envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawaimg 600x400„Dom bez rachunków" śmiało można nazwać „domem jednorodzinnym przyszłości". To spójny, całościowy model budynku wraz z wyposażeniem technicznym, który świetnie wpisuje się w wyzwania rynku związane z nowymi Warunkami Technicznymi 2021, polityką klimatyczną UE i oczekiwaniami wobec budownictwa mieszkaniowego. Projekt jest niezwykle ważny dla naszej branży, bo bazuje na połączeniu najnowszych technologii: pomp ciepła, fotowoltaiki i wentylacji z rekuperacją.

5

Koncepcja „Domu bez rachunków" niewątpliwie ma ogromny potencjał upowszechnienia. Z założenia taki budynek jest bowiem nie tylko dostępny finansowo na etapie realizacji dla większości inwestorów indywidualnych, ale – zgodnie z nazwą – nie generuje podczas eksploatacji rachunków za energię przeznaczoną na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody, chłodzenie i zużycie energii elektrycznej (za wyjątkiem znikomych opłat stałych). Dom jest nowoczesny, komfortowy, plus energetyczny, a więc przyjazny środowisku i mieszkańcom oraz idealnie dopasowany do ich potrzeb. Już dziś, oprócz wsparcia organizacji branżowych i wielu znanych producentów z naszego rynku, koncepcja zyskała uznanie BOŚ Banku, a Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii objęło ją Patronatem Honorowym.

6Jak rodziła się kampania?
Jesienią ubiegłego roku siedem polskich organizacji z naszej branży połączyło siły, żeby popularyzować wiedzę na temat budownictwa plus energetycznego. Zawarto Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej POBE. Impulsem do podjęcia działań był megatrend, jakim w budownictwie są systemy fotowoltaiczne. Inauguracja kampanii miała miejsce podczas tegorocznego kongresu PORT PC, który odbył się 28 lutego w Kielcach. Jest ona skierowana do inwestorów prywatnych, którzy zamierzają budować dom w najbliższej przyszłości, oraz instalatorów, projektantów i architektów. Celem działań jest promowanie wykorzystania w budynkach jednorodzinnych odnawialnych źródeł energii przy zastosowaniu spójnego systemu składającego się z paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła oraz wentylacji z rekuperacją. Organizatorzy kampanii chcą wesprzeć branżystów w zakresie doboru i projektowania takich systemów.

W pierwszym etapie akcji opublikowano darmowy poradnik „Dom bez rachunków" z praktycznymi informacjami oraz uruchomiono stronę internetową: dombezrachunkow.com. Wkrótce planowana jest prezentacja przykładów realizacji domów o standardzie plus energetycznym oraz silna promocja w mediach społecznościowych.

Mocny start
12 czerwca 2019 r., w Centrum PAP w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa poświęcona kampanii „Dom bez rachunków". Oprócz organizatorów, w tym Pawła Lachmana, prezesa PORT PC, a zarazem przedstawiciela Porozumienia Branżowego na rzecz Efektywności Energetycznej POBE, prowadzili ją Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. Programu Czyste Powietrze, oraz prof. Konrad Raczkowski – wiceprezes Banku Ochrony Środowiska. Podczas spotkania przedstawiono m.in. nowy, preferencyjny instrument finansowy dla inwestorów zainteresowanych budownictwem plus energetycznym.
Minister Piotr Woźny mówił m.in. – Pomysł „Domu bez rachunków" to nowatorski model połączenia elementów bazujących na odnawialnych źródłach energii. Minimalny pobór energii od zewnętrznych dostawców lub bazowanie tylko na wytworzonej przez siebie energii sprawia, że dom jest nie tylko tani w eksploatacji, ale również przyjazny dla człowieka i środowiska. Niestety, świadomość tego typu rozwiązań w Polsce nie jest jeszcze zbyt duża. Rząd chce to zmienić.
W styczniu 2019 r. minister Jadwiga Emilewicz ogłosiła program Energia Plus, którego celem jest ułatwienie inwestycji w prosumenckie instalacje OZE. Rządowy zespół zidentyfikował już i rozpoczął likwidację prawnych barier w rozwoju tzw. energetyki obywatelskiej. Pierwszą część zmian stanowi tzw. pakiet prosumencki w ustawie o OZE. W planach są kolejne ułatwienia. MPiT współpracuje też z bankami nad uruchamianiem instrumentów finansowych wspierających możliwości inwestycyjne prosumentów. Na odbiorców indywidualnych w niektórych bankach czekają preferencyjne kredyty na fotowoltaikę. MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa – red.) mogą skorzystać z gwarancji BGK.

