envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement2 czerwca 2022 r. w Krakowie odbędzie się X Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). To szczególnie ważny moment w 11-letniej historii stowarzyszenia oraz historii pomp ciepła w Polsce. Dziś najważniejszym wyzwaniem jest bowiem jak najszybszy rozwój branży producentów pomp ciepła i osprzętu w Polsce oraz zapewnienie fachowej siły instalacyjnej.Kongres PORT PC

Kongres PORT PC to główne, coroczne wydarzenie branży pomp ciepła w Polsce, w każdym roku gromadzące kilkaset osób z zakresu techniki grzewczej i budynkowej. Warto dodać, że w 2021 r. w Kongresie uczestniczyło ponad 1000 osób. Spotkanie ma na celu integrację całej branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy będzie miało formułę hybrydową.

Gośćmi specjalnymi X Kongresu będą m.in.:

  • Paweł Mirowski – Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
  • Jan Rosenow – dyrektor Programów Europejskich z The Regulatory Assistance Project,
  • Phill Hurley – Prezes Zarządu Heat Pump Association (HPA), ‒ Miłosz Karpiński – analityk energetyczny International Energy Agency (IEA),
  • Marek Miara – Business Developer Heat Pumps w Fraunhofer ISE.

Wiodące tematy Kongresu to pokazanie nowych wyzwań dla branży pomp ciepła oraz omówienie nowych programów dofinansowania dla tych urządzeń ‒ zarówno dla budynków nowo budowanych, jak i poddawanych termomodernizacji. Podczas Kongresu prelegenci przybliżą także sytuację na dwóch kluczowych rynkach grzewczych w Europie: w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Przedstawią optymalne programy wsparcia w Europie, jak również wyzwania stojące przed branżą pomp ciepła w Polsce. Zostaną zaprezentowane działania, jakie podejmuje PORT PC dla rozwoju branży pomp ciepła w Polsce, nowe inicjatywy, wskazówki, jak musi zmienić się rynek w Polsce w najbliższych latach, a także nowe standardy branżowe PORT PC dotyczące dolnych źródeł ciepła dla pomp ciepła.

Jak twierdzi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC:

Praktycznie wszystkie prognozy dotyczące przyszłości zastosowania pomp ciepła znalazły potwierdzenie w kluczowym znaczeniu w obecnej polityce klimatycznej Unii Europejskiej i „Europejskim Zielonym Ładzie”. Co istotne ‒ dotyczy to również opublikowanej w maju 2021 r. mapy drogowej „Net Zero by 2050” Międzynarodowej Agencji Energii. Obecnie najważniejszym wyzwaniem jest szybki rozwój branży producentów pomp ciepła i osprzętu w Polsce oraz zapewnienie fachowej siły instalacyjnej. Będą to jedne z najważniejszych tematów X Kongresu PORT PC.

Planowane sesje tematyczne X Kongresu PORT PC:

  • Rynek pomp ciepła w Polsce i na świecie. Nowe wyzwania dla branży pomp ciepła
  • Pompy ciepła w Polsce – panel dyskusyjny – tematy poruszane w sesji pierwszej
  • Nowe programy dofinansowań do pomp ciepła. Program „Moje ciepło”, „Czyste Powietrze” i inne programy wsparcia
  • Dolne źródła dla pomp ciepła
  • Działania w branży pomp ciepła. Jak musi się przygotować rynek?

Do udziału w Kongresie PORT PC gorąco zapraszamy instalatorów, projektantów, audytorów i certyfikatorów energetycznych, przedstawicieli organizacji branżowych, instytucji związanych z rozwojem rynku pomp ciepła w Polsce, przedstawicieli samorządów i innych przedstawicieli branży grzewczej oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką efektywnych budynków przyszłości.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia wraz z informacją o rejestracji na Kongres znajdują się na stronie internetowej: www.portpc.pl/kongres.

INFORMACJA O PORT PC
Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) jest stowarzyszeniem branżowym, którego celem jest wzmocnienie wizerunku technologii pomp ciepła poprzez stworzenie systemu zarządzania jakością, opracowanie i wdrożenie standardów technicznych oraz certyfikowanie i przeprowadzanie profesjonalnych porad technicznych na europejskim rynku. PORT PC od 2012 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) z siedzibą w Brukseli. Ponadto współpracuje z europejskimi organizacjami branżowymi, w tym z niemieckim BWP i niemieckim stowarzyszeniem inżynierów VDI. PORT PC jest członkiem założycielem Porozumienia Branżowego na rzecz Efektywności Energetycznej Budynków POBE (od 2018 r.).

Więcej informacji o PORT PC na stronie: www.portpc.pl

Źródło: PORT PC


 

pi