Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

5Gdy myślimy o ogrzewaniu, pierwsze skojarzenie, które nam się nasuwa na myśl to „kłopot", „piec" i „bałagan". Jednak rozwój technologii w różnych dziedzinach życia, nie ominął również ogrzewania! Dziś ogrzewanie to zautomatyzowane, czyste systemy z zaawansowanym sterowaniem.

W zależności od wysokości nakładu finansowego na instalację, stopień naszego zaangażowania, czyli obsługi takiego systemu – maleje.
Warto również zaznaczyć, iż przy technologii dostępnej obecnie na rynku, określenie „ogrzewanie" stało się niewystarczającym, zważywszy na stopień kompleksowości przedsięwzięcia, bez względu na rozwiązanie, które ostatecznie wybierze klient. Poprawniejszym terminem jest tutaj „system grzewczy" budynku.

Stając przed wyborem systemu grzewczego, musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów, między innymi zakres możliwości, budżet, infrastrukturę czy dostępną energię. Po przeprowadzeniu odpowiedniej ewaluacji, możemy określić dostępny wahlarz rozwiązań, dostosowany do klienta.

4Istniejąca infrastruktura a nowy projekt
Jednym z pierwszych aspektów jest rozpoznanie czy klient chciałby przeprowadzić modernizację kotłowni w istniejącym budynku, czy raczej będziemy realizować projekt w nowo wybudowanym kompleksie.
Modernizacja kotłowni na terenie istniejącego budynku ma pewne ograniczenia, związane z istniejącą infrastrukturą czyli energooszczędnością budowli (klasa izolacji, okna, drzwi itd.) oraz istniejącą instalacją grzewczą, zazwyczaj obliczoną na zasilanie 90/70°C lub 70/50°C. W tym przypadku, możemy zaproponować klientowi wymianę kotła na równoważny z nowszą automatyką.
Jeśli inwestor będzie otwarty na poniesienie nieco wyższych kosztów, można zaproponować modernizację całego systemu. Zakres możliwości w tego typu projektach jest ograniczony, a kompletna przebudowa budynku jest nieopłacalna.
W przypadku nowego projektu mamy szeroki zakres rozwiązań, dlatego na początku należy określić:

6Na bazie powyższych informacji, możemy zaprojektować kompleksowy system grzewczy budynku. Jeśli w pobliżu znajduje się gaz ziemny, ekonomicznym rozwiązaniem jest zaprojektowanie instalacji niskotemperaturowej z zainstalowaniem kotła kondensacyjnego. Jest to tania inwestycja, a późniejsza eksploatacja będzie stosunkowo tania.
Jeżeli natomiast nie ma dostępu do gazu ziemnego, w tym przypadku można zaprojektować instalację gazu płynnego i jest to tańsza inwestycja, ale droższa eksploatacja.
W przypadku, gdy inwestor dysponuje większym budżetem, zaproponujemy pompę ciepła oraz instalację ogrzewania podłogowego – jest to droga inwestycja, natomiast cechuję ją tania i wygodna eksploatacja.
W każdym przypadku ogrzewanie należałoby połączyć z wentylacją, instalacją solarną, instalacją fotowoltaiczną w jeden system grzewczy z pełną automatyką sterującą, co pozwala zaoszczędzić energię, jak również wpłynąć znacząco na komfort użytkowania systemu.
Możemy sterować temperaturą niezależnie w każdym pomieszczeniu, uwzględniając pory dnia oraz temperatury zewnętrzne. Możemy również sterować wydajnością wentylacji w zależności od poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach wraz z wieloma elementami infrastruktury budynku, takimi jak oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, podlewanie ogrodu, zdalne lub systemowe otwieranie czy zamykanie okien i drzwi.

Jakość przede wszystkim
Przy doborze pompy ciepła nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Decyzję o kupnie powinniśmy gruntownie przeanalizować, ponieważ jedynie zakup u wiodących a przede wszystkim autoryzowanych producentów gwarantuje solidny system i niezawodnie wykonaną instalację wraz z wsparciem technicznym i serwisowym. Jest to niezwykle ważne. Minione sezony grzewcze pokazują, że kiedy temperatura spadnie poniżej zera, instalacje wykonane z elementów słabej jakości i nieprofesjonalnie, przestają działać. Pojawia się ogromny kłopot, ponieważ weryfikacja usterki w takiej instalacji jest trudna. Z doświadczenia wiemy, że pompy nieautoryzowanych firm nie są serwisowane a klient w sytuacji awarii, zostaje bez ogrzewania i bez wsparcia technicznego.

Długoterminowa inwestycja
Czynników opowiadających się za tym, który system grzewczy będzie dla danego klienta odpowiedni jest bardzo wiele i wymagają one właściwej interpretacji, dlatego nie możemy decydować o wyborze pomiędzy kotłem a pompą ciepła na podstawie informacji, które nie pochodzą od fachowca. Wydatek związany z zakupem czy też modernizacją ogrzewania warto dobrze przeanalizować, zważywszy, że jest to długoterminowa inwestycja, a dobrana właściwie będzie nam służyć efektywnie.

Autor: Tomasz Adamczewski – Heset