envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











jakość wody wykresPrzy pierwszym napełnieniu instalacji grzewczej odpowiednie przygotowanie wody jest często sprawą drugorzędną. Czy jest to słuszne podejście? Warto zawczasu sprawdzić, jak duży wpływ na pracę instalacji, jej wydajność grzewczą i żywotność będzie mieć jakość zastosowanej wody oraz jakie kryteria powinna spełniać woda grzewcza. Niewątpliwie pomogą w tym wytyczne opracowane przez PORT PC na podstawie norm Stowarzyszenia Niemieckich Inżynierów VDI.

Woda jest niezbędnym elementem naszego życia. Służy nie tylko do celów spożywczych, ale także do kąpieli, prania, zmywania. Jest także powszechnie wykorzystywana w przemyśle, np. podczas produkcji, oraz stanowi nieodłączny element obiegów grzewczych lub chłodniczych. Rozwój gospodarczy sprawia, że w przyszłości będzie miała jeszcze większe znaczenie.

Woda to drugi obok tlenu element przyrody warunkujący istnienie życia. Zapewnia nie tylko życie ludziom, zwierzętom czy roślinom, ale także umożliwia ich rozwój. Od niej zależy wiele procesów, zarówno w organizmie istot żywych, jak i poza nimi. Woda stanowi od 50 do 70% masy ciała człowieka i odgrywa bardzo ważną rolę w procesie termoregulacji. W trakcie pocenia się, parujące z powierzchni ciała cząsteczki pochłaniają znaczne ilości ciepła, co pozwala na ochłodzenie organizmu. Woda nazywana jest „buforem termalnym”, ponieważ ma wysoką tzw. pojemność cieplną, tzn. może pochłaniać znaczne ilości ciepła, nie zmieniając własnej temperatury. Dzięki tej właściwości zabezpiecza komórki przed skutkami nagłego wzrostu temperatury.

W przypadku wody do instalacji grzewczej szczególnie ważne są trzy czynniki:

  • pH, czyli potencjał wodorowy, który w bardzo dużym stopniu odpowiada za prędkość korozji;
  • twardość, która powoduje powstawanie kamienia kotłowego i znacząco zmniejsza przewodność cieplną;
  • zawartość soli mineralnych, która również będzie wpływała na prędkość korozji, dlatego łatwo przewidzieć, jak poważne konsekwencje miałoby napełnianie instalacji grzewczej np. nieuzdatnioną wodą morską.
jakość wody wykres
Bezpieczne wartości (zakresy) pH dla poszczególnych rodzajów materiałów

 

Co wpływa na powyższe parametry wody? W naturalnych warunkach woda praktycznie nigdy nie występuje w czystej formie, zawsze towarzyszą jej substancje nieorganiczne, np. sole, albo organiczne, np. substancje humusowe. Mogą one występować w różnych formach, np. gazowej, stałej czy koloidalnej. Ilość i rodzaje substancji obecnych w wodach naturalnych są zależne od ich zawartości w danym środowisku oraz od ich rozpuszczalności. Woda o dużej zawartości soli bardzo niekorzystnie wpływa na system grzewczy i powoduje wiele zakłóceń w jego funkcjonowaniu oraz zmniejszenie wydajności.

Autor: Marcin Chmielewski

W dalszej części artykułu w PI 1/2015 o kompaktywności i kompleksywności systemu grzewczego, kamieniu kotłowym, a także o tym jak właściwości fizyczne i chemiczne wody w wpływają na efektywność energetyczną instalacji grzewczych.


 

pi