envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











29a

Odpowiednio zainstalowany i ekonomicznie użytkowany system przeciwoblodzeniowy może skutecznie wyeliminować negatywne skutki zimy. Odpowiednio, czyli...

Nowoczesne systemy elektrycznego ogrzewania przeciwoblodzeniowego mogą być stosowane do chodników, podjazdów, schodów (na zewnątrz budynków), ścieżek – zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Oprócz tego system przeciw-oblodzeniowy zabezpiecza obrzeża dachów, chroni anteny satelitarne oraz prowadnice bram przesuwnych.
Coraz częściej stosuje się też systemy przeciw-oblodzeniowe w rolnictwie, do podgrzewania posadzek w stajniach i chlewniach, a w szklarniach do ogrzania gleby. Innym zastosowaniem jest wykorzystanie systemu przeciwoblodzeniowego do podgrzewania murawy boiska.

Profesjonalne systemy przeciwoblodzeniowe mogą być montowane na różnych rodzajach nawierzchni.


Elementy systemu przeciwoblodzeniowego.
W skład systemu przeciwoblodzeniowego zwykle wchodzą następujące elementy:

  • przewody grzejne (stałooporowe lub samoregulujące) albo maty grzejne,
  • osprzęt pomocniczy (uchwyty, łańcuchy, siatki zbrojeniowe, taśmy montażowe),
  • sterownik mikroprocesorowy wraz ze zintegrowanymi czujnikami wilgoci i temperatury.

29b29c

Elementy grzejne stosowane do instalacji przeciwoblodzeniowych zasadniczo różnią od tych instalowanych w ogrzewaniu podłogowym, o czym niektórym instalatorom zdarza się zapomnieć. Przede wszystkim są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Pracują w odpowiednim zakresie temperatury i adekwatnej do nich mocy. Wszystkie prze-wody zasilane są jedno- lub dwustronnie. Warto również dodać, że system przeciwoblodzeniowy powinien zapewniać pełną ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym. Nie należy więc w żadnym wypadku stosować na zewnątrz elementów dedykowanych do elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego pomieszczeń.


Dobór mocy
Istotną kwestią, wpływającą na efektywność i opłacalność systemu, jest właściwy dobór mocy. Moc grzejna instalacji przeciwoblodzeniowych powinna być dobrana w sposób zapewniający jej skuteczne działanie w warunkach klimatycznych, jakie panują w Polsce. Zapotrzebowanie na moc grzewczą w systemach przeciwoblodzeniowych zależy więc od dostarczenia przez kabel grzejny odpowiedniej ilości ciepła do ogrzewanej powierzchni. Musi to być taka ilość ciepła, która spowoduje rozpuszczenie znajdującego się na niej śniegu lub lodu i odparowanie powstałej wody do atmosfery. Dopiero takie rozwiązanie uchroni powierzchnię przed powstaniem oblodzenia. Zainstalowana moc na 1 m2 ogrzewanej powierzchni powinna oscylować w przedziale między 250 a 400 W/m2.

W przypadku gdy system przeciwoblodzeniowy instalowany jest w miejscu, w którym panu-ją szczególnie trudne warunki atmosferyczne (obfite opady śniegu, niska temperatura, silne wiatry) moc powinna być odpowiednio zwiększona. Na wartość mocy grzewczej wpływ mają również:

  • usytuowanie ogrzewanego obiektu względem sąsiadujących,
  • usytuowanie w stosunku do stron świata,
  • astosowany typ przewodu grzejnego,
  • sposób i miejsce lokalizacji montażu, konstrukcja obiektu, na którym instalowany  jest element grzejny.

W przypadku typowych konstrukcji dachów z rynnami skrajnymi, maksymalna wartość mocy jednostkowej zależna jest od materiału, z jakiego wykonana jest rynna. Dla rynien stalowych przewiduje się najwyższą maksymalną wartość mocy jednostkowej, plastikowych mniejszą, a drewnianych najmniejszą. Różne wartości maksymalnej mocy jednostkowej związane są z bardzo dobrym (rynny metalowe) lub bardzo słabym (rynny drewniane) przewodzeniem, a więc i odbiorem ciepła przekazywanego przez kabel grzejny. W rynnach wewnętrznych, o dużej szerokości (od 0,3 do kilku metrów) należy przewidzieć moc jednostkową, taką jak dla instalacji przeciwoblodzeniowych ziemnych (w zakresie 200-300 W/m2).Na wartość mocy systemu wpływa również zastosowany rodzaj układu sterowania (praca ręczna, termostat, regulator z czujnikiem wilgotności i temperatury).

Jeżeli chodzi o aspekt ekonomiczny zastosowania systemu przeciwoblodzeniowego, to zmniejsza-nie wartości mocy daje tylko pozorne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej (system mniejszej mocy dłużej pracuje i zużywa więcej energii). Jeżeli użytkownikowi zależy na ograniczeniu zużycia energii, to powinien zastosować odpowiedni system sterowania i lokalizację elementu grzejnego. Innym rozwiązaniem zmniejszającym zapotrzebowanie na moc grzejną jest ograniczenie ogrzewanych powierzchni, tylko do tych miejsc, w których jest to niezbędne (np. tory, po których toczą się koła pojazdu na podjeździe).

...pełna wersja artykułu w PI 11/12


 

pi