Drukuj
Nadrzędna kategoria: Aktualności

1W dniach 11-13 października 2018 Warszawa była miejscem spotkania branży OZE z Polski i nie tylko. Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej RE-energy zgromadziły w Warszawskim Centrum EXPO XXI wystawców, odwiedzających i uczestników konferencji z Polski i zagranicy.

W istocie organizatorowi udało się stworzyć międzynarodową platformę spotkań dla branży OZE. Targi z jednej strony zaprezentowały potencjał energii odnawialnej i jej możliwości rozwoju w Polsce i poza granicami kraju. A z drugiej – ułatwiły zagranicznym firmom nawiązanie cennych kontaktów biznesowych na polskim rynku. Dodatkowo, dzięki bogatemu programowi wydarzeń towarzyszących, Targi Re-Energy stały się cennym źródłem specjalistycznej wiedzy i umożliwiły podjęcie dyskusji na istotne dla branży tematy.

Pierwszy dzień Targów stał pod znakiem debat. Rano rozpoczęła się debata „Dokąd zmierza polska fotowoltaika?", w trakcie której uczestnicy rozmawiali o przyszłości polskiej fotowoltaiki. Nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, ale uczestnicy byli zgodni co do tego, że branża fotowoltaiczna odegra w przyszłych latach dużą rolę w polskiej energetyce.
Uczestnicy drugiej debaty „Scenariusz cen energii elektrycznej do 2030 roku", zorganizowanej przez Instytut Energetyki Odnawialnej, rozmawiali na temat, który dotyczy każdego z nas, ponieważ prognozowane wzrosty cen energii dotkną wszystkich bez wyjątku. Środkiem na uniknięcie takiej sytuacji mogłyby być większe inwestycje w OZE.
Moderatorem obu debat był Pan Piotr Pająk, redaktor portalu gramwzielone.pl.
III Kongres Magazynowania Energii w Polsce organizowany we współpracy z ADM Poland był miejscem nie tylko wyjątkowo ciekawych prezentacji, ale i dyskusji. Kongres otworzył wykład prof. Jana Popczyka o Programie Energetyka 2050. Mówiono o polskim rynku mocy i o szansach wynikających z ustawy o rynku mocy dla jego uczestników. O zastosowaniu i powszechności magazynów energii mówił Maciej Gajda z BMZ Poland. Magazyny energii to temat przyszłości nie tylko ze względu na postępującą elektryfikację transportu, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo energetyczne.
Efektem współpracy z Sekcją Tematyczną Centrum Zastosowań Pomp Ciepła, Polskiego Towarzystwa Energetyki Słonecznej było Seminarium: Odnawialne Źródła Energii – klasyfikacja. Pompy ciepła, magazynowanie ciepła.

Korzyści zastosowania OZE dla gospodarki, które zgromadziło wielu inwestorów zainteresowanych inwestycjami w pompy ciepła.
Drugi dzień targów był również bogaty w wydarzenia towarzyszące. VII Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce przyciągnęła gości z Polski i zagranicy. Przedstawiono perspektywy rozwoju tej branży w Polsce i na świecie. Skoncentrowano się przede wszystkim na dużych instalacjach, jednak nie pominięto również prosumentów. Bardzo ważnym tematem było Bezpieczeństwo pracy systemów fotowoltaicznych. Dużo miejsca poświecono zabezpieczaniu instalacji PV przed przepięciami i zwarciami, instalacjom odgromowym jak również wytycznym dla uzgadniania projektów budowlanych z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Targi ReEnergy to również Strefa Ekologicznego Ogrzewania i Termomodernizacji TermoEXPO, w ramach której zaprezentowały swoje rozwiązania firmy proponujące ekologiczne kotły gazowe, kotły na pellet, kolektory słoneczne i nowości z zakresu termomodernizacji.
Uzupełnieniem oferty wystawców Strefy TermoEXPO było Forum: Budynek energooszczędny w praktyce, odbywające się w drugim dniu targów. Poświęcone było najnowszym trendom w zakresie budownictwa pasywnego i energooszczędnego, które przybliżył uczestnikom forum Pan Tadeusz Pawlaczyk, reprezentujący Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego. Efektywność energetyczna oraz zalety budynków zeroemisyjnych były tematem wystąpienia pana Szymona Pyc z firmy NEOEnergetyka. W ramach forum przedstawiciele firm Rockwool i Skamol zaprezentowali nowe techniki izolacji termicznej, a dopełnieniem całości było omówienie aspektów prawnych pozyskiwania środków na termomodernizację przez radcę prawnego Łukasza Ostrowskiego.
Trzeci dzień był przeznaczony dla osób prywatnych, które na Forum: Fotowoltaika dla każdego mogli dowiedzieć się o zaletach fotowoltaiki dla prosumentów. Kwestie zainicjowane na Forum były często kontynuowane na stoiskach wystawców.
Małgorzata Bartkowski Project Manager targów już teraz zaprasza do udziału w przyszłorocznej edycji.