envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











2012 03 08 Wywiad z Panią Tamarą Telusiewicz-Wojsznis

Od kilku lat jest Pani związana z firmą HERZ, jakie zmiany zaszły w firmie w tym czasie na Pani oczach?

Ostatnie dwadzieścia lat, to najbardziej dynamiczny okres w historii firmy HERZ. Dotyczy to zarówno rynku polskiego, jak również światowej ekspansji marki HERZ.
Od połowy lat pięćdziesiątych XX wieku – kiedy zapadła decyzja o specjalizacji w zakresie techniki grzewczej – pozycję rynkową HERZ-a dokładnie określało nasze hasło firmowe „Gdzie ogrzewanie – tam HERZ”. Pięć lat temu świadomie zrezygnowaliśmy z używania tego hasła, ponieważ dzisiaj, oprócz armatury i systemów grzewczych, dostarczamy również produkty z zakresu techniki sanitarnej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej, gazowej, regulacyjnej oraz OZE. Odnawialne źródła energii stanowią alternatywę w zakresie pozyskiwania energii w przyszłości. Firma HERZ od blisko trzydziestu lat produkuje kotły na biomasę – jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, umożliwiających pozyskiwanie energii odnawialnej.

Od zakładu produkcyjnego po koncern międzynarodowy – czyli jak to się zaczęło…
Dawno, dawno temu… ta historia naprawdę zaczęła się bardzo dawno temu. W 1896 roku, w Wiedniu przy małej uliczce Herzgasse, dwóch austriackich przedsiębiorców uruchomiło fabrykę armatury wszelakiej Gebauer und Lehrner. W drugiej połowie XX wieku symbol serca (HERZ w języku niemieckim oznacza serce) oraz nazwa HERZ zostały zarejestrowane jako znaki firmowe naszego przedsiębiorstwa.

Posiadają Państwo zakłady produkcyjne zarówno na terenie Polski, jak i innych krajów. Gdzie one się znajdują i co jest w nich produkowane?
Odpowiadając na to pytanie chciałabym podkreślić, że wszystkie zakłady produkcyjne HERZ-a zlokalizowane są na terenie Europy. W pięciu fabrykach w Austrii produkowane są m.in. termostaty, zawory podpionowe, zawory regulacyjne, złączki oraz systemy przyłączeniowe. W Austrii są również wytwarzane urządzenia z zakresu OZE. Zakład produkcyjny w miejscowości Kovina na Słowenii jest producentem zaworów kulowych oraz armatury sanitarnej, a w Rumunii odlewane są m.in. nasze największe zawory kołnierzowe.
W skład grupy zakładów produkcyjnych HERZ-a wchodzi również nasz polski zakład w Wieliczce. W naszej fabryce odbywa się montaż końcowy wyrobów ze wszystkich wymienionych wcześniej grup produktowych. Tutaj odbywa się również produkcja kotłów na biomasę.

Dopełnieniem Państwa działalności na pewno jest ośrodek badawczo-rozwojowy w Pinkafeld. Jakie badania są w nim prowadzone? Jaką powierzchnię zajmuje? Czy planują Państwo jego poszerzenie?
Laboratorium w Pinkafeld zajmuje się badaniami i rozwojem nowych urządzeń z zakresu odnawialnych źródeł energii – rozwijaniem istniejących technologii (np. konstrukcji palników, wymienników i sterowników) oraz wprowadzaniem nowych rozwiązań konstrukcyjnych. W laboratorium przeprowadzane są również badania nad procesem spalania z użyciem różnych rodzajów biopaliw i wpływem tych paliw na nasze konstrukcje. Powierzchnia laboratorium to ok. 4 tysiące metrów kwadratowych. W naszych planach rozwojowych mamy również budowę laboratorium OZE w Wieliczce. Oprócz analizy procesów spalania planujemy tutaj badania i rozwój naszych pozostałych grup produktowych z zakresu energii odnawialnej – pomp ciepła i układów solarnych. Budowa laboratorium pozwoli nam również rozszerzyć współpracę z uczelniami wyższymi poprzez udostępnienie naszych stanowisk do przeprowadzania badań naukowych.

