envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementWarsztaty instalatora OZE

17Przy rosnących cenach nośników energii coraz więcej użytkowników szuka tańszej alternatywy na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Bardzo popularnym rozwiązaniem mocno już rozpowszechnionym na naszym ryku są instalacje wyposażone w kolektory solarne. Nie są to jednak jedyne urządzenia, jakie w prosty sposób można zamontować w naszej instalacji. Warto również bliżej przyjrzeć się pompie ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Oba rozwiązania wykorzystują darmową energię natury, co znacząco obniża rachunki.

Instalacja solarna 
Powinna być stosowana za każdym razem, gdy dysponujemy w pełni automatycznym źródłem przygotowania wody użytkowej (gaz, olej, energia elektryczna), a także zapewniony jest stały odbiór ciepła – tzn. brak jest długich postojów bez odbioru ciepła przede wszystkim w okresie letnim.

10Cykl warsztatów instalatora OZE to projekt edukacyjny przygotowywany we współpracy redakcji Polskiego Instalatora oraz Polskiej Korporacji Techniki SGGiK. Korzystając z wiedzy fachowców z Akademii Viessmann oraz PORT PC, przygotowujemy i prezentujemy materiały poświęcone zastosowaniu urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Dużo się mówi o emisji zanieczyszczeń w ostatnich latach. Problem nabrzmiewa co roku jesienią i pozornie zanika wiosną. Nie mam tu na myśli tylko emisji dwutlenku węgla i dyskusji o efekcie cieplarnianym, lecz emisję zanieczyszczeń w ogóle. Dlatego też pokusiłem się o wykonanie analizy, która pozwoli wstępnie ocenić efekty modernizacji kotłowni polegającej na doposażeniu jej w pompę ciepła do c.w.u.

rehau otwWieloletnie doświadczenie w przetwórstwie polimerów pozwala firmie Rehau oferować systemy dolnych źródeł ciepła o najwyższej jakości. Stawiamy przy tym na niezawodny i sprawdzony na tysiącach realizacji materiał PE-Xa – polietylen sieciowany, z którego wykonujemy sondy geotermalne, kolektory poziome, pale geotermalne czy sondy spiralne.


 

pi