Drukuj
Nadrzędna kategoria: Aktualności

3Każdego dnia jesteśmy zalewani wiadomościami o koronawirusie, również fałszywymi. Według WHO wystarczy wyłapywać fake news i nie podawać ich dalej, by powstrzymać tę infodemię – napisał we "Wszystko Co Najważniejsze" prezes PAP Wojciech Surmacz.

Infodemia i pogoń za wiedzą
Wojciech Surmacz w artykule „7 kroków do zdrowej informacji. Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID- 19?", opublikowanym w internetowym magazynie opinii „Wszystko co najważniejsze", zwraca uwagę, że globalna fala COVID-19 spowodowała, że toniemy w gigantycznym zalewie informacji o koronawirusie, również tych fałszywych. ‒ Na naszych oczach rodzi się nowa dziedzina nauki. To nauka o sposobach zarządzania falami informacji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazywa tę dziedzinę infodemiologią. ‒ tłumaczy prezes PAP i przekonuje, że warto się tym zjawiskiem zainteresować, bo dzisiaj wszyscy chcemy wiedzieć coraz więcej. ‒ Ale to właśnie ta nieodparta chęć, wręcz pogoń za wiedzą powoduje, że sami zapędzamy się w kozi róg. Przestajemy odróżniać informację złą od dobrej, prawdziwą od fałszywej, zdrową od chorej. ‒ przekonuje.

7 kroków do umiejętnego poruszania się w świecie informacji
Prezes PAP zwraca uwagę, że najpopularniejszą formą pozyskiwania wiedzy jest dziś wyszukiwanie i udostępnianie informacji w sieci, najczęściej w serwisach społecznościowych, ale też za pomocą komunikatorów, krótkich wiadomości tekstowych (SMS) czy poczty elektronicznej. W celu sprawnego zarządzania informacjami o COVID-19, WHO opracowała krótki podręcznik, coś na kształt instrukcji obsługi informacji. ‒ Zawiera on siedem kroków do rozumnego, umiejętnego poruszania się w świecie wiadomości na temat COVID-19 ‒ wyjaśnił Surmacz. Oto te zalecenia:

Wojciech Surmacz przypomniał, że na obalaniu dezinformacji skupiły się też agencje informacyjne, m.in. Associated Press, Reuters czy AFP. W Polsce tego typu działalność prowadzi Polska Agencja Prasowa (PAP), która uruchomiła specjalny projekt #FakeHunter. ‒ Zaglądaj tam, zanim podasz dalej niepewną informację. Jeśli nie znajdziesz gotowej odpowiedzi, to zawsze lepiej zapytać zawodowca i chwilę poczekać niż nakręcać… infodemię. ‒ podsumował Surmacz.

Źródło informacji: PAP
Fot. PAP/Marcin Obara

Od redakcji: Dezinformacja nie dotyczy oczywiście tylko kwestii covidowych. Jest wykorzystywana na różnych polach. Szczególnie dokuczliwa może być także w obszarze technologii. Przedstawione wyżej siedem podstawowych kroków bezpieczeństwa informacyjnego z powodzeniem można stosować w odniesieniu do wszelkich informacji, szczególnie z nowych źródeł.