envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

ok PI baner PI 30 lat

Advertisement


119Na rynku pojawiła się nowa seria zaworów kulowych firmy FERRO, pod nazwą FPower. Jest to znacznie rozbudowany asortyment o szerokim wachlarzu zastosowań. Skojarzenie nazwy serii ze słowem „moc”, nie jest oczywiście przypadkowe. Oprócz wszechstronnościzastosowań, wyroby te wyróżniają się także świetnąjakością, co przekłada się m.in. na wysoką szczelność i trwałość zaworów, przy dbałości o względy higieniczne i ekologiczne. Bardzo dobre parametry potwierdzają liczne testy i badania, jakim poddano zawory FPower,a także przyznane im prestiżowe wyróżnienie – ZłoteGodło Quality International 2021.

Bogata, zróżnicowana oferta
Nowe zawory FERRO serii F-Power podzielono na kilka różnych grup zależnie od wymagań stawianych przez instalacje, w których znajdą zastosowanie. W zależności od rodzaju materiału, sposobu łączenia, dodatkowych funkcji, wyposażenia oraz sposobu przełączania i montażu, zawory te można podzielić na: nakrętno-nakrętne, nakrętno-wkrętne, wkrętno-wkrętne, ze śrubunkiem lub półśrubunkiem, do wlutowania, z filtrem, kątowe (rys. 2a), sterowane motylkiem lub dźwignią oraz podtynkowe. Seria F-Power obejmuje również:

  • zawory wyposażone w odpowietrzniki (rys. 2b), które pozwalają na łatwe odpowietrzenie systemu grzewczego bez konieczności montowania dodatkowej armatury;
  • zawory w wersji z końcówką spustową (rys. 2b), która ułatwia usunięcie czynnika obiegowego z rur, np. w wodnych instalacjach zewnętrznych, na czas, kiedy temperatura spada poniżej 0°C;
  • zawory wyposażone w termometr lub przystosowane do montażu czujnika temperatury (rys. 2c) – przydatne do kontroli temperatury czynnika.

Wszystkie zawory nowej serii mogą pracować na następutemach grzewczych i chłodniczych, w tym pasywnych, a także sprężone powietrze.

120

Materiały wysokiej jakości i trwała konstrukcja
Korpusy zaworów serii F-Power są wykonane z mosiądzu o oznaczeniu CW617N-4MS. Ponadto wyroby te mogą być oznaczane „NICKEL FREE”, co wskazuje, że powierzchnia zaworu mająca bezpośredni kontakt z wodą nie jest niklowana. Jest to bardzo pożądana cecha wobec coraz częściej występującej w populacji alergii na nikiel, skutkującej uczuleniem na wodę mającą kontakt z tym metalem.

Jako materiału do wykonania uszczelnień kuli oraz trzpienia zaworów użyto teflonu (PTFE – politetrafluoroetylen), gwarantującego trwałość i odporność na obciążenia mechaniczne, termiczne i chemiczne. Maksymalna temperatura pracy zaworów wynosi 120°C, natomiast minimalna temperatura to -30°C, co umożliwia im pracę z czynnikami niskokrzepnącymi.

Dopuszczalny zakres ciśnienia, pod jakim zawory mogą funkcjonować, różni się w zależności od modelu i wynosi:

  • 30 bar (3,0 MPa) dla najpopularniejszych modeli o średnicy nominalnej od 10 mm do 50 mm;
  • 25 bar (2,5 MPa) dla modeli o średnicy nominalnej od 65 mm do 100 mm;
  • 16 bar (1,6 MPa) w przypadku pozostałych modeli, np. zaworów do wlutowania.

    Większość produktów linii F-Power to zawory pełnoprzelotowe.

! Zawory F-Power marki FERRO są wykonane zgodnie z technologią Advanced Body Technology, łączącą nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe. Producent udziela na wszystkie zawory 10-letniej gwarancji!

Badania i testy potwierdzają wysoką jakość!
Podstawowe modele zaworów serii F-Power mogą pracować przy ciśnieniu nominalnym 30 bar. Warto jednak zaznaczyć, że w toku badań i testów w ramach KOT (Krajowa Ocena Techniczna), przeprowadzonych w laboratorium Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie, zawory F-Power przeszły z wynikiem pozytywnym próby szczelności przy ciśnieniu o połowę wyższym od nominalnego, czyli 45 bar.
Ponadto firma FERRO przeprowadziła w Instytucie Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL badania zaworów F-Power, mające na celu sprawdzenie wartości ciśnienia rozrywającego. Uzyskane wyniki badań w zakresie od 130 bar (dla zaworów DN25) do 220 bar (dla zaworów DN15) pozwalają stwierdzić, że są one bezpieczne, wytrzymałe i będą gwarantować długą i bezawaryjną pracę.

