envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Geberit rys. 3Połączenia zaprasowywane znane są w Polsce już kilkanaście lat i trudno sobie dziś wyobrazić inną technikę łączenia rur metalowych, zwłaszcza przy wymianie instalacji c.o. w budynku wielorodzinnym, gdy prace remontowe prowadzone są w pomieszczeniach stale użytkowanych.

Nie wszyscy wiedzą, że historia połączeń zaprasowywanych sięga końca lat 50. XX w., kiedy to młody inżynier Gunnar Larrson pracował nad możliwością wykonania połączenia zaprasowanego na stali nierdzewnej. Już w 1958 r. połączenie zostało opatentowane i rozpoczęto testy również dla stali węglowej, miedzi i aluminium. W 1963 r. powstały pierwsze instalacje c.o. i wody pitnej wykonane z miedzi łączonej przez zaprasowanie. Technologia ta szybko zyskała popularność w krajach wysoko rozwiniętych, a dzisiaj już prawie każdy wykonawca potrafi wymienić podstawowe jej zalety:

  • szybki montaż – o 25-40% niższe koszty robocizny niż w metodach konwencjonalnych;
  • czysta praca – idealny system przy wymianie instalacji w pomieszczeniach użytkowanych;
  • bezpieczeństwo – praca bez ognia;
  • ekonomika – brak kosztów związanych z zakupem butli, gazu;
  • uniwersalność – do wszystkich zastosowań.

Geberit rys. 1 Geberit rys. 2
Naprężenia powstające w uszczelce, kształtce i rurze były badane Metodą Elementów Skończonych. Polega ona na podzieleniu struktury gęstą siatką i badaniu naprężeń w poszczególnych komórkach. Tą metodą zaprojektowano geometrię kształtek, uszczelek i szczęk zaciskowych, a także dobrano odpowiednią siłę zacisku. Dlatego tak istotne jest stosowanie oryginalnych narzędzi

W Europie jest kilku producentów systemów rurowych łączonych przez zaprasowywanie, ale tylko firma Geberit może się pochwalić ponad 40-letnim doświadczeniem w produkcji zaprasowywanych systemów ze stali nierdzewnej, stali węglowej i z miedzi – Geberit Mapress, z których powstają trwałe i niezawodnie działające instalacje.

Różnorodność materiałowa pozwala na wykonywanie w technologii Geberit Mapress dowolnych instalacji: wody pitnej, grzewczych i chłodu, tryskaczowych czy sprężonego powietrza, a także instalacji technologicznych, w których mogą występować agresywne media, wysokie wartości temperatury i ciśnienia.

Geberit rys. 3
Wszystkie kształtki systemowe mają kolorowe znaczniki zaprasowania, które po wykonaniu połączenia odpadają, sygnalizując niezaprasowane połączenia

Wszystkie możliwości zastosowań systemów Geberit Mapress potwierdzone zostały w wielu krajach przez uprawnione, akredytowane jednostki w postaci certyfikatów. O każdym z tych systemów śmiało można powiedzieć, że jest:

  • sprawdzony – jedyna na rynku uszczelka czarna CIIR, która ma za sobą ponad 40 lat doświadczenia w pracy;
  • trwały – wymagania producenta co do jakości rur i kształtek daleko wykraczają poza te normowe (zarówno pod względem składu chemicznego materiału rury, jak i czystości wewnętrznej szwu)
  • prosty – do cięcia, gradowania, zaznaczania głębokości wsunięcia, zaprasowywania oferowane są systemowe narzędzia, dobrane i przetestowane specjalnie dla Geberit Mapress;
  • szczelny – odpowiednia budowa kształtek, specjalny materiał uszczelek, przebadany profil zaprasowania to najważniejsze cechy gwarantujące, że połączenie zaprasowane za pomocą systemowych szczęk i zaciskarki będzie przez ponad 40 lat, przy zmiennych parametrach medium, pracować prawidłowo i bez przecieków;
  • pewny – wszystkie kształtki mają kolorowe znaczniki zaprasowania, które po wykonaniu połączenia odpadają, sygnalizując, które połączenia pozostały do zaprasowania. Daje to gwarancję, że żadne połączenie nie zostanie pominięte. Wskaźnik ma dodatkowo oznaczenie średnicy, a jego kolor pozwala na odróżnienie materiału.

Rurowe systemy Geberit Mapress są doskonalone od niemal 40 lat. Przez ten czas wyprodukowano ponad 650 mln sztuk złączek i 400 mln metrów rur. To najlepsza gwarancja wysokiej jakości systemów zaciskanych Geberit Mapress.

Artykuł sponsorowany

Geberit logo

Geberit Sp. z o.o.
ul. Postępu 1, 02-676 Warszawa
tel. 22 376 01 02, faks 22 843 47 65
www.geberit.pl

 


 

pi