Warto wiedzieć
BuyPV.eu wzmacnia swoją pozycję na europejskim rynku fotowoltaicznym
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
BuyPV.eu, autoryzowany dystrybutor światowej jakości paneli fotowoltaicznych z Tier 1 oraz wieloletni dostawca kompleksowych rozwiązań w dziedzinie OZE, intensyfikuje swoje działania na rynkach europejskich. W ostatnim tygodniu firma podpisała również umowę o współpracy z generalnym wykonawcą farm fotowoltaicznych w Polsce i Unii Europejskiej - Archigon Sp. z o.o.
Ciepłownictwo motorem polskiego przemysłu w czasach wojny
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
W najbliższej dekadzie ciepłownictwo i ogrzewnictwo w Polsce będą musiały przejść rewolucję. Przestarzała infrastruktura w ciepłowniach i budynkach osiąga kres swojej użyteczności. Ich eksploatacja jest droga, a wskutek napaści Rosji na Ukrainę i kryzysu energetycznego wywołanego odcinaniem się Europy od surowców z Rosji, coraz więcej trzeba będzie płacić za węgiel i gaz, od których sektor jest uzależniony. Zwrot ku rozwiązaniom niskoi zeroemisyjnym jest nieunikniony. Priorytetem stają się efektywność energetyczna oraz elektryfikacja i rozwój technologii opartych na OZE w ciepłownictwie. Skala koniecznych inwestycji jest niebagatelna – to ponad 52 miliardy złotych rocznie. Tworzy to niepowtarzalną okazję do tego, by czyste ciepło stało się motorem rozwoju polskiego przemysłu.
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił na konferencji prasowej jubileuszową, dziesiątą edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. Jak co roku opublikowano w nim bieżące analizy nt. rynku PV oraz perspektywy jego rozwoju. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Powstaje we współpracy z firmami z branży. Partnerami tegorocznego raportu są: BayWa r.e., mBank, Soltec oraz Alseva, Corab, OX2, PCWO Energy, Polenergia Fotowoltaika.
Rusza nowoczesna platforma e-Szkolenia prowadzona przez BDR Thermea Poland
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
Od połowy lutego funkcjonuje nowoczesna platforma szkoleniowa BDR Thermea pod nazwą e-Szkolenia. Jest to specjalnie zaprojektowana aplikacja wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcje pozwalają na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.
Obecnie platforma e-szkolenia obsługuje szkolenia tylko z zakresu urządzeń Techniki Domowej, natomiast te z zakresu urządzeń Techniki Komercyjnej – do daty uruchomienia tego modułu na platformie – odbywają się jeszcze na starych zasadach.
Kalkulator kosztów ogrzewania POBE – II kwartał 2022 roku
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
W ciągu roku podrożały wszystkie nośniki energii wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody. Skala wzrostów cen paliw jest różna – od ponad 100% dla węgla, gazu płynnego i peletu, do 30% dla gazu ziemnego i 5% dla energii elektrycznej. Wiele wskazuje, że to nie koniec zmian cen paliw i energii. Dlatego udostępniony przez POBE kalkulator kosztów ogrzewania będzie aktualizowany co kwartał.
Z początkiem kwietnia 2022 r. Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE opublikowało na stronie www.pobe.pl ogólnie dostępny kalkulator kosztów ogrzewania budynków (jako otwarty arkusz kalkulacyjny z możliwością wprowadzania swoich danych dotyczących budynków). Obecnie przedstawiono aktualizację kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w typowych budynkach jednorodzinnych w II kwartale 2022 r. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpił znaczący wzrost kosztów nośników energii wykorzystywanych do ogrzewania budynków. W przypadku nośników takich jak węgiel, gaz płynny czy pellet mamy do czynienia ze wzrostem kosztów sięgającym ponad 100% w skali roku. W przypadku gospodarstw domowych gaz i energia elektryczna odnotowały niższe wzrosty ‒ na poziomie odpowiednio ok. 30% i 6%, uwzględniając chwilowo obniżony VAT.
Rys. 1. Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku o pow. ogrzewanej 160 m2 w standardzie programu „Moje Ciepło” wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii w II kw. 2022 r.
Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022”
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) pracuje nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”. W każdym z corocznych raportów publikowane są bieżące analizy nt. rynku PV oraz możliwe perspektywy jego rozwoju.
Rok 2021 to niewątpliwie kolejny rok branży fotowoltaicznej. Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2021 roku wyniosła 7,6 GW, a tylko w samym 2021 roku powstało ponad 3,6 GW nowych instalacji PV. Ogromny wkład w ten przyrost, tak jak w roku poprzednim, mieli prosumenci indywidualni napędzeni dotacjami w ramach programu „Mój Prąd” oraz zapowiedzianymi zmianami w systemie rozliczeń.
RUSZA PROGRAM „MOJE CIEPŁO” ‒ dotacje dla nowych, energooszczędnych budynków
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Aktualności
Już w najbliższych dniach można się spodziewać uruchomienia naboru wniosków do kolejnego rządowego programu dofinansowania, który wspiera efektywność energetyczną w budownictwie i montaż odnawialnych źródeł energii. Program „Moje Ciepło”, przeznaczony – w odróżnieniu od programu „Czyste Powietrze” – dla nowych budynków, to długo wyczekiwana inicjatywa rządu, następna po programie „Mój Prąd”. Celem tego programu jest zachęcenie właścicieli nowych domów jednorodzinnych do ich ogrzewania przy wykorzystaniu pomp ciepła.