envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementWarto wiedzieć

BuyPV.eu, autoryzowany dystrybutor światowej jakości paneli fotowoltaicznych z Tier 1 oraz wieloletni dostawca kompleksowych rozwiązań w dziedzinie OZE, intensyfikuje swoje działania na rynkach europejskich. W ostatnim tygodniu firma podpisała również umowę o współpracy z generalnym wykonawcą farm fotowoltaicznych w Polsce i Unii Europejskiej - Archigon  Sp. z o.o.BuyPV Wałruda 1MW

14W najbliższej dekadzie ciepłownictwo i ogrzewnictwo w Polsce będą musiały przejść rewolucję. Przestarzała infrastruktura w ciepłowniach i budynkach osiąga kres swojej użyteczności. Ich eksploatacja jest droga, a wskutek napaści Rosji na Ukrainę i kryzysu energetycznego wywołanego odcinaniem się Europy od surowców z Rosji, coraz więcej trzeba będzie płacić za węgiel i gaz, od których sektor jest uzależniony. Zwrot ku rozwiązaniom niskoi zeroemisyjnym jest nieunikniony. Priorytetem stają się efektywność energetyczna oraz elektryfikacja i rozwój technologii opartych na OZE w ciepłownictwie. Skala koniecznych inwestycji jest niebagatelna – to ponad 52 miliardy złotych rocznie. Tworzy to niepowtarzalną okazję do tego, by czyste ciepło stało się motorem rozwoju polskiego przemysłu.

IEO okładka Raport PV 2022Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił na konferencji prasowej jubileuszową, dziesiątą edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. Jak co roku opublikowano w nim bieżące analizy nt. rynku PV oraz perspektywy jego rozwoju. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Powstaje we współpracy z firmami z branży. Partnerami tegorocznego raportu są: BayWa r.e., mBank, Soltec oraz Alseva, Corab, OX2, PCWO Energy, Polenergia Fotowoltaika.

Od połowy lutego funkcjo4 05nuje nowoczesna platforma szkoleniowa BDR Thermea pod nazwą e-Szkolenia. Jest to specjalnie zaprojektowana aplikacja wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcje pozwalają na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Obecnie platforma e-szkolenia obsługuje szkolenia tylko z zakresu urządzeń Techniki Domowej, natomiast te z zakresu urządzeń Techniki Komercyjnej – do daty uruchomienia tego modułu na platformie – odbywają się jeszcze na starych zasadach.

W ciągu roku podrożały wszystkie nośniki energii wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody. Skala wzrostów cen paliw jest różna – od ponad 100% dla węgla, gazu płynnego i peletu, do 30% dla gazu ziemnego i 5% dla energii elektrycznej. Wiele wskazuje, że to nie koniec zmian cen paliw i energii. Dlatego udostępniony przez POBE kalkulator kosztów ogrzewania będzie aktualizowany co kwartał.

Z początkiem kwietnia 2022 r. Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE opublikowało na stronie www.pobe.pl ogólnie dostępny kalkulator kosztów ogrzewania budynków (jako otwarty arkusz kalkulacyjny z możliwością wprowadzania swoich danych dotyczących budynków). Obecnie przedstawiono aktualizację kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w typowych budynkach jednorodzinnych w II kwartale 2022 r. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpił znaczący wzrost kosztów nośników energii wykorzystywanych do ogrzewania budynków. W przypadku nośników takich jak węgiel, gaz płynny czy pellet mamy do czynienia ze wzrostem kosztów sięgającym ponad 100% w skali roku. W przypadku gospodarstw domowych gaz i energia elektryczna odnotowały niższe wzrosty ‒ na poziomie odpowiednio ok. 30% i 6%, uwzględniając chwilowo obniżony VAT.

1 05Rys. 1. Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku o pow. ogrzewanej 160 m2 w standardzie programu „Moje Ciepło” wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii w II kw. 2022 r.

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) pracuje nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”. W każdym z corocznych raportów publikowane są bieżące analizy nt. rynku PV oraz możliwe perspektywy jego rozwoju.

Rok 2021 to niewątpliwie kolejny rok branży fotowoltaicznej. Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2021 roku wyniosła 7,6 GW, a tylko w samym 2021 roku powstało ponad 3,6 GW nowych instalacji PV. Ogromny wkład w ten przyrost, tak jak w roku poprzednim, mieli prosumenci indywidualni napędzeni dotacjami w ramach programu „Mój Prąd” oraz zapowiedzianymi zmianami w systemie rozliczeń.

Już w najbliższych dniach można się spodziewać uruchomienia naboru wniosków do kolejnego rządowego programu dofinansowania, który wspiera efektywność energetyczną w budownictwie i montaż odnawialnych źródeł energii. Program „Moje Ciepło”, przeznaczony – w odróżnieniu od programu „Czyste Powietrze” – dla nowych budynków, to długo wyczekiwana inicjatywa rządu, następna po programie „Mój Prąd”. Celem tego programu jest zachęcenie właścicieli nowych domów jednorodzinnych do ich ogrzewania przy wykorzystaniu pomp ciepła.MojPrad


 

pi