały grzejniki. Oczywiście nawet w tym przypadku warto byłoby zastosować sterownik pogodowy, który pozwoli na dalsze obniżenie temperatury zasilania i wzrost sprawności kotła, ale nie wszyscy są zwolennikami tego rodzaju regulacji.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem od zastosowania przewymiarowanych grzejników jest oczywiście zastosowanie w całym domu ogrzewania podłogowego. Projektując system grzewczy w nowym budynku warto iść właśnie w tym kierunku. Wówczas nie tylko uzyskamy najwyższą sprawność kotła, niskie zużycie gazu, ale i wysoki komfort cieplny przy nieco niższej temperaturze w pomieszczeniach oraz możliwość zastosowania w przyszłości urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła powietrze-woda czy kolektory słoneczne.

Odpowiednie sterowanie

30

Zastosowanie kotła kondensacyjnego w „standardowej” instalacji z grzejnikami o temperaturze obliczeniowej powyżej 55°C (czy 45°C w przypadku oleju) nie oznacza, że nie można uzyskać skroplenia pary wodnej ze spalin i znacznej redukcji kosztów ogrzewania. Z pewnością nie będzie to możliwe w ciągu całego sezonu grzewczego, ale jeśli tylko zastosujemy sterownik pogodowy, który dostosuje temperaturę zasilania do temperatury zewnętrznej, wówczas poza okresem silnych mrozów kocioł będzie pracował z temperaturą umożliwiającą skroplenie pary wodnej. Widać to chociażby na wykresach krzywych grzewczych sterownika pogodowego. Jak widać w przypadku standardowej instalacji z obliczeniową temperaturą zasilania 70°C kondensacja pary wodnej jest możliwa, gdy na zewnątrz temperatura jest wyższa od -5°C dla kotła gazowego i powyżej 1-2°C dla kotła kondensacyjnego olejowego.

Z tego powodu stosowanie grzejników dobranych na „standardowe” parametry i sterownika pogodowego wydaje się również uzasadnionym rozwiązaniem. Z pewnością nie pozwala ono na uzyskanie kondensacji w całym sezonie grzewczym, ale koszt grzejników będzie w tym przypadku o wiele niższy, ale poza okresem silnych mrozów kondensacja będzie możliwa. Poza tym nie zawsze jest możliwość przewymiarowania grzejników, np. z powodu braku miejsca na niektórych ścianach, a czasem przeszkadzałyby one w swobodnej aranżacji wnętrz.

Zastosowanie kotła kondensacyjnego ze sterownikiem pogodowym to dobre rozwiązanie również dla starej instalacji, w której także okresowo wymagana jest wysoka temperatura zasilania.

31

2. Kocioł o konstrukcjipozwalającej na wykorzystanie obecności instalacji niskotemperaturowej w systemie

Wykorzystanie możliwości instalacji

Bardzo często spotykanym obecnie rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest podział instalacji na obieg ogrzewania podłogowego i grzejników. W części dziennej jest najczęściej ogrzewanie podłogowe, a w sypialniach grzejniki. Ponieważ w instalacji jest obieg niskotemperaturowy, byłoby więc możliwe uzyskanie maksymalnej sprawności kotła, ale w praktyce, jeśli w domu jest również kilka grzejników, wówczas kocioł musi pracować z temperaturą niezbędną do uzyskania przez nie odpowiedniej mocy.


Stefan Żuchowski

Ciąg dalszy artykułu w PI 2/2013


 

pi