envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Pierwsze uruchomienie kotłowniDo niedawna autoryzowane pierwsze uruchomienie kotłowni (PUr) było podstawowym warunkiem udzielenia przez producenta gwarancji na gazowe urządzenie grzewcze. Niepokoi mnie, że coraz częściej odchodzi się od tego wymogu, a oferowane klientom w cenie urządzeń ich uruchomienie bardziej przypomina zabieg marketingowy niż faktyczną troskę o bezpieczeństwo i jakość eksploatacji. Czy to krótkowzroczność, czy presja finansów, a może jedno i drugie?


Choć autoryzowane pierwsze uruchomienie kotłowni nie jest i wcześniej nie było obowiązkowe w rozumieniu przepisów, jako wymóg producentów dawało klientom pewność gwarancji na zakupione urządzenia i służyło bezpieczeństwu eksploatacji. A ponieważ producenci urządzeń płacili uprawnionym firmom za właściwe wykonanie pierwszego uruchomienia, klienci nie musieli bezpośrednio finansować tej usługi.

Jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku w taki kontrolowany sposób uruchamiane były wszystkie urządzenia gazowe i grzewcze. Potem zauważalne stało się systematyczne odchodzenie od traktowania PUr jako niezbędnego warunku gwarancji. Pod koniec lat 90. zrezygnowano z PUr dla gazowych przepływowych podgrzewaczy wody.

Obecnie odchodzi się od tego wymogu m.in. dla kotłów atmosferycznych i z zamkniętą komorą spalania. Dlaczego tak się dzieje, mimo że mamy do czynienia z urządzeniami, które potencjalnie są bardzo niebezpieczne? Odpowiedzi nie trzeba długo szukać: najprawdopodobniej wynika to z kalkulacji kosztów i presji na obniżanie cen urządzeń. Ale czy takie działanie naprawdę jest uzasadnione ekonomicznie?

 

Pierwsze uruchomienie w skrócie

Pierwsze uruchomienie kotłowni generalnie powinno obejmować kilka zakresów czynności bardzo ważnych dla późniejszej eksploatacji urządzeń grzewczych, w tym:
  • sprawdzenie poprawności montażu urządzeń,
  • sprawdzenie poprawności ich działania,
  • ustawienie parametrów pracy urządzeń odpowiednio do specyfiki konkretnej instalacji,
  • sprawdzenie warunków bezpieczeństwa użytkowania urządzeń,
  • przeszkolenie użytkowników w zakresie obsługi urządzeń i osprzętu.

 

 

 

Autor: Marek Krupka

Fot. Viessmann

O poszczególnych etapach procedury PUr można przeczytać w PI 11-12/2014.

 


 

pi