piątek, lipiec 19, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 06/2019

Okladka PI 06 2019 internet

Z Dolnośląskiego Oddziału Korporacji

Zdj nr 116 października 2015 r. w Zamku Książ – trzecim, co do wielkości zamku w Polsce i największym na Dolnym Śląsku – odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa firmy Termet S.A., która świętowała 70-lecie swojej działalności.Termet kiedyś i dziś

Termet kiedyś i dziś Firma Teremt S.A. z siedzibą w Świebodzicach na polskim rynku obecna jest od 1945 r. Na przestrzeni 70. lat działalności przede wszystkim zmieniła się forma własności firmy – do połowy lat 90. XX wieku Termet był przedsiębiorstwem państwowym, a dziś jest spółką akcyjną. Okres przemian gospodarczych, jak powiedział podczas obchodów jubileuszu prezes zarządu Termet Ryszard Satyła, okazał się najtrudniejszym wyzwaniem. – Przed dyrekcją i załogą stanął dylemat, czy podjąć się trudu prywatyzacji w spółkę o charakterze pracowniczym, czy skorzystać z zaproszenia Ministerstwa Przekształceń Własnościowych do udziału w programie komercjalizacji – co mogło zakończyć się sprzedaniem firmy zagranicznemu inwestorowi. – mówił Ryszard Satyła. Na początku lat 90. firma odrodziła się na nowo i zaczęła prowadzić samodzielne życie. W tym okresie grupa zdecydowanych osób podjęła decyzję o przekształceniu państwowego przedsiębiorstwa w akcjonariat pracowniczy. Ludzie ci zbudowali nowoczesną firmę w oparciu o własne zasady i dzięki temu może ona teraz z powodzeniem konkurować z dużymi, zagranicznymi firmami. 70 lat działalności to także zmiana profilu produkcji. Początkowo firma produkowała sprzęt pro gramująco-sterujący do pralek automatycznych, urządzenia wspomagające układy hamulcowe do produkowanych w Polsce samochodów osobowych i dostawczych, a także popularny sprzęt na gaz propan-butan – kuchenki, lampy, promienniki itp. Obecnie Termet zajmuje ię produkcją i dystrybucją urządzeń grzewczych. W swoich urządzeniach stosuje nowoczesne i ekologiczne rozwiązania techniczne. Do głównych produktów należą: gazowe kotły c.o., gazowe podgrzewacze wody przepływowej wraz z akcesoriami, a także gazowe kotły kondensacyjne, pompy ciepła i systemy solarne. Na uwagę zasługuje fakt, że urządzenia marki Termet to jedyne na rynku polskim rodzime produkty branży grzewczej spełniające wszelkie wymogi i standardy europejskie. Podstawą działania firmy jest zapewnienie klientom nie tylko dobrego produktu, ale także profesjonalnej opieki technicznej w całym okresie jego użytkowania. Dlatego też Termet ma bogatą sieć Autoryzowanych Dystrybutorów na terenie całego kraju. Sieć ta jest bardzo rozbudowana i przekroczyła już granice Polski, sięgając do m.in. Ukrainy, Rosji, Rumuni, Białorusi i Chin. Firma odbyła już pierwsze spotkania z przedstawicielami państw Afryki Północnej w celu podjęcia współpracy. Eksport obecnie stanowi już 40% obrotów. Firma była wielokrotnie nagradzana za swoje nowoczesne produkty i działalność na różnych targach. Przez 70 lat działalności w sposób istotny wpływała również na życie mieszkańców miasta Świebodzice i okolicy, oferując im pracę, szkolenia oraz wypoczynek i rekreację.

Obchody jubileuszu

70 lat produkcji Termet w liczbach

Przez 70 lat działalności firma wyprodukowała m.in.:

