envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











arerożele 1Mało jeszcze znane izolacje z aerożeli z pewnością zasługują na większą uwagę w zastosowaniach budowlanych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których mamy minimum miejsca na izolację termiczną lub nie można jej wykonać tradycyjnie od zewnątrz. Dobrym przykładem są budynki poddawane modernizacji.

 

Podstawową informacją o materiale izolacyjnym jest deklarowana wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ wyznaczana dla temperatury średniej 10°C. Ze względu na docelowe zastosowanie materiału izolacyjnego, często określa się także wartości tego współczynnika dla innej temperatury niż 10°C. Niższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła oznacza lepsze właściwości izolacyjne materiału i tym mniejsza może być grubość warstwy tego materiału zastosowana w przegrodzie. Jest to szczególnie ważne, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca na warstwę izolacji dowolnej grubości.

Istotną informacją o materiale termoizolacyjnym są także jego właściwości hydrofobowe i ewentualne zawilgocenie, gdyż obecność wody pogarsza izolacyjność. Znaczenie mają również właściwości mechaniczne, palność czy odporność izolacji na działanie np. czynników biologicznych.

aerożele 1 arerożele 1
Obraz warstw wewnętrznych maty aerożelowej widziany przy wykorzystaniu mikroskopu skaningowego

 

Autorka: Barbara Pietruszka

W PI 1/2015 w dalszej części artykułu o różnych materiałach, z których wykonywane są izolacje, a także o izolacjach charakteryzujących się najniższym współczynniku przewodzenia ciepła – izolacjach próżniowych oraz na bazie aerożeli.


 

pi