Drukuj
Nadrzędna kategoria: Instalexpo

Na jesieni tradycyjnie już specjaliści branży instalatorskiej mają okazję uczestniczyć w Kongresie INSTALEXPO. Impreza ta ma charakter konferencyjno-wystawienniczy. W tym roku odbyła się ona dnia 3 października 2006 roku w Hotelu LORD w Warszawie.


Jej organizatorami była redakcja "Polskiego Instalatora" wraz z Polską Korporacją Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji. Tematami przewodnimi Kongresów INSTALEXPO są zawsze najbardziej aktualne zagadnienia rynkowe zarówno w ujęciu aspektów prawnych, jak i ciekawych rozwiązań technicznych proponowanych przez producentów. Tak było też i w tym roku. Konferencja poświęcona została referatom omawiającym aktualności w normalizacji, ustawodawstwie w najróżniejszych ujęciach tematycznych, na wystawie zaś można było zasięgnąć informacji o nowinkach technicznych, zapoznać się z ofertą firm, otrzymać bliższe informacje nt. interesującego nas urządzenia.

Konferencja i 3 bloki tematyczne

Sama konferencja poświęcona została "Aktualnym wymaganiom prawodawstwa w zakresie instalacji technicznych i praktyki zawodowej". Tematy podzielono na trzy panale tematyczne, w których łącznie wygłoszono 10 referatów.

Pierwszy panel poświęcono aktualnościom w normalizacji. Zaprezentowany został postęp prac w Komitecie Technicznym 279 PKN (referat Jerzego Makowieckiego) oraz omówiono 4 ważne normy z zakresu ogrzewania (12831, 12828, 1264) i wentylacji (13779). Zaproszeni prelegenci: Marek Płuciennik, Mirosław Żukowski i Sławomir Pykacz zwrócili uwagę na najistotniejsze zapisy norm, zagadnienia ważne z punktu widzenia projektanta i wykonawcy oraz konieczność śledzenia na bieżąco norm, bowiem wiele następnych jest już w przygotowaniu.



Kolejny panel związany z oceną energetyczną obiektów zawierał przedstawienie wymagań unijnych (referat Jaapa Hogelinga), a następnie polskich rozwiązań i postępu prac we wdrażaniu systemu oceny energetycznej budynków. Stan prac rządowych w tym zakresie w Polsce, a także zawartość ostatniego projektu ustawy o systemie oceny energetycznej budynków omówiła Anna Sas-Micuń (Ministerstwo Budownictwa), Aleksander Panek (prezes ZAE) przedstawił z kolei propozycje określania charakterystyki cieplnej budynków.



Tematyka tego panelu wzbudziła duże emocje wśród słuchaczy, głównie ze względu na wymagania stawiane w ustawie przyszłym ekspertom uprawnionym do wydawania świadectw energetycznych budynków. Pytania zadawane prelegentom i opinie uczestników Kongresu świadczyły, że wykształcenie wyższe jako praktycznie jedyne kryterium ograniczające grupę zawodową przyszłych "audytorów od świadectw" jest w pewien sposób krzywdzące dla inżynierów i zbyt ogólne. Warto jednak pamiętać, że weryfikacja wiedzy przyszłych ekspertów nastąpi zarówno na egzaminie, jak i podczas praktyki rynkowej.

Trzeci panel poświęcono m.in. zasadom wprowadzenia do obrotu i kontroli wyrobów budowlanych (referat Anny Wilczewskiej, przedstawiciela Departamentu Wyrobów Budowlanych w GUNB-ie). Tu też było sporo pytań głównie dotyczących niuansów wprowadzania wyrobów do obrotu, interpretacji różnych zapisów, praktycznej kontroli rynkowej wyrobów budowlanych. Ciekawie został także zaprezentowany temat odpowiedzialności zawodowej w budownictwie i konsekwencji niedopełnienia obowiązków (prelekcja Daniela Lewickiego). Temat ten w ujęciu aspektów prawnych i ich interpretacji pokazał jak ważna w zawodzie inżyniera jest obecnie wiedza, rzetelność i uczciwość.\

 

WYSTAWA

Zgromadziła ona 10 firm prezentujących najciekawsze swoje rozwiązania, wśród wystawców znaleźli się:


Przyznać trzeba też, że wystawa cieszyła się zainteresowaniem słuchaczy i wystawcy przeprowadzili wiele ciekawych rozmów.

 

 

Konkures o statuetkę "ZŁOTEGO INSTALATORA"

Wzbogaceniem Kongresów jest uroczyste ogłoszenie wyników jesiennej edycji konkursu o statuetkę "Złotego Instalatora".

W tej edycji konkursu nagradzane są firmy za wprowadzenie na rynek ciekawych wyrobów lub rozwiązań technicznych. Pod koniec konferencji nastąpiła więc uroczystość ogłoszenia decyzji sądu konkursowego. W odczytanym uzasadnieniu dyrektor generalny Polskiej Korporacji Techniki SGGiK Tomasz Malowany zaznaczył, że Komisja podejmując decyzję o nagrodzeniu konkretnych produktów, wyraźnie wskazała na swoje poparcie dla techniki kondensacyjnej w różnych zakresach mocy i rozwiązaniach technicznych, a także dla central wentylacyjno-klimatyzacyjnych jako optymalnego sposobu odzysku ciepła z powietrza usuwanego i przygotowania powietrza nawiewanego.

Wszystkie nagrodzone wyroby to wysokiej klasy rozwiązania techniczne, zgłoszone przez bardzo znane firmy, firmy stawiające na ciągły rozwój i poszukiwanie najlepszych rozwiązań technologicznych.

Laureatami tegorocznej edycji Konkursu "Złoty Instalator" zostali:

  • CLIMA PRODUKT za centralę klimatyzacyjną FENIX z regeneracyjnym wymiennikiem ciepła "SUPERBLOK";
  • ENA WENT za centralę wentylacyjno-klimatyzacyjną ENVISTAR TOP;
  • ROBERT BOSCH za kondensacyjne gazowe centrale cieplne Junkers CERASMART MODUL;
  • RUG Riello Urządzenia Grzewcze za Power Plus – wiszący kocioł kondensacyjny;
  • WOLF TECHNIKA GRZEWCZA za kotły kondensacyjne MGK mocy 130 – 300 kW.