Ale to nie koniec testów nowej serii zaworów. W celu dywersyfikacji i obiektywizacji oceny produktu, firma FERRO zleciła fińskiemu instytutowi badawczemu Eurofins Expert Services siedzibą w Espoo, specjalizującemu się w badaniach i cerprowadzone w Finlandii badania potwierdzają możliwość pracy zaworów z roztworem glikolu o temperaturze -30°C.

Porównanie z poprzednią serią
Przyjrzyjmy się teraz, jak nowe zawory F-Power wypadają na tle poprzedniej serii tego producenta.
Wcześniejsza seria zaworów FERRO, F-Comfort, osiągnęła spory sukces, a produkty te za swą wysoką jakość zostały wyróżnione Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Instalacje 2020/2021. Warto zauważyć, że obie linie zaworów wykonano z wyjątkowego stopu mosiądzu CW617N4MS, który charakteryzuje się bardzo niską zawartością niklu (maks. 0,1%) oraz ołowiu (2,2%). Zarówno w przypadku poprzedniej, jak i nowej serii wewnętrzna powierzchnia produktu nie jest niklowana. Użyte do produkcji materiały świadczą o tym, iż firma FERRO nie od dziś jest szczególnie wyczulona na ekologiczne właściwości swoich wyrobów. Jedną z cech odróżniających linię F-Power od wcześniejszej serii jest zakres ciśnienia, pod jakim zawory mogą pracować. W przypadku większości modeli F-Comfort ciśnienie nominalne wynosi 20 bar (2,0 MPa), natomiast zawory F-Power wytrzymają ciśnienie aż 30 bar (3,0 MPa). W przypadku największych zaworów limit wynosi 25 bar (2,5 MPa)

Kolejnym atutem nowej serii jest to, że w skład linii F-Power wchodzą zawory dużo bardziej uniwersalne od produktów F-Comfort. Seria F-Power znajdzie zastosowanie nie tylko w systemach armatury wodnej (instalacje wodociągowe, grzewcze), ale również w instalacjach sprężonego powietrza, a także chłodniczych i solarnych (z roztworem glikolu w maks. stężeniu 50%). W przypadku roztworu glikolu zawory mogą pracować w temperaturze -30°C. Maksymalna dopuszczalna temperatura medium dla zaworów serii F-Power wynosi 120°C, co jest wartością o 20°C wyższą od limitu temperatury dla linii F-Comfort.

Zarówno zawory F-Power, jak i F-Comfort zaprojektowano i wykonano w technologii ABT (Advanced Body Technology). Standard ten łączy ze sobą zaawansowane rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne w celu zapewnienia wyrobom maksymalnej możliwej wytrzymałości. Jednak w linii F-Power znajdziemy aż 19 typów produktów, w większości dostępnych w różnych rozmiarach, o średnicy nominalnej od 10 do 100 mm, podczas gdy na serię F-Comfort składa się 13 zróżnicowanych modeli, dostępnych w rozmiarach DN od 8 do 50 mm (w zależności od konkretnego typu zaworu). Ponadto podstawowe modele serii F-Power, w przeciwieństwie do F-Comfort, są pełnoprzelotowe. Obie linie zawierają wyroby różnego rodzaju, m.in. nakrętno-wkrętne, nakrętno-nakrętne.

Po163dsumowując, warto zauważyć, że wprowadzone na rynek przez firmę FERRO zawory kulowe z serii F-Power stanowią interesującą alternatywę dla innych tego rodzaju produktów dostępnych na polskim rynku. Trwałość i niezawodność tych produktów producent podkreśla udzielając na nie aż dziesięcioletniej gwarancji. Zawory serii F-Comfort są gwarantowane przez producenta przez okres lat pięciu.
Niewątpliwie, w stosunku do poprzedniej linii zaworów kulowych F-Comfort, która już odnotowała na rynku spory sukces, nowa seria F-Power to podniesienie poprzeczki jakościowej przez producenta, firmę FERRO. Oferta modeli jest bardziej zróżnicowana, co w połączeniu z niezawodnością zaworów oraz wysokimi parametrami pracy w pełni zaspokaja potrzeby współczesnego, wymagającego rynku instalacji.

122

 


 

pi