Tytuł tego artykułu brzmi może trochę dwuznacznie, ale podtytuł już wszystko tłumaczy. Nie chodzi o żaden przewrót, czy jakieś wielkie zmiany kadrowo-administracyjne. Chodzi o poszerzenie profilu działalności ITB poprzez uruchomienie nowego laboratorium badawczego, umożliwiającego wykonywanie badań akustycznych wyrobów do wentylacji i klimatyzacji.
Instytut Techniki Budowlanej jest największą jednostką badawczą, a także największą Jednostką Oceny Technicznej i certyfikującą, działającą w obszarze budownictwa w Polsce, szeroko rozpoznawalną w Europie i na świecie. Od 80 lat w ITB prowadzone są badania naukowe i prace rozwojowe dotyczące szerokiego zakresu zagadnień technicznych, m.in. bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, wpływu na środowisko wewnętrzne i komfortu użytkowania obiektów, akustyki, efektywności energetycznej oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych w budownictwie. Jest to jednostka bardzo ważna dla branży HVAC i dla producentów, gdyż w wielu przypadkach to uzyskanie właśnie Krajowej Oceny Technicznej, wydawanej przez ITB, daje możliwość legalnego wprowadzenia danego wyrobu na rynek.
Poszerzając zakres swojej działalności w dniu 24 kwietnia 2025 roku, w Oddziale Śląskim Instytutu Techniki Budowlanej, zlokalizowanym przy al. W. Korfantego 191 w Katowicach, odbyło się uroczyste otwarcie laboratorium akustycznego. Powstało ono jako odpowiedź na potrzeby rynku budowlanego oraz instalacyjnego w zakresie badań właściwości akustycznych wyrobów do wentylacji i klimatyzacji, w tym na potrzeby wydawania Krajowych Ocen Technicznych, będących jednym z podstawowych dokumentów certyfikacyjnych w zakresie tych wyrobów [2-5]. Dodatkowym celem tak zakrojonej uroczystości było zwrócenie uwagi na konieczność zmniejszenia hałasu pochodzącego od wyposażenia technicznego budynków oraz zapoznanie branży instalacyjnej z nową ofertą badawczą dedykowaną wyrobom do wentylacji i klimatyzacji.
Laboratorium zostało wyposażone w układ dwóch pogłosowych komór badawczych wraz z zestawem urządzeń pomiarowych, w których możliwe jest określenie hałasu emitowanego przez elementy instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, takie jak kratki wentylacyjne, nawiewniki, wywiewniki, czerpnie, wyrzutnie, przepustnice, regulatory przepływu powietrza czy urządzenia wentylacyjne.
Komory akustyczne zaprojektowano w taki sposób, żeby możliwe było jak najszersze ich wykorzystanie, dzięki montażowi różnego typu elementów. Ponadto laboratorium przygotowane jest do wykonywania pomiarów z zadanym przepływem powietrza przez badane wyroby. Wyposażenie laboratorium zapewnia również wiele możliwości związanych z badaniami naukowymi oraz nawiązywaniem współpracy naukowej z innymi jednostkami.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele świata nauki, przemysłu i mediów. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia laboratorium oraz zapoznania się z możliwościami nowych stanowisk badawczych. Poruszono także kwestie związane z koniecznością ograniczania hałasu oraz komfortem akustycznym w pomieszczeniach.
Materiały źródłowe:
[1] Materiały prasowe udostępnione przez ITB, w tym wszystkie zdjęcia i logotyp ITB
[2] Muniak D.: Jakie ten wyrób ma parametry? Wprowadzanie i udostępnianie na rynku wyrobów budowlanych z segmentu HVAC. Ogólny zarys stanu prawnego, Polski Instalator, 1-2/2022 (300), str.: 30-32, wersja on-line: https://www.polskiinstalator.com.pl/artykuly/prawo-i-finanse/3041-jakie-ten-wyr%C3%B3b-ma-parametry-%E2%80%93-wprowadzanie-i-udost%C4%99pnianie-na-rynku-wyrob%C3%B3w-budowlanych-z-segmentu-hvac-og%C3%B3lny-zarys-stanu-prawnego
[3] Muniak D.: Jakie ten wyrób ma parametry? Wprowadzanie i udostępnianie na rynku wyrobów budowlanych z segmentu HVAC. System europejski, Polski Instalator, 3/2022 (301), str.: 36-40, wersja on-line: https://www.polskiinstalator.com.pl/artykuly/prawo-i-finanse/3057-jakie-ten-wyr%C3%B3b-ma-parametry-%E2%80%92-wprowadzanie-i-udost%C4%99pnianie-na-rynku-wyrob%C3%B3w-budowlanych-z-segmentu-hvac-system-europejski
[4] Muniak D.: Jakie ten wyrób ma parametry? Wprowadzanie i udostępnianie na rynku wyrobów budowlanych z segmentu HVAC. System krajowy, Polski Instalator, 4-5/2022 (302), str.: 32-36, wersja on-line: https://www.polskiinstalator.com.pl/artykuly/prawo-ifinanse/3077-wprowadzanie-i-udost%C4%99pnianie-na-rynkuwyrob%C3%B3w-budowlanych-z-segmentu-hvac-system-krajowy
[5] Muniak D.: Jakie ten wyrób ma parametry? Wprowadzanie i udostępnianie na rynku wyrobów budowlanych z segmentu HVAC. Zasady wzajemnego uznawania, ścieżki alternatywne, organy kontrolne, kary, Polski Instalator, 6/2022 (303), str.: 32-36, wersja on-line: https://www.polskiinstalator.com.pl/artykuly/prawo-i-finanse/3093-wprowadzanie-i-udost%C4%99pnianie-na-rynku-wyrob%C3%B3w-budowlanych-z-segmentu-hvac-zasady-wzajemnego-uznawania,-%C5%9Bcie%C5%BCki-alternatywne,-organy-kontrolne,-kary
Dr hab. inż. Damian Piotr Muniak, prof. PK
Katedra Energetyki, Politechnika Krakowska
im. Tadeusza Kościuszki, Al. Jana Pawła II 37,
31-864 Kraków, Polska
Tel.: +48 12 628-35-52
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.