envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


Warto wiedzieć

KesselRuszyła kolejna edycja specjalnej akcji premiowej firmy KESSEL dla instalatorów. Dotyczy ona urządzeń kompaktowych, a więc wielkością dopasowanych głównie do potrzeb domów, niewielkich firm czy punktów usługowych. Promocja potrwa aż do 30 września 2021 roku.

W prosty sposób instalator może uzyskać dodatkowe środki pieniężne. Wystarczy zakupić produkt objęty promocją, zamontować go i udokumentować to zdarzenie. Zgłoszenie do promocji jest możliwe poprzez stronę www.kessel.pl/promocja

forumenergiiRząd zakończył w połowie lutego br. konsultacje publiczne projektu „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Publikacja projektu Strategii jest pozytywnym sygnałem. Budzi nadzieję na to, że tym razem Polska dołączy do innych europejskich państw na wczesnym etapie tworzenia nowych rozwiązań technologicznych i łańcuchów dostaw. Daje szansę na budowanie krajowego potencjału w nowej branży i tworzenie miejsc pracy. Strategia wodorowa jednak na razie nie ma odzwierciedlenia w innych publikowanych przez rząd dokumentach określających przyszłość polskiej energetyki.

Wodór, choć jego rolą będzie tylko uzupełnienie miksu paliwowego, będzie stanowić kluczowy element w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Będzie zastępować paliwa kopalne tam, gdzie elektryfikacja sektorów, bazująca na odnawialnych źródłach energii, nie wystarczy, np. w lotnictwie, przemyśle, ale także w transporcie dalekobieżnym i energetyce.

  • GROHE XUdany start nowej cyfrowej platformy GROHE X – 68 000 odwiedzin ze 140 krajów w ciągu pierwszego tygodnia
  • Marka GROHE zorganizowała 8 wydarzeń online w ciągu 3 dni dla klientów, architektów, projektantów i dziennikarzy
  • 35 000 unikalnych użytkowników poznało innowacje marki GROHE

Uruchomienie przez Grupę LIXIL nowej cyfrowej platformy GROHE X dla marki GROHE w regionie EMENA przyciągnęło do tej pory ponad 68 000 użytkowników ze 140 krajów na całym świecie. Dostępne na platformie informacje oraz inspirujące treści multimedialne dostosowane są do potrzeb i zainteresowań zarówno partnerów biznesowych GROHE, jak i konsumentów.

100Z dniem 1 stycznia 2021 roku zaczęły obowiązywać „nowe” warunki techniczne określające wymogi dla budynków jedno- i wielorodzinnych oraz ich usytuowania. Rewolucja! – Zapewne powie tak inwestor, któremu przyjdzie od 2021 roku wybudować i oddać do użytkowania budynek mieszkalny. – Rewolucja! Gdyż koszt wyposażenia i wykonania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zgodnie z obowiązującymi wytycznymi może być nawet kilkakrotnie większy niż był dotychczas.

Dlaczego zmiana warunków technicznych tak znacząco może wywindować koszty? – Odpowiedź jest bardzo prosta. Każdy budynek mieszkalny będzie spełniał WT 2021 pod warunkiem zainstalowania w nim jako źródła ciepła kotła na pellet (granulat drzewny). W przypadku pozostałych źródeł ciepła odbiór techniczny budynku nie jest już tak oczywisty.

Mały wcale nie znaczy, że oszczędny
Najtrudniej jest w przypadku budynków mieszkalnych o małej powierzchni użytkowej w przedziale 100-120 m2. W takich budynkach nawet zainstalowanie sprężarkowej pompy ciepła nie umożliwia spełnienia nowych wymogów WT 2021. Aby je spełnić, należy dołożyć do wyposażenia domu instalację fotowoltaiczną.

VIEGATechnologia połączeń zaprasowywanych, którą firma Viega wprowadziła do masowej produkcji ponad 25 lat temu, stopniowo zastępuje tradycyjne metody łączenia rur. Powody są oczywiste. Zaprasowywanie pozwala zaoszczędzić nawet do 80% czasu w porównaniu z lutowaniem czy spawaniem. Ponadto nie używa się otwartego płomienia, dzięki czemu montaż jest bezpieczniejszy.

Działanie profilu SC-Contur jest sprawdzone i niezawodne. W przypadku metalowych systemów zaprasowywanych (Profipress – miedź lub lub Sanpress Inox – stal nierdzewna) w konstrukcji złączki zastosowano niewielki kanalik przebiegający obok pierścienia uszczelniającego. Powoduje on, że z niezaprasowanej kształtki zawsze będzie wyciekało medium. Dopiero po poprawnym zaciśnięciu, połączenie staje się trwale szczelne. Rozwiązanie to działa nie tylko w przypadku wody lub innych cieczy, ale również w instalacjach gazowych czy sprężonego powietrza.

Viessmann ISH Czym jest „Dzień Polski” podczas targów ISH? To w pełni wirtualne wydarzenie polskiej spółki Viessmann, realizowane 26.03.2021 r. w ramach największych na świecie targów branży HVAC & water (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja & woda): ISH 2021. Dołącz do bezpłatnego wydarzenia online! Co więcej – już od poniedziałku 22.03.2021 r. ruszamy na żywo z Viessmann live!

Drodzy Partnerzy, Przyjaciele Viessmann
Dział Akademii Viessmann w inspirujący sposób oprowadzi Was po świecie nowinek ze świata marki i opowie o największych innowacjach technologicznych, które w nadchodzącym czasie staną się naszą codziennością. Eksperci odpowiedzą również na Wasze pytania.

Foto BWPCzy pompy ciepła nadają się wyłącznie dla budynków nowych lub w pełni termomodernizowanych? Choć ten pogląd jest często powtarzany, istnieje wiele dowodów, by uznać go za nieprawdziwy. Całe szczęście – można by powiedzieć, bo to właśnie istniejące budynki przesądzą o osiągnięciu neutralności klimatycznej systemów grzewczych w Europie, tak koniecznej dla przyszłości.

PORT PC we współpracy z Markiem Miarą prezentują blog “Pompy ciepła w istniejących budynkach” – serię w 12 odcinkach.

Systemy grzewcze nieoparte na paliwach kopalnych należą wciąż do zdecydowanej mniejszości. Ta sytuacja musi ulec w najbliższych dekadach diametralnej zmianie. Nadrzędnym celem w ogrzewaniu budynków jest stosowanie rozwiązań niepowodujących emisji dwutlenku węgla. Pompy ciepła, zarówno w rozwiązaniach indywidualnych, jak i w sieciach ciepłowniczych, są technologią kluczową dla spełnienia tego celu.


 

pi