envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











18 Pompy obiegowe są ważnym elementem nowoczesnych instalacji c.o. Żeliwny korpus, obudowa odlana z aluminium czy też wirnik z tworzywa sztucznego to podstawowe cechy dostępnych na rynku pomp obiegowych. W nowych urządzeniach tego typu przewiduje się szereg nowatorskich rozwiązań.

Pompy obiegowe mają za zadanie zapewnienie obiegu wody w systemach grzewczych. Jeżeli kocioł osiągnie określoną temperaturę, pompa przyspiesza obieg wody ogrzanej w instalacji c.o. Gdy temperatura w kotle spadnie, pompa wyłącza się, zapobiegając przepływowi zimnej wody do grzejników, tym samym ogrzana woda dłużej pozostaje w grzejnikach.

Oferowane na rynku pompy obiegowe dzieli się na dwie grupy – bezdławnicowe i dławnicowe. W pompach bezdławnicowych za chłodzenie silnika i smarowanie łożyska odpowiada woda. Zaletą takiego urządzenia jest cicha praca i brak konieczności wymiany uszczelnień. Pompy te najczęściej uwzględnia się w mniej rozbudowanych domowych systemach grzewczych. W pompach dławnicowych silnik jest odseparowany od wody. Części wirujące są suche. Pompy obiegowe dzielą się również na urządzenia tradycyjne i sterowane elektronicznie.

Dostępne na rynku pompy cechuje przede wszystkim niskie zużycie energii przy wysokiej sprawności, bezobsługowość i autoregulacja urządzeń. Nowoczesne pompy obiegowe mają wbudowany układ przeciwzwarciowy, pracują cicho, są odporne na drobne zanieczyszczenia, proste w instalacji i uruchomieniu. Oferowane pompy to najczęściej urządzenia bezdławnicowe. Bardzo często materiałem wykonania korpusu jest żeliwo. W konstrukcji urządzenia przewiduje się zamknięty wirnik kulisty z kompozytów. W silnikach napędzających pompę uwzględniono szereg nowatorskich rozwiązań, takich jak: komutowanie elektroniczne i bezstopniowa regulacja prędkości obrotowej. Za minimalizowanie tarcia odpowiada łożysko ceramiczne, które osadzono na nieruchomym trzpieniu. Materiał wykonania obudowy najczęściej stanowi tworzywo sztuczne. Nowoczesne silniki mają zabezpieczenie przed przeciążeniami, suchobiegiem i przegrzaniem.

W pompach nowej generacji dla uzyskania wyższej sprawności, a co za tym idzie zmniejszenia poboru energii elektrycznej, uwzględnia się wspomniane już silniki komutowane elektronicznie (EC, ang. Electronically Commutated). W ich konstrukcji magnes stały został wbudowany w wirnik, a zatem nie zużywa prądu do magnesowania wirnika. Jest on bowiem stale namagnesowany. Wirujące pole magnetyczne stojana poddaje się komutacji elektronicznej za pomocą układu mikroprocesorowego. To właśnie on odpowiada za przeliczanie parametrów i sterowanie przetwornicą częstotliwości. Efekt to optymalne zasilanie silnika i płynna regulacja prędkości obrotowej pompy. Silniki komutowane w sposób elektroniczny to modele synchroniczne, a więc napędzające pole magnetyczne porusza się dokładnie z tą samą prędkością, co wirnik, co eliminuje poślizg i straty.

Pompy obiegowe stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania poprawiają sprawność systemu grzewczego, wymuszając obieg wody i zwiększają ciśnienie, w porównaniu z instalacjami grawitacyjnymi. Rury w instalacji z wymuszonym obiegiem mogą mieć mniejszą średnicę, co usprawnia montaż poszczególnych elementów systemu instalacyjnego.

19

Podwójne pompy obiegowe
Producenci oferują podwójne pompy obiegowe. Urządzenia tego typu mogą zazwyczaj pracować w trzech trybach. Jest to bowiem praca naprzemienna, z rezerwą oraz w trybie pompy pojedynczej. Podczas pompowania na przemian jedna pompa stanowi urządzenie robocze, druga rezerwowe. Czas przełączania jest stały lub zaprogramowany. Może się zdarzyć, że pompa zostanie wyłączona na skutek zakłócenia. Pompa rezerwowa automatycznie rozpocznie wtedy pracę. Można tak zaprogramować pompy, aby podczas przełączania obydwa urządzenia przez krótki czas pracowały jednocześnie. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim niski poziom hałasu przy przełączaniu. Możliwa jest również tzw. praca z rezerwą. W takim przypadku pompy przez cały czas pracują jako urządzenie robocze i rezerwowe, co wpływa na bezpieczeństwo instalacji. Jeżeli dojdzie bowiem do wyłączenia pompy roboczej, na przykład w efekcie zakłócenia, automatycznie uruchomi się pompa rezerwowa. Oczywiście można zamienić kolejność pracy urządzeń, a wtedy pompa rezerwowa jest roboczą. Najprostsze rozwiązanie stanowi pojedyncza praca pompy. Obydwa urządzenia pracują wtedy niezależnie, bez jakiejkolwiek wymiany danych między sobą.

...pełna wersja artykułu w PI 5/12


 

pi