Drukuj
Nadrzędna kategoria: Instalexpo

Po raz kolejny, czyli już 7. redakcja "Polskiego Instalatora" zorganizowała Kongres INSTALEXPO. Miałon miejsce tradycyjnie w Warszawie w Hotelu LORD, przy al. Krakowskiej 218. Jednodniowa impreza konferencyjno-wystawiennicza odbyła siętym razem w ostatnim tygodniu września, we wtorek 29.


Współorganizatorem kongresów jak zawsze była i jest Polska Korporacja Techniki SGGiK.

Patronat nad imprezą objęli: prof. dr hab. inż. Bogdan Mizieliński (Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Warszawskiej), mgr inż. Wiesław Olechnowicz (Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa), dr inż. Jan Bylicki (Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sa -nitarnych), dr inż. Krzysztof Kasperkiewicz (Instytut Techniki Budowlanej) oraz portale branżowe www.klimatyzacja.pl i www.ogrzewnictwo.pl. 

Podczas konferencji wygłoszono 13 referatów w 3 panelach. Prelegenci dopisali w komplecie i wszystkie referaty zostały wygłoszone o zaplanowanym czasie.

REFERENCI

Maciej Mijakowski

Kazimierz Dudziński

Marek Płuciennik

Dariusz Koc

Dorota Chwieduk

Grzegorz Ojczyk

Adolf Mirowski

Artur Karczmarczyk

Robert Pastwa

Jarosław Chudzicki

Piotr Tuz

Wiesław Szadkowski

Wojciech Koral



W tym roku szczególny nacisk położono na sprawność energetycznąurządzeń i systemów instalacyjnych w świetle uzyskiwanych efektów ekonomicznych i tak też zatytułowano VII Kongres INSTALEXPO. Hasło sprawności energetycznej jest obecnie jednym z głównych wyznaczników decydujących o tym, jak dane urządzenie lub system będzie przyjęte przez rynek i jak dużym zainteresowaniem klientów będzie się cieszyło. Ma przecieżswoje bezpośrednie odzwierciedlenie w późniejszych kosztach eksploatacyjnych.

Referaty wygłoszone podczas kongresu pokazały, że równie ważne jak jakość produktu, jest teżrozważenie aspektu sensowności ekonomicznej jego zastosowania, sposób wykonania samej instalacji i montaż tego urządzenia w systemie i obiekcie. Poruszono wiele ważnych tematów, w tym: te dotyczące najnowszych zmian w prawie, sytuacji na rynku audytów termomodernizacyjnych i energetycznych, zaprezentowano sytuacjęna rynku kolektorów słonecznych, podano informacje i ciekawostki o różnych rozwiązaniach instalacji wewnętrznych i programach obliczeniowych.

Sporo wystąpień miało charakter poradniczy – pokazało błędy wykonawcze i projektowe, uczulało na ewentualne problemy eksploatacyjne, zawierało wskazówki dla projektantów i strony zlecającej, czyli inwestorów. Tego rodzaju więc wymiana wiedzy i doświadczeńna pewno przyczynia się teżdo wypracowania pewnych zachowań i standardów w zakresie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji.

Referaty wygłoszone na VII Kongresie INSTALEXPO

– mgr inż. Dariusz Koc, KAPE (Krajowa Agencja Poszanowanie Energii), "Praktyczne aspekty związane z wykonywaniem obliczeń cieplnych i efektów ekonomicznych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w tym audytów energetycznych"

– mgr inż. Marek Płuciennik, ITB, Zakład Fizyki Cieplnej, Instalacji Sanitarnych i Środowiska, "Zmiany wymagańw przepisie techniczno-budowlanym dotyczącym budynków w zakresie instalacji ogrzewczych wraz z komentarzem"

– dr inż. Maciej Mijakowski, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Środowiska Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa, "Aspekty energetyczne całorocznego funkcjonowania wentylacji z odzyskiem ciepła"

– dr Kazimierz Dudziński, Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii, "Stan techniczny instalacji c.o. w budynku a wydajność systemu grzewczego – niektóre uwarunkowania"

– dr hab. inż. Dorota Chwieduk, PAN (Polska Akademia Nauk), Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, "Stan obecny i przyszłośćenergetyki słonecznej"

– dr inż. Adolf Mirowski, "Duże instalacje solarne – teoria a praktyka"

– mgr inż. Grzegorz Ojczyk, "Aspekty eksploatacyjne kotłów na biomasę – kotły na pelet, polski rynek pelet"

– mgr inż. Robert Pastwa, Koordynator ds. Rozwoju Nowych Produktów, PGNiG, "Gazowe pompy ciepła – nowe możliwości zastosowania gazu"

