Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

17Do 2010 roku, zgodnie z polskim prawem budowlanym, rury miedziane w instalacjach gazowych mogły być łączone tylko lutem twardym. Firma Viega długo zabiegała o zmianę w tym zakresie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wykonawców i inwestorów.

Przełomem było rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2009 roku, dopuszczające stosowanie innych sposobów łączenia rur, pod warunkiem, że spełniają wymagania szczelności i trwałości określone w Polskiej Normie dotyczącej przewodów gazowych dla budynków. Po uzyskaniu aprobaty technicznej, certyfikatów zgodności Instytutu Nafty i Gazu i po wystawieniu deklaracji zgodności system Profipress G został dopuszczony do sprzedaży i stosowania na terenie naszego kraju.

Produkt szybko zyskał uznanie instalatorów, mimo że początki jego stosowania nie zawsze były łatwe. – Naszym pierwszym projektem wykonanym w systemie Profipress G było osiedle 169 domów szeregowych w Dobrzykowicach. Na początku pojawiały się pewne problemy z gazowniami, które niechętnie odbierały instalacje łączone poprzez zaprasowywanie, ponieważ nowa technologia nie była jeszcze rozpowszechniona – wspomina Mateusz Robotnikowski, właściciel firmy INS-MATRO.

18Wprowadzenie przez firmę Viega na polski rynek systemu Profipress G stanowiło prawdziwy przełom dla branży instalacyjnej.

Szybkie i bezpieczne połączenia zaprasowywane mogły być od tej pory stosowane również w instalacjach gazowych, tak jak w innych krajach europejskich.

Wykonawcy z dużym entuzjazmem przyjęli tę innowację, która pozwalała pracować znacznie szybciej, łatwiej i bezpieczniej.

19Wygodne rozwiązanie z gwarancją bezpieczeństwa
Profipress G to sprawdzony system łączenia rur miedzianych zgodnych z normą EN 1057 o średnicach od 12 do 54 mm. Przeznaczony jest do budowania bezpiecznych i wydajnych instalacji gazowych i układania przewodów w warunkach utrudnionych. Wszystkie złączki wyposażone są w najwyższej jakości element uszczelniający z HNBR. Wyraźne, żółte oznakowanie komponentów wyklucza możliwość pomyłki. Przejścia gwintowane i łączniki specjalne wykonane są z wytrzymałego brązu.

Maksimum bezpieczeństwa gwarantuje charakterystyczny profil SC-Contur. Dzięki temu rozwiązaniu, każde omyłkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast wykryte podczas próby szczelności. Zakres ciśnienia dla przeprowadzenia próby dla mediów gazowych wynosi od 22 mbar do 3 bar. Złączki Profipress G mogą być stosowane również do przewodów oleju opałowego i napędowego.

20Szybszy i wygodniejszy montaż
Montaż w technice zaprasowywania firmy Viega trwa nawet o połowę krócej w porównaniu z wykorzystaniem techniki lutowania, przy czym eliminowane są zagrożenia wynikające z operowania otwartym ogniem. Trzeba też pamiętać, że w przypadku używania lutu twardego podwyższona temperatura łącznika (ponad 450°C) może powodować uszkodzenie warstewki tlenku miedzi chroniącej materiał przed korozją. Jakość połączeń zależy więc w dużym stopniu od sprawności i doświadczenia wykonawcy. Systemy zaprasowywane Viega eliminują wszystkie te problemy. Przy wykorzystaniu systemu Profipress G złączka zostaje po prostu nasunięta na rurę na oznaczoną głębokość, a następnie zaprasowana elektrohydraulicznie za pomocą zaciskarki, co trwa kilka sekund.

22 Obecnie przy montażu instalacji gazowych praktycznie zawsze wybieramy zaprasowywanie na zimno. Decyduje o tym szybkość pracy, estetyka połączeń i względy bezpieczeństwa. Ponadto wykonywanie połączeń zaprasowywanych jest znacznie prostsze i wygodniejsze niż lutowanie, a zaciskarki Viega Pressgun pozwalają na łatwy montaż nawet w trudno dostępnych miejscach – mówi Mateusz Robotnikowski.21