envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











6104c1cd9b09daf6484a 977 500 1Nowoczesna architektura to obecnie najczęściej tzw. szklane domy wykonane ze szkła, stali, aluminum i betonu. Zmiany trendów w budownictwie, jak również ciągły wzrost cen energii sprawiają, że poszukiwane są nowe, energooszczędne rozwiązania do ogrzewania obiektów.

Zarówno współczesna architektura, jak i użytkownicy projektowanych budynków dziś coraz bardziej otwierają się na środowisko naturalne poprzez zwiększanie dostępu do światła słonecznego. To zauważalny i silny trend. Ale nowoczesna architektura to również nowoczesne, energooszczędne materiały budowlane. Trzeba pamiętać, że przeźroczyste przegrody, duże okna na elewacji, szklane fasady czy też okna połaciowe mają gorszy współczynnik przenikania ciepła (współczynnik U to maksymalnie 1,1 W/(m2 ∙ K)) niż przegrody stałe (maks. U = 0,23 W/(m2 ∙ K)). Dlatego też, w celu zapewnienia wymaganego komfortu cieplnego i wysokiej efektywności energetycznej, w obiektach z dużą ilością przeszkleń lub powierzchniowo dużymi przeszkleniami stosuje się odpowiednie systemy ogrzewania. Jest ich na rynku całkiem sporo.


Jaki sposób ogrzewania wybrać?


Obecnie najpopularniejsze rozwiązania grzewcze wykorzystywane przy dużych przeszkleniach to:

  • ogrzewanie radiacyjno-konwekcyjne – popularne grzejniki stalowe, zwykle malowane proszkowo;
  • ogrzewanie radiacyjne – ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne;
  • ogrzewanie konwektorowe – podłogowe kanały grzewcze, grzejniki konwektorowe;
  • ogrzewanie nadmuchowe centralne – z centrali wentylacyjnej wspólnej dla grupy pomieszczeń lub całego obiektu;
  • ogrzewanie nadmuchowe decentralne – klimakonwektory wentylatorowe, grzejniki wspomagane wentylatorem,
  • ogrzewanie mieszane.

W przypadku ogrzewania radiacyjno-konwekcyjnego, nawet przy założeniu niskiej wysokości grzejników, problemem jest to, że mogą one zasłaniać część przeszklenia zaprojektowanego przez architektów. Z kolei często stosowane ogrzewanie radiacyjne (płaszczyznowe) nie zawsze zapewnia odpowiedni komfort w okolicach szklanej fasady. Wynika to z tego, że instalacje ogrzewania płaszczyznowego zwykle otulone są wylewkami jastrychowymi, co zwiększa bezwładność ogrzewania. W efekcie odczuwalny jest przeciąg przy podłodze – „efekt nieszczelnego okna"


W celu zachowania odpowiedniego komfortu, w nowoczesnej architekturze ze szklanymi ścianami najlepszym rozwiązaniem są podłogowe kanały grzewcze. Argumentami za wyborem takiego rozwiązania jest „ekranowanie" zimnych powierzchni ciepłym strumieniem powietrza z konwektora na całej długości okien i fasad oraz bardzo mała bezwładność wynikająca z małej pojemności wodnej systemu.

 

Konwektory podłogowe Kampmann

Firma Kampmann od ponad 40 lat wytwarza i udoskonala produkty w zakresie podłogowych kanałów grzewczych (i nie tylko). W ofercie są

  • Katherm NK i NX – podłogowe kanały grzewcze z naturalną konwekcją;
  • Katherm QK, QX oraz nowość QK nano (wys. tylko 7 cm) – podłogowe kanały grzewczehhrr z wymuszoną konwekcją wentylatorami EC;
  • Katherm HK – podłogowe kanały grzewczo- chłodzące, w tym z kombinacją nawiewu szczelinowego powietrza wentylacyjnego;
  • Katherm QL – podłogowe kanały grzewcze z nawiewem wyporowym powietrza wentylacyjnego.
  • Katherm NE oraz QE – podłogowe kanały grzewcze z grzałkami elektrycznymi.

Każdy z konwektorów podłogowych Katherm sprawdzi się w różnych obszarach nowoczesnej architektury. Urządzenia te mogą być uzupełnieniem instalacji lub jedynym źródłem ciepła. Konwektory są produkowane w wersji standardowej i specjalnej, np. w postaci ciągu połączonych grzejników, narożników czy łuku. Rozwiązania tego typu są bardzo estetyczne, miłe dla oka i efektywne pod względem oddawania ciepła do pomieszczeń.

 

Arkadiusz Żmuda, kierownik działu sprzedaży Kampmann Polska Sp. z o.o.


 

pi