envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 WarszawaPompy ciepła Panasonic są projektowane zarówno z myślą o wygodzie użytkownika końcowego, jak i instalatora. Dlatego też cały czas udoskonalamy konstrukcję urządzeń, by umożliwiały one możliwie jak najszybszą i najprostszą instalację, łatwe utrzymanie i serwis, a także komfort oraz oszczędności użytkownikom. Jednocześnie dbamy, aby nasze urządzenia były przyjazne dla środowiska.

Aquarea to nowatorski, energooszczędny system zapewniający idealną temperaturę w domu oraz ciepłą wodę użytkową. All-in-One oznacza integrację modułu hydraulicznego z podgrzewaczem wody o pojemności 185 l. Zasobnik wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej i objęty 10-letnią gwarancją, co czyni go bezobsługowym.

38

Bryłę jednostek All-in-One cechuje elegancka prostota, a przyłącza są niewidoczne dla użytkowników. Ponadto zamknięcie modułu hydraulicznego i zbiornika we wspólnej obudowie sprawia, że urządzenie zajmuje znacznie mniej miejsca niż układ stworzony z oddzielnych komponentów. Konstrukcja została ograniczona do możliwie najmniejszych rozmiarów i zaprojektowana na wzór urządzeń AGD, dzięki czemu pompę z powodzeniem można zainstalować nie tylko w garażu, ale również w kuchni czy łazience.

Szeroka gama urządzeń
Aquarea All-in-One dostarcza przy pomocy jednego zintegrowanego urządzenia ciepłą wodę użytkową oraz ciepłą wodę do grzejników i ogrzewania podłogowego. Dostępna jest seria High Performance oraz T-CAP. Pompy ciepła serii High Performance osiągają najwyższe wskaźniki efektywności energetycznej, o czym świadczy między innymi współczynnik COP równy 5 (w przypadku modelu o mocy 3 kW). Szeroki zakres mocy od 3 do 16 kW pozwala w pełni dostosować wydajność pompy ciepła do potrzeb domu. Szczególnie jednostki o małej wydajności zalecane są dla domów energooszczędnych. Modele jednofazowe charakteryzują się klasą energetyczną A+++ (czyli najwyższą według rozporządzenia, które wejdzie w życie w sierpniu 2019 r.). Są przy tym optymalnym wariantem dla domu wyposażonego w grzejniki niskotemperaturowe lub ogrzewanie podłogowe. Pompy ciepła w tym typoszeregu mogą pracować do temperatury -23°C. Dostarczają ciepłą wodę o temperaturze 55°C, pracując samodzielnie lub w połączeniu z istniejącym systemem opartym na kotle gazowym lub olejowym.
Nowością w ramach pomp Aquarea All-in-One High Performance jest wbudowany zestaw dwustrefowy. To oznacza, że w obudowie dokładnie tych samych gabarytów mieszczą się dwie pompy wody i dwa filtry obsługujące dwa niezależne obwody grzewcze. W efekcie urządzenie zapewnia ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe jednocześnie, przy czym dla obu obwodów możliwe są dwie różne nastawy temperatury wody. Dzięki temu jednostka, w odróżnieniu od podstawowego rozwiązania, nie wymaga wykorzystania zbiornika buforowego ani dodatkowego
zestawu dwustrefowego i zachowuje kompaktowe wymiary.
Pompy ciepła serii T-CAP zaprojektowane są do samodzielnej pracy w skrajnie niskich temperaturach – skrót T-CAP od Total Capacity oznacza, że urządzenia z tej serii są zdolne utrzymać wydajność nominalną nawet w temperaturze -20°C bez konieczności wspomagania grzałką elektryczną, a także pracować z bardzo wysoką sprawnością niezależnie od temperatury zewnętrznej i temperatury wody. Zakres mocy od 9 do 16 kW pozwala zaspokoić potrzeby cieplne domów o większej powierzchni lub wyposażonych w grzejniki. Pompy ciepła w tym typoszeregu są bardzo często wykorzystywane w modernizacji kotłowni, gdzie zastępują tradycyjny kocioł. Skrajna temperatura pracy wynosi -28°C, przy której pompa ciepła serii T-CAP dostarcza ciepłą wodę o temperaturze 55°C.40
Zaawansowane sterowanie
Istotną zaletą pomp ciepła Aquarea, w tym All-in-One, są zaawansowane możliwości sterowania. Jednostka wewnętrzna jest wyposażona w indywidualny sterownik z pełnopunktowym, podświetlanym wyświetlaczem o przekątnej 3,5 cala. Co ważne, panel ten posiada wbudowany czujnik temperatury i możliwość odłączenia od urządzenia, co pozwala zamontować go w dowolnym pomieszczeniu w odległości do 50 m od jednostki. Eliminuje to potrzebę instalacji termostatu. A do jednostki wewnętrznej wystarczy wówczas dołączyć element maskujący zapewniający estetyczny wygląd.
Panel sterujący oprócz informacji o aktualnej temperaturze pomieszczenia, ciepłej wody i panującej na zewnątrz zapewnia dostęp do takich parametrów, jak współczynnik COP, zużycie energii oraz generowana moc grzewcza pokazywane w czasie rzeczywistym oraz zbierane w skali dnia, tygodnia i roku. Do jego podstawowych funkcji należą również program czasowy, funkcja QUIET umożliwiająca okresową pracę z obniżeniem hałasu, automatyczne przełączanie trybów ogrzewania
i chłodzenia, automatyczna regulacja wydajności ze względu na temperaturę panującą w pomieszczeniu, a także możliwość konfiguracji trybu wakacyjnego czy też suszenia betonu.
Co ważne, sterownik może być zintegrowany z funkcją Aquarea Smart Cloud, która umożliwia kontrolowanie pracy pompy ciepła Panasonic z dowolnego miejsca na świecie za pomocą smartfonu, tabletu bądź komputera. Nowością jest dostęp serwisowy dla firmy instalatorskiej, który umożliwia zdalną kontrolę nastaw i parametrów pracy, powiadomienia o usterkach, ostrzeżenia o możliwej awarii i zdalnym serwisowaniu.