– mgr inż. Artur Karczmarczyk, samodzielny konsultant ds. pomp ciepła, "Zintegrowane systemy pomp ciepła i wentylacji a systemy solarne. Aspekty techniczno-użytkowe i eksploatacyjne systemów chłodzenia pasywnego i aktywnego z pompą ciepła"

– dr inż. Jarosław Chudzicki, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Środowiska, Zakład Zaopatrzenia w Wodęi Odprowadzania Ścieków, "Uwagi krytyczne na temat obliczeń zapotrzebowania energii do przygotowania ciepłej wody w świadectwach energetycznych budynków"

– dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, Politechnika Białostocka, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Katedra Systemów Inżynierii Środowiska, "Straty pozorne wody w instalacjach wodociągowych"

– dr inż. Wiesław Szadkowski, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Środowiska, Zakład Systemów Ciepłowniczych i Gazowniczych, "Kalkulator energetyczny"

– dr inż. Wojciech Koral, Politechnika Śląska w Gliwicach, PWiK w Gliwicach, "Wpływ konfiguracji systemów sterowania przepompowni wodociągowych na pracę instalacji wodociągowych i zużycie energii"



Rozmowom i nawiązywaniu kontaktów służyły z kolei przerwy i jak zawsze... okazywały się za krótkie. Podczas przerw goście odwiedzali firmy, które w postaci wystawy poparły VII Kongres INSTALEXPO, a były to: Armatura Kraków, KAN, ITB, AZ Profitor, Datacom, Flir, Regulus, Testo i Viessmann.

 

SŁUCHACZE

WYSTAWA

Słuchacze na sali wykładowej...

...Podczas przerw goście odwiedzali wystawców, którzy poparli VII Kongres INSTALEXPO



Po raz pierwszy Kongresowi INSTALEXPO towarzyszyła inna impreza konferencyjna w postaci I FORUM Doradcy Energetycznego, przeznaczona dla osób wykonujących świadectwa energetyczne. Forum zorganizowane zostało przez redakcję "Doradcy Energetycznego". Wspólna wystawa, przerwy kawowe, możliwość wysłuchania referatów zarówno na Kongresie, jak i Forum na pewno stanowiły interesującą propozycję dla słuchaczy i wzbogaciły obie imprezy konferencyjne.

ZŁOTY INSTALATOR 2009 – edycja jesienna – 5 nagród

Podczas Kongresu rozdano statuetki "Złotego Instalatora". ZŁOTY INSTALATOR jest nagrodąhonorową. Organizatorami konkursu sąInstalator Polski sp. z o.o., wydawca miesięcznika "Polski Instalator" oraz Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji. 

W ciągu roku odbywająsiędwie edycje konkursu o ZŁOTEGO INSTALATORA:

  • edycja jesienna z uroczystym wręczeniem statuetek podczas Kongresu INSTALEXPO;
  • edycja wiosenna, której wyniki ogłaszane sąpodczas Wiosennej Gali Instalatorów.

We wrześniu nagradzane sąwyroby, opracowania technologiczne i konstrukcyjne charakteryzujące sięwysokimi walorami technicznymi, użytkowymi i estetycznymi, walorami ekologicznymi, nowoczesnością i niezawodnością w działaniu. W odróżnieniu od edycji jesiennej, w wiosennym konkursie z kolei nagradzane są firmy za osiągnięcia na różnorodnych polach działalności m.in. za organizację handlu, kształcenie specjalistów branżowych czy wzorowe wykonanie instalacji.

Zwycięzcom konkursu wręczana jest statuetka odlewana w brązie autorstwa prof. Bohdana Chmielewskiego oraz okolicznościowy dyplom.

Liczba przyznawanych statuetek pozostaje do decyzji Komisji Konkursowej.

W jesiennej edycji konkursu przyznawanych jest 5 statuetek "Złotego Instalatora".

Laureaci konkursu mają bezterminowe prawo do wykorzystania w celu reklamy, promocji oraz prowadzenia korespondencji wizerunku statuetki i tytułu "Laureat Konkursu Złotego Instalatora".

Na podstawie zgłoszonych wniosków, przesłanych dokumentów oraz przeprowadzonej lustracji, Sąd Konkursowy na posiedzeniu w dniu 11 września 2009 r. postanowił przyznać statuetkę "Złotego Instalatora": 

 



Do zobaczenia za rok.

 

tekst: Małgorzata Tomasik,
zdjęcia: Anna Frącz, Sylwia Śmiecińska