 • ponad 8 mln podgrzewaczy wody,
 • 700 tys. kotłów c.o.,
 • 8,5 mln. programatorów,
 • 7 mln termostatów,
 • 7 mln hydrostatów,
 • ponad 1,5 mln kuchenek turystycznych.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 25 września br. w Kompleksie Rekreacyjnym Hotel Księżyc. W spotkaniu wzięli udział prawie wszyscy pracownicy firmy oraz pracownicy będący już na emeryturze. Wiele zasłużonych osób otrzymało złote odznaki Termetu, które wręczał prezes zarządu Ryszard Satyła wraz z burmistrzem Świebodzic Bogdanem Kożuchowiczem. Na spotkaniu wręczono także odznaki branżowe im. Króla Kazimierza Wielkiego nadawane przez Konfederację Budownictwa i Nieruchomości. Odznaki z rąk wiceprezydenta Polskiej Korporacji Techniki SGGiK Piotra Czerwińskiego oraz Ireneusza Jerzyka – prezesa zarządu Oddziału Dolnośląskiego otrzymali: Ryszard Adamus, Mirosław Bazun, Andrzej Łada, Stefan Krzysztofiak oraz Zbigniew Kuźniewski (fot. 1). W ramach wspólnej zabawy wystąpił zespół Teatr Nasz z Michałowic, do śpiewów i tańca przygrywał DJ, a na stołach pojawiały się co rusz to jakieś nowe potrawy. Program pierwszego spotkania jubileuszowego był tak bogaty i charakteryzował się tak zdecydowanym zaangażowaniem załogi, że został przez zarząd jednogłośnie przedłużony do następnego dnia. W ramach obchodów jubileuszu w Sali Wystawowej odnowionego dworca kolejowego w Świebodzicach została zorganizowana wystawa dokumentująca 70-lecie istnienia firmy. Obejmowała ona archiwalną dokumentację i fotografie, zdobyte nagrody i odznaczenia, różnego rodzaju urządzenia grzewcze, w tym te aktualnie produkowane, oraz inne eksponaty. Przewodnikiem po historii zakładu był człowiek, który wie wszystko o firmie Termet – Andrzej Jagiełło, kustosz izby pamięci. Z kolei 16 października w Zamku Książ odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa. Udział w niej wzięli kontrahenci z polski i zagranicy oraz współpracownicy firmy. Na uroczystość zaproszono również Korporację i redakcję PI. Część oficjalna Gali miała miejsce w Sali Maksymiliana. W Galii wziął udział wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Z jego rąk trzech pracowników otrzymało odznaczenia państwowe za wzorowe , wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Złotym Medalem za Długoletnią Służbę nadawanym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali (fot. 2):

 • Czesław Butrymowicz – członek zarządu, dyrektor ds. technicznych i rozwoju;
 • Jerzy Humeńczuk – wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i utrzymania ruchu;
 • Mieczysław Zubowicz – dyrektor ds. handlowych.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, decyzją Ministra Infrastruktury i Rozwoju odznaka honorową „Za zasługi dla budownictwa” odznaczeni zostali (fot. 4):

 • Andrzej Jagiełło – obecnie kustosz izby pamięci;
 • Wanda Kubis – członek zarządu, dyrektor ds. finansowych, główna księgowa;
 • Antoni Miśta – członek rady nadzorczej, szef sprzedaży krajowej;
 • Ryszard Satyła – prezes zarządu.

Biorący udział w Gali zaproszeni kontrahenci i firmy otrzymali z rąk członków zarządu Termet pamiątkowe statuetki z dyplomami, podziękowania za dotychczasową współpracę. Wszyscy obdarowani przez zarząd goście zrewanżowali się przywiezionymi z różnych regionów Polski ciekawymi prezentami. W końcowej części uroczystości w Sali Maksymiliana, prezes zarządu Oddziału Dolnośląskiego Korporacji Ireneusz Jerzyk w towarzystwie dyrektora generalnego Korporacji Tomasza Malowanego wręczył przyznany przez Oddział Dolnośląski Złoty Klucz Instalatora prezesowi Ryszardowi Satyle i Wandzie Kubis (fot. 5). Złoty Klucz został przyznany za całokształt działalności gospodarczej w minionym 70-leciu, a w szczególności za innowacyjne rozwiązania techniczne, polski charakter firmy, dbałość w zrównoważony sposób o wszystkich swoich interesariuszy, tj. pracowników, klientów i kontrahentów, za odpowiedzialny stosunek do środowiska naturalnego. Druga część Gali odbyła się w Sali Balowej, Kominkowej i w Rotundzie Zamku Książ, a program był niemniej bogaty niż część pierwsza. Długi występ miał znany kabareciarz Piotr Bałtroczyk, do tańca przygrywał DJ, a w bloku konsumpcyjnym był bardzo duży wybór. Wniosek końcowy – jubileusz był bardzo udany! Ja tam byłem, wino i herbatę piłem.

Zdj nr 1   Zdj nr 2
1. Pracownicy firmy Termet po otrzymaniu odznaki im. Króla Kazimierza Wielkiego  

2. Wiceprezes zarządu Termet Jerzy Humeńczuk otrzymał Złoty Medal za Długoletnią Służbę
z rąk wojewody Tomasaz Smolarza. W głębi odznaczony już Czesław Butrymowicz

Zdj nr 3   zdj nr 4
3. Prezes Ryszard Satyła z listem gratulacyjnym od wojewody wrocławskiego  

4. Antoni Miśta otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla budownictwa” z rąk wojewody
Tomasza Smolarza. W głębi odznaczona już Wanda Kubis

Zdj nr 6   Zdj nr 5

5. Prezez Termet-u Ryszard Satyła i członek zarządu Wanda Kubis po otrzymaniu Dyplomu
Złotego Instalatora 2015 w towarzystwie Ireneusza Jerzyka i Tomasza Malowany

  6. Wręczenie Złotego Klucza Instalatora - nagrody Dolnośląskiego Oddziału Korporacji przyznanego Firmie Termet

Autor: Ireneusz Jerzyk

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem