envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











4 czerwca 2013 r., w hotelu Andel’s w Krakowie, odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt "Dom dla Każdego" – Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego.


Program zrodził się w wyniku współpracy grupy firm – czołowych marek z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Jego celem jest budowa nowoczesnych, ciepłych, bezpiecznych oraz tanich w zakupie i eksploatacji domów i mieszkań energooszczędnych, a także propagowanie idei takiego budownictwa.

Partnerami strategicznymi projektu są: Wawel Service, Viessmann oraz BASF. W konferencji wzięli udział: Bogusław Maciaś, prezes zarządu Wawel Service Sp. z o.o.; Sebastian Walerysiak, prezes Viessmann Sp. z o.o.; Robert Tkacz, sales manager Wall Systems BASF Polska Sp. z o.o.; Henryk Świtowski, prezes zarządu Pro-Eco Invest S.A.; Przemysław Rogula, architekt z M3SYSTEM Sp. z o.o.; Krzysztof Michalak, dyrektor handlowy Vetrex Sp. z o.o. oraz Jacek Ręka, właściciel firmy Cebud. Konferencję prowadził Tomasz Zubilewicz, dziennikarz i sympatyk tematyki „eko”.

Potrzeba zrodziła technologię. Konferencję rozpoczął Bogusław Maciaś, który przybliżył ideę budowy energooszczędnych „Domów dla Każdego” w innowacyjnej technologii wprowadzonej przez M3SYSTEM.

Dzięki niewielkiej masie materiału konstrukcyjnego i braku głębokiego posadowienia budynku udało się nam postawić dom w miejscu, gdzie ze względów technicznych (tereny podmokłe, torfowiska) wcześniej było to niemożliwe. To potrzeba zrodziła tę technologię – tłumaczył – Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do osób, którym zależy na niskich kosztach zakupu i eksploatacji domu.

Projektując „Dom dla Każdego”, zrezygnowano z typowych materiałów budowlanych – cegły i betonu. Postawiono na „lekki i ciepły” materiał używany do tej pory masowo do izolacji termicznej – spieniony polistyren tzw. Neopor®, firmy BASF. Materiał charakteryzuje się dużą wytrzyma-łością konstrukcyjną i małą przewodnością cieplną. – To przełomowe rozwiązanie. Zapotrzebowanie na energię do ogrzania budynku o powierzchni użytkowej ok. 100 m² kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 kW. Koszty ogrzewania w przybliżeniu wynoszą 1 zł za 1 m² na miesiąc!– mówił Przemysław Rogula.

Technologia nagrodzona w GreenEvo. Monolityczna konstrukcja budynku, wykonana we wspomnianej technologii, została nagrodzona w konkursie GreenEvo. Konkurs ten odbywa się w ramach projektu prowadzonego przez Ministerstwo Środowiska i ma na celu wyłonienie polskich eko-liderów, a następnie promocję tych rozwiązań na świecie. – Tak prestiżowe wyróżnienie pozwoli zaprezentować unikatową technologię budowy „Domów dla Każdego” podczas misji gospodarczych, spotkań biznesowych oraz konferencji na całym świecie. W tym roku zaplanowane zostały misje handlowe w Azerbejdżanie, Chorwacji, Gruzji, Kazachstanie, Mołdawii, Rosji, Wietnamie i na Ukrainie – mówił Henryk Świtowski.

Samonośna konstrukcja pozwala dowolnie aranżować przestrzeń wewnętrzną domu. Dodatkowy atut technologii to oszczędność czasu – stumetrowy dom powstaje w 4-6 tygodni.

Oglądanie-testowanie. Po części oficjalnej zaproszono gości do zwiedzania domu modelowego. Podstawowymi urządzeniami, które zapewniają w nim ogrzewanie i chłodzenie są powietrzna pompa ciepła Vitocal 200-S i system wentylacji z rekuperacją Vitovent 300 firmy Viessmann. W razie potrzeby można dogrzewać dom pieco-kominkiem, wykonanym przez firmę Cebud, gwarantującym wysoką akumulacyjność cieplną i efektywność grzania oraz wygodną obsługę. W inwestycji wykorzystano również flagowy produkt firmy Vetrex – trójszybowe okna V90+, których współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,76.

W ramach projektu „Buduj z Energią” do domu na miesiąc wprowadziła się 3-osobowa rodzina. Towarzyszył jej zespół realizujący materiał o budownictwie energooszczędnym i pasywnym dla TVP Info.

Firma Wawel Service zapowiedziała już kolejną inwestycję w ramach projektu „Dom dla Każdego” – zespół energooszczędnych, wielorodzinnych budynków mieszkalnych przy ul. Borkowskiej w Krakowie.

Więcej informacji o projekcie na www.domdlakazdego.info

 

 


 

pi