envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Testo 1 Analizator spalin testo 330LLDo właściwego ustawienia parametrów pracy kotła grzewczego niezbędne jest użycie precyzyjnego analizatora spalin, który pozwala na szybki i wiarygodny pomiar O2, CO, CO2, NOx, a także oznaczenie innych istotnych parametrów, jak sprawność, strata kominowa, współczynnik nadmiaru powietrza, ciąg. Analizator jest więc podstawowym narzędziem pracy instalatora i serwisanta kotłów.

Rynek dostaw ciepła ciągle się rozwija. Wprowadzane są coraz to nowsze systemy solarne, pompy ciepła, kotły kondensacyjne, urządzenia na paliwa stałe, w tym granulat drzewny, i inne technologie. Głównym celem nowoczesnego systemu grzewczego staje się dostawa ciepła na żądanie, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poziomu zużyciu paliwa i minimalnej emisji zanieczyszczeń. Niezależnie od zastosowanej technologii, każdy system grzewczy musi działać optymalnie. Oznacza to jego stałą kontrolę i regulację. Optymalizacja zapewnia znaczącą oszczędność paliwa, a co za tym idzie – zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Kryteria wyboru analizatora spalin

Analizator spalin to narzędzie do codziennej pracy, ważne jest więc, aby jak najlepiej dobrać go do swoich potrzeb, zwracając uwagę na dopasowanie funkcji pomiarowych oraz akcesoriów. Istotną cechą jest także żywotność i niezawodność urządzenia, a w tym kontekście – zakres pomiarowy cel elektrochemicznych, które są „sercem” analizatora, a których właściwy dobór przesądza o wiarygodności pomiaru i bezawaryjnej pracy urządzenia. Mając to na uwadze, Testo wprowadziło na rynek np. sensory pomiarowe o wydłużonej żywotności (Long Life), które charakteryzują się czasem pracy wynoszącym ponad 6 lat. Możliwa jest ponadto samodzielna wymiana tych sensorów przez użytkownika, dzięki czemu nie trzeba wysyłać urządzenia do serwisu.

Koszt serwisu i kalibracji oraz dostępność i ceny części zamiennych to kolejne istotne kryteria przy wyborze analizatora spalin. Atutem jest oczywiście także dłuższa gwarancja, jak w przypadku analizatora testo 320 basic – gwarancję na ten przyrząd można wydłużyć do 5 lat.

Wymagania, jakie powinien spełniać analizator spalin, to:

  • łatwość obsługi i przejrzyste menu;
  • długi czas pracy bez ładowania akumulatorow;
  • długa żywotność i szeroki zakres pomiarowy cel elektrochemicznych;
  • niska cena i łatwa dostępność części zamiennych;
  • niskie koszty serwisu i kalibracji urządzenia;
  • długa gwarancja udzielana przez producenta.

Przenośne analizatory testo 330LL i testo 320 basic

Przenośne analizatory spalin testo 330LL i testo 320 basic zostały zaprojektowane oraz wyprodukowane zgodnie w wytycznymi zawartymi w normie PN-EN 50379. Charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją i klasą zabezpieczenia obudowy IP40. Ich atuty to m.in. wydłużona gwarancja na cele elektrochemiczne oraz możliwość samodzielnej wymiany cel przez użytkownika.
Analizatory umożliwiają pomiar O2, CO, CO2, NOx, a także oznaczenie takich parametrów pracy kotła, jak: sprawność, strata kominowa, współczynnik nadmiaru powietrza, ciąg kominowy.
Wyniki pomiarowe są wyświetlane na czytelnym, kolorowym wyświetlaczu, przy czym użytkownik może wybrać jeden z trzech sposobów przedstawienia wyników:

  • wskazania cyfrowe;
  • wykres;
  • tzw. macierz spalin, czyli rozwiązanie ułatwiające ocenę procesu spalania w sposób graficzny (testo 330).

Dowodem wykonanej analizy może być wydruk raportu z drukarki bezprzewodowej Testo, zawierający pełny wynik przeprowadzonej analizy, datę i godzinę pomiaru, a także nazwę wykonawcy.

