envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement2cTrwający w dniach 23-26 kwietnia blok targów INSTALACJE, SECUREX, SAWO, GREENPOWER I EXPOPOWER przyciągnął prawdziwe tłumy! Wedle organizatorów stoiska i towarzyszące imprezy odwiedziło 28 578 profesjonalistów. Do takiego frekwencyjnego sukcesu przyczyniła się nie tylko ranga, tematyka i tradycja targów, ale i zorganizowana we współpracy z hurtowniami „akcja autokarowa”, dzięki której na targach mógł się rzeczywiście pojawić każdy, kto chciał.

Targi INSTALACJE to największe spotkanie branży instalacyjnej w Polsce i Europie Środkowej, które kompleksowo prezentuje ofertę wiodących producentów i dostawców urządzeń, technologii i usług z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej i chłodniczej, a także techniki obiektowej i techniki gazowniczej.

74

Goście otrzymują niemal pełen przegląd nowości i premier rynkowych oraz trendów w rozwoju branży. I choć daleko im, jeśli chodzi o rozmach, do podobnych imprez z zachodniej Europy, to są one bez wątpienia sporym wydarzeniem na naszym rynku. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniami branżowymi i partnerami podczas targów zorganizowano wiele spotkań i konferencji dotyczących aktualnych trendów oraz wyzwań stojących przed branżą instalacyjną, między innymi IV Konferencję Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji zorganizowaną przez ZHI, SPIUG, i MTP. PORT PC natomiast, przedstawił nowe wytyczne branżowe skierowane do instalatorów i projektantów instalacji grzewczych i chłodzących podczas konferencji „Standardy jutra w technice grzewczej”. Odbyły się również warsztaty fotowoltaiczne MOC HYBRYDY zorganizowane przez Globenergię. Krajowe Forum Chłodnictwa zaprosiło na konferencję: „Branża chłodnicza w obliczu obecnych uregulowań prawnych”, natomiast „Obowiązujące wymagania stawiane urządzeniom wentylacyjnym i klimatyzacyjnym. Wspomaganie projektowania programem BIM” przedstawiła Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Odbyło się również forum Łazienka PRO – nowy cykl spotkań dla profesjonalistów z branży łazienkowej oraz wystawa produktów pokazujących rozwój tego sektora rynku.

4Producenci właśnie podczas Targów Instalacje prezentowali swoje najnowsze produkty. W targowym Klubie Premier, czyli pierwszy raz na polskim rynku, zaprezentowano aż 47 nowości. Natomiast najbardziej innowacyjne i nowoczesne produkty pokazano podczas Targów zostały nagrodzone Złotym Medalem MTP. 
W tym roku przyznano ich aż 22.

Mistrzostwa Polski Instalatorów
9Targi odbywają się w cyklu dwuletnim – w lata parzyste. Natomiast w lata nieparzyste, na terenie całej Polski, realizowany jest projekt INSTALACJE ON TOUR, podczas którego przeprowadzane są eliminacje terenowe do najważniejszego wydarzenia dla instalatorów – Mistrzostw Polski Instalatorów (MPI). Ich finał organizowany jest w czasie targów INSTALACJE. 
W 2017 roku eliminacje odbyły się w piętnastu miastach Polski. Chętni do udziału w finale MPI mogli także skorzystać z eliminacji uzupełniających – pierwszego i drugiego dnia targów INSTALACJE. VI Mistrzostwa Polski Instalatorów to była ogromna dawka emocji podczas rywalizacji najlepszych polskich fachowców w dziedzinie instalacji, zwłaszcza, że nagrodą główną był samochód dostawczy – Citroen Berlingo.

73Targi INSTALACJE zmieniają się co roku. Już w czasie INSTALACJI ON TOUR wprowadziliśmy nową formułę eliminacji do Mistrzostw Polski Instalatorów – manualne stojaki instalacyjne zastąpiliśmy wirtualną grą – podkreśla Konrad Fleśman, Dyrektor Projektów INSTALACJE. I dodaje: – Konkursowe zadanie polegało na zainstalowaniu przy pomocy dżojstika szeregu produktów w wirtualnym domu wyposażonym w instalacje grzewcze i sanitarne. To nasza odpowiedź na rosnącą popularność wirtualnej rzeczywistości.
Po wielu godzinach emocjonujących zmagań, walki z czasem i stresem najlepszym instalatorem okazał się Dariusz Piotrowski z czasem 00:03:52,12; drugie miejsce zajął Wojciech Matowicki z czasem 00:03:59,64; na miejscu trzecim uplasował się Jakub Banasiak osiągając czas 00:04:07,09.
Ostatniego dnia targów odbyły się też Mistrzostwa Polski Instalatorów dla Szkół, w których to 75uczniowie, mogli spróbować swoich sił. Najlepiej rokującym młodym instalatorem okazał się Mateusz Mikulski, który wszystkie czynności konkursowe wykonał w czasie 5:36,26. Mistrzostwa odbyły się dzięki firmom: Afriso, Brötje, Grundfos, Tece oraz VOGEL&NOOT, sponsorami wspierającymi były firmy: Lechma i Citroen Labijak Auto Lama, Snicers, oraz Topex.
W pawilonie czwartym obecny był również Klub Instalatora. Po raz piąty już, goście mogli skorzystać ze stworzonego przez firmę SBS miejsce spotkań i rozmów branżowych, a także strefy odpoczynku z wieloma atrakcjami.
Partnerem Strategicznym wydarzenia był Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI. Patronat nad tegorocznymi targami objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz najważniejsze izby, stowarzyszenia i media branżowe.
Dodajmy, że w Poznaniu, oprócz ekipy Polskiego Instalatora i Chłodnictwa&Klimatyzacji, obecna była również redakcja Ochrony Mienia i Informacji, która na targach świętowała 20 urodziny czasopisma. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wszystkie trzy tytuły należą do grupy wydawniczej Euro-Media. Ci, którzy odwiedzili nasze stoisko, odchodzili uśmiechnięci i z torbami wypakowanymi ostatnimi numerami miesięcznika.

 


 

pi