Paweł Lachman, który wypowiadał się w imieniu organizacji branżowych oraz partnerów współpracujących w ramach kampanii „Dom bez rachunków", przedstawił zarówno jej założenia, jak i konkretne uwarunkowania techniczne oraz finansowe – Celem realizowanej wspólnie kampanii "Dom bez rachunków" jest popularyzacja wiedzy na temat bezemisyjnego budownictwa plus energetycznego oraz promocja odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych.
Chcemy pokazać inwestorom możliwość wyboru rozwiązań, które są obecnie dostępne i możliwe. Przy odpowiednim zaprojektowaniu budynku, rezygnując z budowy kotłowni, magazynu opału, komina czy przyłącza gazowego, oraz projektując tańszy dach dwuspadowy, można zbudować nowoczesny dom, mieszcząc się w porównywalnych kosztach jak w budownictwie tradycyjnym. Co ważne: jak wynika z naszych analiz i rzeczywistych przykładów, koszty eksploatacji tego budynku, związane ze zużyciem energii elektrycznej, jego ogrzewaniem, przygotowaniem ciepłej wody i chłodzeniem, będą wynosić tylko około 200 zł rocznie.
Na stronie kampanii "Dom bez rachunków" inwestorzy oraz osoby z branży już teraz znajdą zbiór przykładów i praktycznych wskazówek dotyczących projektowania, doboru i montażu instalacji OZE w budynkach jednorodzinnych.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono nowego partnera kampanii „Dom bez rachunków", którym został Bank Ochrony Środowiska, oferujący inwestorom zainteresowanym budownictwem plus energetycznym specjalnie przygotowany, nowy instrument finansowy, który jest już aktywny.

Technologia budowy „Domu bez rachunków" odpowiada koncepcjom rozwoju budownictwa promowanym przez organizacje branżowe, instytucje państwowe oraz Unię Europejską. Dbając o stabilne i niskie rachunki, warto zainwestować w rozwiązania energooszczędne na początku budowy domu, żeby późniejsze koszty jego utrzymania były niskie. Pamiętajmy też, że o ile w okresie produkcyjnym osiągamy większe dochody, to przechodząc na emeryturę musimy z reguły liczyć się z mniejszym budżetem rozporządzalnym w rodzinie. Dom energooszczędny to po prostu myślenie o przyszłości, nie tylko ekologicznej, ale również finansowej. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom Polaków, BOŚ Bank, jako partner kampanii, przygotował dla osób zainteresowanych budową domu, dedykowany kredyt hipoteczny EKO DOM+. To, co wyróżnia tę ofertę na rynku, to przede wszystkim długi okres kredytowania, aż do 35 lat, a także niska marża – od 1,39% i prowizja 0,5%, dzięki czemu inwestor będzie mógł przeznaczyć więcej środków na skredytowanie zakupu urządzeń OZE, a w efekcie zmniejszyć opłaty związane z kosztami ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, chłodzenia i energii elektrycznej. BOŚ Bank gotowy jest sfinansować 80% wartości nieruchomości, a w niektórych szczególnych sytuacjach może jeszcze zwiększyć kwotę kredytu – powiedział prof. Konrad Raczkowski, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

Niebawem ruszy lawina?
Podczas konferencji została również zapowiedziana inna, niezwykle ważna stymulacja finansowa. Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. Programu Czyste Powietrze, zadeklarował podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia ulgi podatkowej w rozliczeniach PIT dla inwestorów, którzy w swoich nowo budowanych domach zastosują łącznie pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną – na wzór ulgi, która obowiązuje obecnie tylko dla budynków modernizowanych przy wykorzystaniu OZE. Jak podkreślił, wsparcie inwestorów w ograniczeniu zapotrzebowania na energię finalną i zwiększenie udziału OZE w budownictwie mieszkaniowym w Polsce niewątpliwie ułatwiłoby rozliczenie się naszego kraju ze zobowiązań wynikających z polityki klimatycznej UE. Jednocześnie zapowiedział, że projekt nowelizacji Ustawy o odnawialnych źródłach energii, który m.in. przewiduje dołączenie do programu prosumenckiego osób prowadzących działalność gospodarczą, powinien zostać uchwalony już podczas tegorocznych wakacji. Czas na wydanie odpowiedniego rozporządzenia to kolejne sześć miesięcy. Można się zatem spodziewać, że znowelizowana ustawa wejdzie w życie na początku przyszłego roku. Zdaniem pomysłodawców kampanii, może to zdecydowanie zwiększyć grupę potencjalnych inwestorów zainteresowanych budową „Domu bez rachunków", którego idea bazuje m.in. na wykorzystaniu tzw. systemu opustu umożliwiającego prosumentom „magazynowanie" wytworzonej energii elektrycznej w sieci na preferencyjnych zasadach. Ponadto, jak stwierdził prezes Paweł Lachman, promocja bezemisyjnych technologii grzewczych powinna być jednocześnie połączona ze wsparciem przez rząd konwersji firm produkujących kotły na paliwa stałe w kierunku produkcji pomp ciepła.
Tak duże wsparcie kampanii ze strony administracji rządowej, wdrożenie preferencyjnych instrumentów finansowych motywujących do stosowania OZE oraz poszerzenie grupy docelowej (prosumentów) – to wszystko pozwala sądzić, że już niebawem ruszy lawina. Oczywiście, w przenośni. Chodzi o popularyzację nowego trendu w budownictwie jednorodzinnym, jakim bez wątpienia powinien być „Dom bez rachunków", o zainteresowanie i zaangażowanie inwestorów, a równolegle: projektantów, instalatorów i ogólnie branżystów.

Więcej informacji na temat kampanii „Dom bez rachunków":
https://dombezrachunkow.com
Więcej informacji na temat kredytu hipotecznego BOŚ Banku:
https://www.bosbank.pl/klienci-indywidualni/finansowanietwoich-marzen/kredyty-dla-domu/kredyty/eko-dom

Oprac. J.J.


 

pi