piątek, maj 24, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 9_10/2018
Okładka 9 10

 

Jak projektują dla siebie najlepsi? – Nowy rozdział zrównoważonego budownictwa

BuroHappoldNowa siedziba międzynarodowego biura projektowego BuroHappold Engineering w zmodernizowanym wieżowcu Spektrum Tower w Warszawie to „żywe laboratorium”, w którym testowane są najnowsze rozwiązania w projektowaniu biur. Dzięki innowacyjnemu podejściu, w tym miejscu, przy zachowaniu najwyższej efektywności, priorytetem jest zdrowie i dobre samopoczucie pracowników.

Dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników obiektów to nowy rozdział zrównoważonego budownictwa, gdyż około 90% kosztów w biznesie to koszty zatrudnienia (koszty wynajmu i energii to tylko 10% kosztów operacyjnych). Jakość środowiska wewnętrznego w budynkach decyduje, jak ludzie się w nim czują, a to z kolei wpływa na ich produktywność w pracy. Badania wskazują, że wprowadzenie zmian mających na celu poprawę środowiska pracy istotnie zwiększa produktywność pracowników, np. efektywny system wentylacyjny poprawia ją o 11%, a lepsze oświetlenie o 23%.
Nowa siedziba BuroHappold (dla 120 osób) celowo została tak zaprojektowana, aby stanowić showroom najnowocześniejszych rozwiązań i technologii pozytywnie wpływających na zdrowie i produktywność w przestrzeni biurowej na otwartym planie, przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii i wody. W tworzeniu projektu i jego realizacji brali udział tacy partnerzy, jak: Philips Lighting, Ecophon, Halton, Carrier, AktivTek, Florabo2, Green Water Solutions, Hansgrohe, Koło, Geberit oraz IMI Hydronic Engineering.
Współpraca z nimi pozwoliła na wypracowanie najwyższej jakości rozwiązań w ośmiu obszarach (tab. 1). Bliżej przyjrzymy się tym, które dotyczą instalacji. Aby potwierdzić pozytywny wpływ biura na zdrowie i samopoczucie użytkowników, firma BuroHappold zarejestrowała go do certyfikacji WELL Building Standard®.

Oświetlenie i światło słoneczne

Współpraca z Philips Lighting zaowocowała zastosowaniem w siedzibie BuroHappold w pełni regulowanego (płynnie) oświetlenia typu LED. Światło sztuczne funkcjonuje tylko jako dopełnienie światła naturalnego. Jest ono sterowane przez czujniki ruchu i czujniki światła dziennego, aby oświetlić jedynie te strefy, w których przebywają ludzie i brakuje światła. Stale jest dostarczany zaprogramowany poziom natężenia światła, ustawiony indywidualnie dla każdego stanowiska pracy. Dodatkowo, upoważnieni użytkownicy mogą kontrolować oświetlenie za pomocą mobilnej aplikacji. Wnętrza zaprojektowano tak, aby zapewnić maksymalny dostęp do światła dziennego i ograniczyć uciążliwe olśnienie. Podwieszany sufit (dostarczony przez Ecophon, o funkcjach akustycznych) zapewnia odbicie światła na poziomie 85%, z czego więcej niż 99% to odbicie rozproszone. W słoneczne dni pracownicy mogą ograniczyć dostęp rażącego światła naturalnego, wykorzystując indywidualnie sterowane żaluzje i rolety. Odpowiednio dobrane powierzchnie odbijające światło we wnętrzach (sufit, podłoga, blaty biurek) pozwalają światłu dziennemu dotrzeć głęboko od fasady aż po centralną cześć kondygnacji.
W jednej z sal konferencyjnych podwieszany sufit akustyczny pełni również funkcję źródła światła o regulowanym natężeniu i aranżacji. To innowacyjne rozwiązanie sprawdza się jako ekwiwalent świetlika, pozwalając dodatkowo na zmiany scen świetlnych. Miejsca pracy są oddalone od okien o maksymalnie 7 m, dzięki czemu dostęp do światła dziennego został zapewniony każdemu z nich.