Testo 1 Analizator spalin testo 330LL Testo 2 Analizator spalin testo 320 basic
Analizator spalin testo 330LL Analizator spalin testo 320 basic

Nowość – bezpłatna aplikacja na Androida do testo 330LL
Analizator spalin testo 330LL, dzięki wyposażeniu w moduł Bluetooth, może wykorzystywać bezpłatną aplikację na Androida – TestoDroid. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze dzięki ograniczeniu do minimum liczby kliknięć. Przy jej użyciu można uruchomić i zatrzymać analizator na odległość, zobaczyć dane w formie wykresu czy tabeli, zapisać je w formie protokołu jako PDF, CSV lub XML. Aplikacja umożliwia także ustawienie opcji przesyłania mailem zapisywanego protokołu na wskazany wcześniej adres. Pozwala też wydrukować dane na bezprzewodowej drukarce Testo.
Aplikację TestoDroid można pobrać ze sklepów Google Play. Jest ona kompatybilna ze wszystkimi aktualnie dostępnymi analizatorami spalin Testo z modułem Bluetooth.

SmartSondy od Testo – rewolucja w dziedzinie pomiarów

Regulacja procesu spalania w kotle grzewczym nie opiera się tylko na wykonaniu analizy spalin. Szereg informacji dotyczących całego systemu grzewczego wpływa na jego efektywność. Parametry, takie jak ciśnienie gazu podawanego na palnik lub wartości temperatury zasilania i powrotu z instalacji grzewczej, pozwalają na prawidłowe ustawienie systemu. Firma Testo wprowadziła na rynek rewolucyjne rozwiązanie pomiarowe – SmartSondy wyposażone w komunikację Bluetooth, współpracujące ze smartfonem lub z tabletem, wyposażone w system Android lub iOS. Wszystkie niezbędne parametry, jak temperatura, wilgotność, prędkość przepływu powietrza oraz ciśnienie, mogą zostać zmierzone w wygodny sposób. Ponadto wykorzystanie bezpłatnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie pozwala na archiwizację danych lub tworzenie raportów pomiarowych.
Kompaktowe przyrządy pomiarowe łączą się bezprzewodowo ze smartfonem lub tabletem z zainstalowaną, darmową aplikacją mobilną „Testo SmartProbes App”. Odbywa się to w sposób automatyczny – należy włączyć SmartSondę, a następnie aplikację na urządzeniu mobilnym. Smartfon sam konfiguruje komunikację, a użytkownikowi pozostaje tylko skupienie się na swojej pracy, czyli wykonaniu pomiaru.

Testo 3  Smart sondy
Testo SmartSondy

Zalety systemu SmartSond i aplikacji mobilnej:

  • Wygodny odczyt danych pomiarowych na smartfonie czy tablecie za pośrednictwem Bluetooth.
  • W pełni automatyczna konfiguracja – wystarczy włączyć SmartSondę oraz aplikację mobilną i pomiary rozpoczynają się automatycznie.
  • Wyświetlanie danych pomiarowych z sześciu sond w tym samym czasie.
  • Wizualizacja zmian wartości pomiarowych w postaci wykresu lub tabeli.
  • Wstępnie zdefiniowane tryby pomiarowe dla konkretnych zastosowań, m.in.:
  1.  automatyczne obliczanie temperatury parowania i kondensacji czynnika chłodniczego, jak również przegrzania i dochłodzenia;
  2. pomiar strumienia objętości przepływu powietrza w kanałach lub na wylotach z kanałów wentylacyjnych, dzięki prostej konfiguracji geometrii oraz wymiarów kanałów lub kratek wentylacyjnych;
  3.  bezkontaktowy pomiar temperatury na podczerwień wraz ze zdjęciem miejsca pomiarowego z zaznaczonym obszarem za pomocą celownika laserowego oraz naniesioną wartością temperatury.
  • Raport pomiarowy może zawierać zdjęcia z miejsca pomiarowego – generowany jest natychmiast, bezpośrednio na miejscu pomiaru i wysłany w formie PDF lub pliku Excel.

Autor: Michał Brodzik


 

pi