envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa56Do niedawna węgiel był w Polsce najpopularniejszym paliwem. Jednak dziś wiele czynników skłania inwestorów do poszukiwania alternatywnych sposobów ogrzewania domu – technologii „czystszych” lub wykorzystujących źródła odnawialne. Wśród produktów marki De Dietrich znajdziemy wysokiej jakości urządzenia polecane do termomodernizacji.

Kotły gazowe na każdą kieszeń
Najczęściej inwestorzy są zainteresowani urządzeniami, które zapewnią im wysoki komfort użytkowy, niskie koszty eksploatacji oraz mieszczą się w zaplanowanym budżecie. Nowoczesne, kondensacyjne kotły gazowe świetnie wpisują się w te potrzeby. Program sterujący, w który się je wyposaża, bardzo ułatwia ich obsługę, sprawiając, że pracują efektywnie, dostosowując automatycznie parametry pracy do bieżących warunków. Są przy tym zdecydowanie mniej awaryjne niż kotły na paliwo stałe i nie wymagają częstych przeglądów. Atutem jest też możliwość wkomponowania ich w wyposażenie przedpokoju, łazienki czy kuchni.

55Waldemar Matuszyński, ekspert De Dietrich, szczególnie poleca kocioł Lumea MPX. – Dzięki kompaktowym wymiarom dedykowany jest on zarówno dla nowych, jak i modernizowanych instalacji. Estetyczna, zwarta konstrukcja umożliwia montaż tego kotła nawet w małych pomieszczeniach. Jego średnioroczna efektywność energetyczna to aż 93%, co przekłada się na sprawność sięgającą 109%. Niezawodność urządzenia gwarantują sprawdzone technologie i materiały, m.in. wymiennik i palnik cylindryczny ze stali szlachetnej. – Lumea MPX wyposażono w nowatorski system Gas Adaptive Control (GAC), który w sposób ciągły kontroluje i optymalizuje proces spalania. GAC ułatwia też uruchomienie i obsługę kotła, ponieważ nie ma konieczności regulacji manualnej, kalibracji czy wymiany dysz. Atutem kotła jest też duży zakres modulacji mocy: od 14 do 100% i cicha praca za sprawą wewnętrznej izolacji dźwiękochłonnej. Kocioł ma podświetlaną konsolę z cyfrowym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym.

Pompa ciepła – inwestycja przyszłości
Rosnąca popularność pomp ciepła sprawia, że coraz niższa jest zarówno cena samych urządzeń, jak i koszt instalacji. Dotyczy to zwłaszcza pomp ciepła powietrze-woda, które coraz częściej są polecane do termomodernizacji budynków (również do współpracy z istniejącymi źródłami ciepła). Tego typu urządzenia montuje się znacznie szybciej (i taniej) niż gruntowe pompy ciepła, przy czym zajmują one dużo mniej miejsca. Jednostka zewnętrzna może być zainstalowana praktycznie wszędzie, niezależnie od wielkości, zagospodarowania i ukształtowania terenu przy budynku.

Łącząc powietrzną pompę ciepła z istniejącym kotłem gazowym, można istotnie zwiększyć efektywność systemu grzewczego (minimalizując zużycie gazu). Inwestycja szybko się zwróci w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Polecanym rozwiązaniem może być np. powietrzna pompa ciepła Strateo marki De Dietrich, która pracuje w sposób dyskretny i bardzo wydajny. Zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz stały dostęp do ciepłej wody, wykorzystując zintegrowany podgrzewacz c.w.u.

Dzięki temu systemowi oraz zintegrowanemu modułowi regulacji, Strateo dostosowuje swoją moc do aktualnych potrzeb mieszkańców. Gdy zapotrzebowanie na ciepło jest wysokie, wykorzystuje całą swoją moc, a gdy jest ono zmniejszone – odpowiednio maleje też moc urządzenia. W ten sposób Strateo zapewnia niższe zużycie energii niż inne pompy ciepła, gwarantując znaczne oszczędności finansowe – mówi Marcin Detnerski z działu OZE De Dietrich.

Choć pompy ciepła powszechnie wykorzystywane są do celów grzewczych, to mogą zapewniać komfort termiczny przez cały rok, chłodząc pomieszczenia latem. Nie ma wówczas potrzeby ponoszenia wydatków na montaż klimatyzacji.


 

pi