BuroHappold
Nowe, zdrowe biuro BuroHappold Engineering

Jakość powietrza

W procesie planowania biura zapewnienie najwyższej jakości powietrza było kluczowe. Dzięki rozległej wiedzy na ten temat, projekt obejmował najnowsze rozwiązania inżynierskie, np. przemyślaną strategię eliminacji przykrych zapachów i zanieczyszczeń poprzez odpowiednie kierowanie strumieniami powietrza przez pomieszczenia oraz dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń o zwiększonym na nie zapotrzebowaniu (np. ze względu na liczbę przebywających tam ludzi) na podstawie poziomu stężenia CO2. Dzięki współpracy z firmą Halton zastosowany został innowacyjny system dynamicznego rozdziału powietrza oparty o stężenie CO2 w poszczególnych sekcjach biura. Dostarczanie dokładnie odmierzonej ilości powietrza generuje duże oszczędności w eksploatacji i pozwala racjonalnie wykorzystać możliwości centrali wentylacyjnej.
Współpraca z firmą ActivTek pozwoliła natomiast podnieść jakość powietrza dostarczanego do biura. Dzięki jonizatorom katalitycznym powietrze, tuż przed dotarciem do pomieszczeń, jest poddawane neutralizacji zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych. Rozwój zarazków oraz gromadzenie się pleśni i grzybów w kanałach wentylacyjnych (częsty problem w biurach) został wyeliminowany, co przedłuża żywotność instalacji i znacznie ogranicza jej koszty eksploatacyjne.

Komfort termiczny

Optymalną temperaturę w biurze zapewnia system klimatyzacji reagujący na lokalne zmiany (np. ze względu na nasłonecznienie), jak i uwzględniający odmienne preferencje użytkowników. Wcześniej BuroHappold przeprowadziło dokładną analizę, jak zyski ciepła wpływają na komfort w ich nowym biurze, co pozwoliło na precyzyjną specyfikację najbardziej wydajnego systemu klimatyzacji. Dzięki współpracy z firmą Carrier zastosowano bardzo efektywne klimakonwektory kanałowe (fancoile) z energooszczędnymi silnikami EC oraz innowacyjne hybrydowe belki chłodnicze, które mogą pracować jako klasyczne belki chłodnicze lub jako klimakonwektory (fancoile). Hybrydowe belki chłodnicze Carrier (zastosowane w salach konferencyjnych) również wyposażone są w energooszczędne silniki EC oraz czujniki stężenia CO2. To połączenie zapewnia najwyższej jakości komfort termiczny, nie zakłócając innych aspektów well-being. System działa strefowo i umożliwia indywidualne ustawienia w różnych miejscach w biurze. Może być też centralnie sterowany za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonach.

Wydajność wody i energii

Urządzenia AGD w kuchni mają nie tylko wysoką efektywność energetyczną klasy A++, ale też konsumują niewiele wody. Dotyczy to m.in. takich innowacyjnych urządzeń jak programowalne dystrybutory wrzątku pozwalające na natychmiastowe uzyskanie wody o żądanej temperaturze w dokładnie potrzebnej do przygotowania napoju ilości. Do spłukiwania toalet używa się powtórnie odzyskanej tzw. szarej wody, ograniczając zużycie świeżej wody z wodociągów. Instalacja pobiera zużytą wodę z umywalek i pryszniców z wyższych pięter oraz skropliny z systemu klimatyzacyjnego. System zainstalowano dzięki współpracy z firmą Green Water Solutions.
Poprzez precyzyjny i rozbudowany system monitorowania zużycia energii i wody możliwa jest optymalizacja konsumpcji mediów oraz, co najważniejsze, podniesienie świadomości użytkowników biura w zakresie wpływu ich działań na środowisko.

Modernizacja i zrównoważony rozwój

Renowacja dobrze zlokalizowanego budynku Spektrum Tower, o dużym potencjale transformacji, umożliwiła stworzenie komfortowej i wydajnej przestrzeni zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Przy aranżacji nowego biura wykorzystano ponownie elementy wieżowca Spektrum Tower i wyposażenia wnętrz.
Szerokie użycie drogich ścian szklanych zostało usprawiedliwione faktem, że ponad 90% oszklenia zostało odzyskane z innej budowy. Powierzchnie betonowe istniejących fragmentów konstrukcji zostały odsłonięte i stanowią część aranżacji wnętrza. Inne elementy, które zostały wykorzystane ponownie, to: drzwi, kanały kablowe, kable, szafy serwerowe.
Betonowa część lady recepcyjnej, jak również wiele innych części mebli, zostały przeniesione z poprzedniej siedziby.

