envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


11Zawory z serii Eryk zaprojektowano specjalnie do podłączania kotłów wiszących. Ich kompaktowa konstrukcja umożliwia bezproblemowe zmieszczenie się z samym zaworem, filtrem i zaworem zwrotnym w małej przestrzeni pod kotłem, przy zachowaniu wysokiej estetyki przyłączy. Istotne atuty produktu to także uniwersalność zastosowań oraz wysoka trwałość.

Dwa rozmiary, dwa warianty
Zawory serii Eryk dostępne są w dwóch popularnych rozmiarach: 1/2’’ – do c.w.u. i c.o. oraz 3/4” – do c.o., a zarazem w dwóch wariantach: podstawowym oraz wzbogaconym o zawór zwrotny i filtr antykamienny, co czyni je produktem typu „3 w 1”. To rozwiązanie, zaproponowane przez producenta – firmę Arka, uzyskało patent na wynalazek (nr 230959).

Umieszczenie zaworu zwrotnego w konstrukcji produktu rozwiązuje problem wykonania instalacji w ograniczonej przestrzeni montażowej. Zamiast dwóch elementów podłączenia możliwa jest instalacja jednego, który spełniać będzie wszystkie zadania. Dodatkowo, przemyślana konstrukcja zaworu pozwala na czyszczenie filtra bez potrzeby opróżniania instalacji z wody od strony kotła. Filtr antykamienny, umieszczony w kuli zaworu, zapewnia ochronę kotła przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z instalacji, zapobiegając powstawaniu osadu wapiennego na filtrze. Zawory Calido serii Eryk szybko zdobyły uznanie instalatorów i użytkowników. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ub.r. uhonorowano je dwoma złotymi medalami.

12Charakterystyka techniczna
Wszystkie zawory Calido z serii Eryk sterowane są ręcznie. Ich dźwignie wykonano z zamaku, czyli stopu aluminium, i pokryto powłoką ochronną, co gwarantuje długą żywotność. Konstrukcja dźwigni umożliwia zastosowanie klucza 10 mm lub 21 mm do otwierania bądź zamykania zaworu – jest to istotne, gdy dysponuje się ograniczoną przestrzenią pod kotłem wiszącym.

Trzpienie zaworów mają podwójne uszczelnienie. Na górze trzpienia zastosowano tradycyjną dławicę pasywną z możliwością doszczelnienia za pomocą nakrętki. Natomiast na dole znajduje się nowoczesne uszczelnienie dynamiczne, w którym siła doszczelnienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia między kulą a korpusem. Takie rozwiązanie zapewnia szczelność i bezpieczeństwo, ponieważ uniemożliwia wypchnięcie trzpienia z korpusu zaworu.

Trzpień, podobnie jak kulę zaworu czy zawór zwrotny, wykonano z mosiądzu CW617N, a korpus zaworu – z mosiądzu DZR, odpornego na odcynkowanie i o niskiej zawartości ołowiu. Do uszczelnienia kuli, dławicy i trzpienia wykorzystano teflon PTFE, do uszczelnienia zaworu – odporny na oddziaływanie zewnętrznych czynników mechanicznych terpolimer EPDM. Z kolei filtry antykamienne (występujące we wzbogaconym wariancie produktu) wykonano z polioksymetylenu, cechującego się wysoką wytrzymałością i odpornością na przywieranie osadu wapiennego.
13
Nominalna temp. pracy zaworów serii Eryk wynosi 110°C, a nominalne ciśnienie 16 bar. Temperatura maks. chwilowa jest różna dla zaworów wzbogaconych o zawór zwrotny i filtr antykamienny (120°C) i dla zaworów podstawowych (150°C). Współczynnik przepływu Kv umożliwia współpracę zaworów z kotłami o mocy do 28 kW.
Zawory Calido serii Eryk są zgodne z normą PN-M75002:2016-10 i uzyskały Atest NIZP – PZH.

14Zawór do wody pitnej
Istotnym atutem zaworów serii Eryk jest ich zdolność do obsługi wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zawory te spełniają restrykcyjne wytyczne wskazane w unijnej dyrektywie (Dz. Urz. UE L 330/32) oraz w rozporządzeniu resortu zdrowia w sprawie jakości wody pitnej (DzU 2017, poz. 2294). Co więcej, materiały wykorzystane do ich wykończenia są spójne z listą powstałą w ramach inicjatywy „4MS” zaaprobowaną przez NIZP – PZH.


 

pi