envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











2012 03 10

Na polskim rynku instalacyjnym można spotkać się z różnymi typami rozdzielaczy, które są dostosowane do coraz wyższych potrzeb klienta indywidualnego, ale także ułatwiają pracę samemu instalatorowi – mają krótszy czas montażu i wyregulowanie instalacji jest łatwiejsze. Uwarunkowane jest to oczywiście wyposażeniem danego rozdzielacza.

Podczas budowy domu jednorodzinnego, wielorodzinnego budynku mieszkalnego, budynku użyteczności publicznej, hal przemysłowych, hal sportowych oraz boisk, np. piłkarskich, jest wykonywana instalacja centralnego ogrzewania do utrzymania komfortowej ilości ciepła podczas okresu grzewczego. Na taką instalację mogą się składać urządzenia grzewcze o różnej budowie i różnym sposobie przenoszenia ciepła do pomieszczenia, np. grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe, dekoracyjne pionowe i poziome, łazienkowe, kanałowe – wykonane z różnych materiałów, czy też ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, ścienne lub sufitowe. W małej lub rozbudowanej instalacji można spotkać się z dużą różnorodnością zastosowanych typów grzejników, np. grzejniki płytowe razem z grzejnikami podłogowymi lub grzejnikami kanałowymi.

Z uwagi na coraz mocniejsze przywiązanie inwestorów końcowych do estetyki wnętrza odeszło się od prowadzenia przewodów „po wierzchu”. W nowo budowanych obiektach przewody prowadzi się w układzie trójnikowym (rys. 1) lub w układzie rozdzielaczowym (rys. 2). Ten pierwszy układ jest już coraz mniej wykorzystywany z powodu konieczności stosowania złączek, za pomocą których wykonuje się połączenia rur o różnej średnicy, zalanych w warstwie posadzki. Przy nieprawidłowo wykonanym przez instalatora połączeniu złączka-rura, zachodzi niebezpieczeństwo wystąpienia awarii, np. w ekstremalnych sytuacjach może nastąpić zalanie pomieszczenia. Lokalizacja przeciekającego miejsca bez specjalistycznego sprzętu jest bardzo trudna, bo mokre, widoczne plamy mogą się znajdować w zupełnie innym miejscu, niż miejsce przecieku.

2012 03 11Układ rozdzielaczowy
Największą popularnością cieszą się układy rozdzielaczowe, które ograniczają wystąpienie usterki trudnej do zlokalizowania oraz eliminują stosowanie przewodów o różnych średnicach łączonych za pomocą np. trójników, redukcji itp. Do wykonania podłączenia urządzenia grzewczego wykorzystuje się na całej długości jeden kawałek rury o danej średnicy. Jednym z podstawowych, a zarazem najważniejszym elementem układu jest rozdzielacz. Na polskim rynku instalacyjnym można spotkać się z różnymi typami rozdzielaczy, które są dostosowane do coraz wyższych potrzeb klienta indywidualnego, ale także ułatwiają pracę samemu instalatorowi – mają krótszy czas montażu i wyregulowanie instalacji jest łatwiejsze. Uwarunkowane jest to oczywiście wyposażeniem danego rozdzielacza.
W zależności od rodzaju instalacji należy zastosować odpowiednie typy rozdzielaczy. Ogólny podział jest następujący:
◗ rozdzielacze do instalacji centralnego ogrzewania wyposażonego np. w grzejniki płytowe (rys. 3),
◗ rozdzielacze do centralnego ogrzewania wyposażonego w instalację ogrzewania podłogowego, ściennego lub sufitowego (rys. 4 i 5),
◗ rozdzielacze przemysłowe do hal produkcyjnych,
◗ rozdzielacze o dużych średnicach przekroju, do stosowania np. na boiska piłkarskie.

Zazwyczaj większość producentów oferuje rozdzielacze mieszkaniowe, które są już przygotowane do montażu w szafce podtynkowej lub natynkowej w instalacji centralnego ogrzewania. Liczba sekcji w takim zespole wynosi od 2 do 12 obiegów. Zaletą kompletnego elementu jest po pierwsze, skrócenie czasu montażu i przymocowania go w szafce montażowej, a po drugie mamy pewność, że podczas wykonywania próby szczelności nic nie będzie przeciekało, z powodu np. niedokręconego nypla. Wynika to z faktu, że podczas produkcji zawory regulacyjne, wkładki zaworowe i króćce przyłączeniowe wkręcane są automatycznie ze stałą siłą przez specjalne urządzenie, a na zakończenie, przed opuszczeniem hali produkcyjnej, poddawane są próbie szczelności.

...pełna wersja artykułu w PI 3/12


 

pi