41Rozwiązanie przyjazne monterom
Rozwiązanie typu All-in-One jest bardzo wygodne zarówno dla domów nowych, jak i modernizowanych. Fabrycznie wyposażona jest w podstawowe elementy instalacji hydraulicznej tj. manometr, zawór bezpieczeństwa, automatyczny odpowietrznik, naczynie wzbiorcze, grzałkę przepływową, pompę obiegową elektroniczną klasy A, filtr z zaworami odcinającymi oraz zawór trójdrogowy. Dzięki temu jej montaż jest stosunkowo szybki i prosty, co jest atutem nie tylko z punktu widzenia instalatora, ale także właściciela budynku, dla którego krótszy czas instalacji oznacza niższy koszt. Nie bez znaczenia pozostaje, że wszystkie wspomniane wyżej podzespoły znajdują się w środku obudowy, przez co całość instalacji może być ukryta i estetyczna dla inwestora. Oprócz tego cała konstrukcja jednostki została tak przemyślana, aby była jak najwygodniejsza dla samego montera. Orurowanie znajduje się w jednym rzędzie, a wszystkie złącza elektryczne zostały umieszczone z przodu urządzenia, aby ułatwić dostęp do nich zarówno w czasie montażu, jak i konserwacji. Konstrukcja typu All-in-One eliminuje też takie problemy, jak choćby niewłaściwy dobór zbiornika czy zaworu. W tym wypadku producent dostarcza gotowe rozwiązanie. Nie zapomniano przy tym o estetycznym wyglądzie i komforcie użytkowników.

 

Autor: Robert Kałużny 


 

pi