Tabela 1. Rozwiązania w siedzibie BuroHappold Engineering – nowy rozdział projektowania zrównoważonego budownictwa
8 aspektów nowego, zdrowego biura
HAŁAS I AKUSTYKA OŚWIETLENIE I ŚWIATŁO SŁONECZNE
Dla skupienia i współpracy:
– cicha i otwarta przestrzeń biurowa;
– akustyczne wyizolowanie poszczególnych pomieszczeń;
– podłoga i sufit akustyczny absorbujące hałas;
– panele akustyczne w salach konferencyjnych i pomieszczeniach specjalnych;
– sufit akustyczny zintegrowany z oświetleniem w jednej z sal spotkań;
– kabiny do rozmów telefonicznych;
– pokoje cichej pracy;
– bardzo cichy system HVAC.
Dla komfortu wzrokowego:
– regulowane oświetlenie LED;
– poziom światła indywidualnie dobrany do każdego stanowiska pracy;
– czujniki ruchu i światła dziennego sterujące oświetleniem;
– aplikacja mobilna umożliwiająca indywidualne ustawienia;
– indywidualnie sterowane rolety;
– światło dzienne sięgające centralnej części kondygnacji;
– każde miejsce pracy zlokalizowane maks. 7 m od okna;
– podwieszany sufit 85% odbicia światła.
WYDAJNOŚĆ WODY I ENERGII DOSTĘP DO UDOGODNIEŃ
Dla oszczędności:
– opomiarowanie zużycia wody i energii;
– urządzenia AGD klasy A++;
– wydajne zużycie wody w kuchni (warnik, filtr wody pitnej);
– system odzysku wody szarej (oszczędność 30% zużycia wody);
– toalety Rim-free.
Dla dobrego połączenia z miastem:
– maks. liczba pkt. BREEAM za transport i dostęp do udogodnień;
– wygodne połączenie komunikacją miejską;
– szeroki wybór lokali gastronomicznych i punktów usługowych;
– fitness klub w budynku;
– stacja rowerów publicznych Veturilo;
– prysznice w biurze (1 na 10 rowerzystów, co wykracza poza standardy BREEAM);
– przebieralnie ze specjalną suszarką na ubrania.
ZMODERNIZOWANY BUDYNEK
I PONOWNE UŻYCIE MATERIAŁÓW
KOMFORT TERMICZNY
Z troski o środowisko i budżet:
– zmodernizowany budynek ożywiający tkankę miejską;
– ponowne użycie elementów budynku;
– 90% ścian szklanych odzyskane z innego obiektu;
– część mebli przeniesiona z poprzedniej siedziby.
Dla optymalnej temperatury:
– wydajne, elektronicznie sterowane fankoile;
– prototypowe, hybrydowe belki chłodzące;
– 30 stref pełnej kontroli temperatury;
– mobilna aplikacja umożliwiająca indywidualne ustawienia.
JAKOŚĆ POWIETRZA WYGLĄD I ODCZUCIA
Aby oddychać czystym powietrzem:
– dopływ świeżego powietrza sterowany czujnikami stężenia CO2;
– unikatowy projekt wyciągu pochłaniającego zapachy i zanieczyszczenia;
– jonizatory powietrza;
– wysoki poziom ilości świeżego powietrza (przekraczający wymagania BREEAM);
– wysoki sufit.
Aby cieszyć się przyjemnym wnętrzem:
– stonowana, naturalna kolorystyka wnętrza;
– materiały wykończeniowe o zerowej lub minimalnej zawartości lotnych związków organicznych;
– sprzątanie powierzchni bez wykorzystania toksycznych substancji;
– roślinność i zioła.


Oprac. red. na podstawie materiałów BuroHappold

 

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem