Drukuj
Nadrzędna kategoria: 00_OLD_WEB

W kolektorze Vitosol 300-T typ SP3B w zdecydowany sposób ograniczono proces stagnacji, zmieniając czynnik roboczy w rurze Heatpipe. Maksymalna temperatura tego kolektora wynosi tylko 160°C!

 

Przypomnijmy, że gdy instalacja solarna jest w stagnacji, płyn solarny/glikol podlega dużym obciążeniom. Jego cząsteczki rozpadają się w temp. >170°C, obniża się też jego poziom pH (od standardowego 10,5 w kierunku odczynu kwaśnego), co może powodować korozję. Ponadto glikol w wysokiej temp. jest narażony na utlenianie, a to prowadzi do powstawania złogów (przez nieszczelności w instalacji).

W kolektorze Vitosol 300-T typ SP3B, gdy czynnik roboczy znajdujący się w rurze solarnej osiągnie temp. 160°C, przestaje przekazywać ciepło do płynu solarnego (ponieważ całkowicie odparowuje i nie następuje jego kondensacja). Dzięki temu – przy standardowym ciśnieniu roboczym panującym w układzie solarnym (2-3 bary) i przy braku odbioru ciepła – odparowanie płynu solarnego zachodzi dużo wolniej niż w przypadku „standardowych” kolektorów płaskich i próżniowych. Ze względu na niższą temperaturę i niewielką pojemność cieczową mniejsza jest też ilość odparowanego płynu.

Wykres obok przedstawia sprawność kolektorów próżniowych Viessmann oraz innych znanych producentów. Na osi poziomej zaznaczono różnicę temp. między kolektorem a otoczeniem. Wysoka sprawność kolektora Vitosol 300-T SP3B wiąże się jednak z koniecznością jego montażu pod kątem minimum 25°.