envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Rosoła 10a
02-786 Warszawa

36Firma FERNOX, czołowy, europejski producent preparatów czyszczących i zabezpieczających instalacje centralnego ogrzewania wprowadziła na rynek serię filtrów wspomagających pracę instalacji i filtrujących w sposób ciągły przepływającą wodę.

Każda instalacja powinna być wyposażona w filtr. Do niedawna wydawało się, że zastosowanie klasycznego filtra siatkowego to wszystko, co można zrobić dla ochrony instalacji. Dziś firma FERNOX przełamuje te stereotypy wysokowydajnymi filtrami typu TF1 montowanymi w instalacji, które posiadają certyfikat ograniczonego śladu węglowego przyznany przez organizację Carbon Trust.

Zasada działania
Filtry FERNOX TF1 to niewielkich gabarytów urządzenia montowane bezpośrednio w instalacji centralnego ogrzewania na rurach pionowych i poziomych. Wykorzystują przepływ wody, który dzięki konstrukcji filtra odrzuca, wykorzystując siłę odśrodkową, cząsteczki stałe będące w wodzie i umieszcza je w osadniku. Nie blokuje i nie ogranicza przepływu. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest umieszczony w centralnym punkcie filtra silny magnes neodymowy, który przyciąga wszystkie elementy zawierające nawet śladowe ilości żelaza. Połączenia tych dwóch technik zaowocowało stworzeniem filtra wykorzystującego separację hydrocyklonową i magnetyczną jednocześnie.
Dzięki tej podwójnej filtracji wszelkie zanieczyszczenia magnetyczne i niemagnetyczne są separowane, co zabezpiecza instalację.

Obsługa
Filtry FERNOX TF1 są proste w montażu, a sama ich obsługa polega na zakręceniu jednego zaworu, wyjęciu magnesu, by osadzone przy nim zanieczyszczenia opadły do osadnika i otworzeniu zaworu spustowego osadnika. Wszystkie te czynności trwają kilkanaście sekund i nie wymagają fachowej wiedzy. Czynności te są całkowicie „czyste", ponieważ nie mamy bezpośredniej styczności z zanieczyszczeniami. To przełomowe rozwiązanie czyni instalację czystą i niweluje koszty związane z awariami wielu elementów instalacji.

Dozowanie preparatów zabezpieczających
Dzięki swojej konstrukcji filtry FRENOX TF1 posiadają możliwość łatwego dozowania preparatów zabezpieczających, co czyni je nie tylko filtrami, ale jednocześnie dozownikami –elementami instalacji, które pozwalają w prosty i szybki sposób dodać do instalacji bez specjalnych pomp czy spuszczania wody preparatów czyszczących czy inhibitorów korozji.

FERNOX to nie tylko filtry to pierwszy na rynku innowator w dziedzinie chemicznego uzdatniania wody, jest jedynym producentem w branży, który wytwarza zaaprobowane przez KIWA, przyjazne dla środowiska produkty, zachowując przy tym pełną skuteczność działania.

37


 

pi