envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 WarszawaKongres i Targi "Łódzkie Energetyczne 2014"Kongres "Łódzkie Energetyczne 2014", odbywający się w dniach 25-27 czerwca br. i Łódzkie Targi Energetyczne (27 i 28 czerwca) przyciągnęły prawie 2000 osób zainteresowanych nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami zarówno dla domu, jak i dla profesjonalistów. 


Organizatorem Kongresu "Łódzkie Energetyczne" było Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia w ramach programu o tym samym tytule, finansowanego z funduszy unijnych. Dr Ewa Kochańska z Pro-Akademia uważa, że energetyka może stać się specjalizacją regionu łódzkiego i stworzyć jego markę. Łódzkie ma bowiem największe w kraju osiągnięcia w dziedzinie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dzięki dofinansowaniom UE w regionie działa 181 turbin wiatrowych o mocy potężnego bloku energetycznego opartego o konwencjonalne źródła, kilkadziesiąt małych elektrowni wodnych, odwierty geotermalne i uzdrowiskowy kompleks termalny w Uniejowie.

Podczas Kongresu oraz targów goście mogli zapoznać się z tematyką szeroko rozumianej energetyki, metodami pozyskiwania energii z naturalnych źródeł, jej konwencjonalnego zastosowania, a także rozwiązaniami stosowanymi w życiu codziennym, które pomagają oszczędzać tak cenną dziś energię i minimalizować jej straty.

Stoisko Województwa Łódzkiego oraz firmy TYTAN SERWIS OZE i AUiPE Targom towarzyszyły liczne seminaria

Stoisko Województwa Łódzkiego oraz firmy TYTAN SERWIS OZE i AUiPE

Targom towarzyszyły liczne seminaria


Kongres zgromadził 127 uczestników, w tym także z zagranicy: z USA, Turcji, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Armenii, Ukrainy i Mołdowy. W jego ramach odbyły się również cztery bardzo interesujące debaty eksperckie w gronie naukowców, przedsiębiorców, samorządowców oraz mediów i organizacji społecznych. Politechnika Łódzka zorganizowała wieczorny cykl pokazów i prezentacji pod nazwą "Noc z Nauką".

Goście Kongresu mogli zobaczyć farmę wiatrową w Rawie Mazowieckiej, elektrownie i kopalnie w Bełchatowie, instalacje słoneczne i odwierty geotermalne w Poddębicach, kompleks termalny w Uniejowie oraz łódzkie elektrociepłownie EC1 i EC4. Dużą atrakcją było też zwiedzanie Gigantów Mocy w Bełchatowie – multimedialnego kompleksu edukacyjnego.

Podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowych Łódzkich Targów Energetycznych 2014, miało miejsce szczególne wydarzenie podsumowujące Kongres – podpisanie deklaracji udziału w Convenant of Mayors przez wybrane miasta i gminy województwa łódzkiego oraz organizacje pozarządowe, w celu połączenia sił na rzecz inicjowania przedsięwzięć prośrodowiskowych oraz dzielenia się doświadczeniami w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Uroczystość ta odbyła się w obecności Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego.

  Panele fotowoltaiczne jako pokrycie dachowe
 

Panele fotowoltaiczne jako pokrycie dachowe

Targi zgromadziły ponad 80 wystawców. Spośród firm należących do Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji swoje oferty zaprezentowały m.in. Agencja Użytkowania i Poszanowania Energii, Aspol oraz TYTAN SERWIS OZE. Pokazano urządzenia do produkcji energii z odnawialnych źródeł: mikroturbiny wiatrowe z poziomą i pionową osią, elektrownie słoneczne, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Bardzo atrakcyjne stoiska zorganizowali producenci materiałów budowlanych i wyposażenia domów energooszczędnych. Na jednym z nich TYTAN SERWIS OZE pokazała możliwości montażu paneli fotowoltaicznych jako pokryć dachowych.

Dużą atrakcją targów były samochody elektryczne, autobus zeroemisyjny, stacje ładowania, elektryczne rowery, skutery i łodzie. Targom towarzyszyły konferencja poświęcona produkcji biogazu w przemyśle spożywczym oraz kilkanaście seminariów na temat nowych technologii w fotowoltaice, e-mobility i budownictwa energooszczędnego.

 

Mariusz Murdzek

 


 

pi