Drukuj
Nadrzędna kategoria: Instalexpo

3 października 2013 r. odbył się XI Kongres INSTALEXPO, tradycyjnie organizowany przez redakcję Polskiego Instalatora i Polską Korporację Techniki SGGiK. Tak jak w poprzednich latach towarzyszyła mu konferencja oraz rozstrzygnięcie jesiennej edycji konkursu o statuetkę Złotego Instalatora 2013.


Tegoroczny Kongres wyróżniała jednak zmieniona formuła konferencji. Nadaliśmy jej wymiar dużo bardziej praktyczny niż poprzednio, m.in. powierzając zaprezentowanie większości tematów osobom ściśle związanym z daną branżą i rynkiem, które mają nie tylko rzetelną wiedzę teoretyczną, ale też bogate doświadczenie w realizacjach, oraz umożliwiając uczestnikom szeroką dyskusję z prelegentami. Po wygłoszeniu referatów prelegenci zasiadali za stołem ekspertów, odpowiadali na pytania uczestników oraz inicjowali dyskusję. Nad jej organizacją czuwali moderatorzy.

Dopisali nam wystawcy, co oczywiście dodatkowo uatrakcyjniło Kongres. W sąsiedztwie sali konferencyjnej swoje stoiska miały firmy Alter, Gazex, Good Work, Uniwersal i Viessmann.

Wiedza i rozsądek

I część konferencji zdominowały tematy związane z zagrożeniami opłacalności inwestycji w odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i ochronę środowiska naturalnego. Często nadrzędne cele takich inwestycji – faktyczne korzyści ekologiczne czy konkretne oszczędności finansowe, przekładające się m.in. na realny czas zwrotu nakładów – są zastępowane mniej ważnymi kryteriami lub zaprzepaszczane. Winny temu bywa brak wiedzy, umiejętności czy wadliwe praktyki i przepisy, np. w zakresie przetargów publicznych. Poparte wieloma przykładami z życia, konkretne wypowiedzi prelegentów, ciekawostki, niekiedy wręcz kontrowersyjne uwagi rozgrzały publiczność i sprowokowały gorącą dyskusję całej sali. Wypowiedzi zaproszonych ekspertów świetnie dopełniła prezentacja firmy Gazex.

Przyszłość rynku

Referaty wygłoszone w II części, także związane z tematyką efektywności energetycznej, dotyczyły bliższej i dalszej przyszłości naszego rynku instalacyjnego. Obejmowały kwestię regulacji prawnych, w tym zmian spodziewanych w zakresie urządzeń grzewczych w związku z wdrażaniem nowych przepisów. Wskazywały na potrzebę zacieśnienia współpracy między wszystkimi uczestnikami procesu budowlanego oraz wyzwania, które pojawiają się przed projektantami i architektami budynków energooszczędnych. I na koniec przedstawiały nieodłączny już niebawem aspekt energooszczędności – całościowe, zintegrowane zarządzanie energią w budynkach, także tych małych.

Rozstrzygnięcie konkursu

II część konferencji rozpoczęliśmy uroczyście – od ogłoszenia wyników jesiennej edycji konkursu o statuetkę Złotego Instalatora dla wyrobu, opracowania technologicznego lub konstrukcyjnego. Edycja jesienna ma na celu wybór pięciu produktów, spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu, które w opinii Sądu Konkursowego, charakteryzują się nowoczesnością, wysokimi walorami technicznymi, ekologicznymi, użytkowymi czy estetycznymi.

Wyroby zgłoszone do tegorocznej jesiennej edycji to w zdecydowanej większości rozwiązania z zakresu techniki grzewczej. Sąd Konkursowy, któremu przewodniczył prof. Bogdan Mizieliński z Politechniki Warszawskiej, w szczególności zwrócił uwagę na oryginalność pomysłów, kierunek udoskonaleń, przydatność użytkową i techniczną oraz potencjał upowszechnienia proponowanych rozwiązań. Tradycyjnie wybrano pięciu laureatów, którym przyznano statuetki Złotego Instalatora. Jednakże Sąd docenił także walory dwóch innych zgłoszonych produktów.

Sąd Konkursowy w składzie:
Przewodniczący Sądu: prof. Bogdan Mizieliński – Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej,
Sekretarz Sądu: Tomasz Malowany – Polska Korporacja Techniki SGGiK,
Jurorzy:
Tadeusz Jassa – Polska Korporacja Techniki SGGiK,
Piotr Czerwiński – Polska Korporacja Techniki SGGiK,
Joanna Jankowska – Redakcja "Polskiego Instalatora",
Andrzej Sław – Centrum Szkolenia Gazownictwa Bud-Gaz,

Na podstawie zgłoszonych wniosków, przesłanych dokumentów oraz przeprowadzonej lustracji Sąd Konkursowy na posiedzeniu w dniu 11 września 2013 r. postanowił przyznać statuetkę "Złotego Instalatora" następującym firmom:

 

"Złotego Instalatora" otrzymują:

ISKO Sp. z o.o.
44-336 Jastrzębie Zdrój, ul. Świerczewskiego 82 za typoszereg kotłów na paliwa stałe Taurus z hydraulicznym zestawem podłączeniowym HZP

Robert Bosch Sp. z o.o.
02-231 Warszawa, ul. Jutrzenki 105, za system EasyControl z modułem web KM200 marki Buderus do zarządzania pracą kotła gazowego oraz systemu ogrzewania z dowolnego miejsca

Energetyka Solarna ENSOL Sp. z o.o.,
47-400 Racibórz, ul. Piaskowa 11, za hybrydowy kolektor słoneczny PVT

VIESSMANN Sp. z o.o.,
53-315 Wrocław, ul. Karkonoska 65, za próżniowy kolektor słoneczny Vitosol 300-T typ SP3B

Rettig Heating Sp. z o.o., 44-203 Rybnik, ul. Przemysłowa za klimakonwektor VIDO marki Purmo z funkcją ogrzewania i chłodzenia, przeznaczony do pracy w nowoczesnych instalacjach niskotemperaturowych

FILM Z WRĘCZENIA "ZŁOTYCH INSTALATORÓW" 2013

Wręczenie Złotego Instalatora:

Statuetki wręczali:

Fotorelacja z XI Kongresu INSTALEXPO

ROZPOCZĘCIE

SŁUCHACZE

ROZMOWY KULUAROWE

 

PRELEGENCI (CZ. I)

Robert Słotwiński Małgorzata Smuczyńska Tomasz Krakowczyk Arkadiusz Węglarz Zenon Świgoń

PRELEGENCI (CZ II)

Arkadiusz Węglarz Paweł Lachman Grzegorz Ojczyk Jacek Biskupski Kazimierz Dorna

 

STOISKA

 



Więcej zdjęć znajdziecie Państwo na naszym profilu na Facebook'u!