Nie od dziś wiadomo, że rozwój firmy nierozerwalnie wiąże się z ciągłym inwestowaniem w nią. Czy w najbliższym czasie planują Państwo rozbudowę zakładów produkcyjnych, a może otwarcie kolejnego?
Najłatwiej jest mi odpowiedzieć na to pytanie mówiąc o naszym zakładzie produkcyjnym w Wieliczce. Jesteśmy właśnie na etapie uruchamiania kolejnych linii produkcyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych obrabiarek cyfrowych. Kończymy również projektowanie kolejnej hali dla potrzeb produkcji urządzeń z zakresu OZE.
W Austrii, w miejscowości Pinkafeld trwa rozwój części badawczo-rozwojowej działu OZE oraz uruchamiane są kolejne linie produkcyjne kotłów na biomasę.

Nowości w 2012 r. – co nowego w tym roku planują Państwo wprowadzić na rynek?
Wśród naszych najciekawszych nowości wprowadzanych właśnie na rynek jest druga generacja zaworów HERZ De Luxe. Jest to ekskluzywna seria termostatów i zaworów służących do przyłączania grzejników. Szczególnie efektownie zawory te prezentują się w połączeniu z grzejnikami łazienkowymi o wyszukanym wzornictwie.

Jak Państwo widzą swoją firmę na tle konkurencji? Jaką część poszczególnych segmentów rynku obejmuje sprzedaż produktów HERZ-a?
Jedną z najważniejszych grup produktowych w naszej grupie stanowią zawory termostatyczne. To właśnie na podstawie sprzedaży termostatów oceniamy swoją pozycję na rynku. Na dzień dzisiejszy nasz udział w polskim rynku wynosi ok. 25% i cały czas ciężko pracujemy nad tym, aby ten udział systematycznie wzrastał.

Jak przebiega współpraca z Państwa partnerami handlowymi. Myślę tu m.in. o grupach Instal Konsorcjum, SBS, Grudnik, Sangroup, PSB i innych.
Ostatnie dziesięć lat to czas, w którym rynek dystrybucji materiałów instalacyjnych został mocno uporządkowany. Współpraca z dużymi sieciami handlowymi zdecydowanie ułatwia dostęp klientów do produktów naszej firmy.
Partnerzy handlowi, to obok projektantów i wykonawców jedna z trzech najważniejszych grup naszych współpracowników. Dzięki współpracy z naszymi solidnymi partnerami handlowymi możemy sukcesywnie zwiększać udział marki HERZ w polskim rynku instalacyjnym.

Na koniec: Co dla Pani znaczy HERZ?
Dziękuję za to pytanie. HERZ to dla mnie przede wszystkim duże wyzwanie, jakie daje możliwość realizacji własnych ambicji zawodowych w bardzo dynamicznie rozwijającej się organizacji biznesowej. To również szansa, aby systematycznie wzmacniać pozycję marki HERZ w gronie najlepszych firm branży instalacyjnej w Polsce.


■ Tamara Telusiewicz-Wojsznis
Z pochodzenia Opocznianka… z zamiłowania skrzypaczka, miłośnik motocykli… Najlepiej odpoczywam bez zgiełku i turystów … ukochane ciepłe, wiecznie zielone wyspy… a przede wszystkim Madera. Motto: nie poddawaj się!

 

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w firmach o różnym profilu branżowym. Początkowo pracowałam w firmie BWT, jako tłumacz. Wykonując tłumaczenia techniczno-handlowe, uczestniczyłam w negocjacjach handlowych, konferencjach, targach branżowych czy też szkoleniach z zakresu technologii. W późniejszym okresie, w związku z dynamicznym rozwojem firmy w Polsce powierzono mi zagadnienia z zakresu marketingu i sprzedaży.
W latach 2004-2005 pracowałam na stanowisku Dyrektora Departamentu w Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej w Warszawie. Dzięki tej funkcji zdobyłam, tak ważne w pracy zawodowej, doświadczenie w zarządzaniu zespołem pracowników. Ze względu na powierzone mi obowiązki oraz specyfikę przedsiębiorstwa pogłębiłam swoją wiedzę w zakresie promowania firmy na arenie zagranicznej oraz kreowania współpracy z operatorami pocztowymi w obszarze strategii międzynarodowej.
Cóż, ale zawsze mnie ciągnęło do korzeni… Odnosi się to też do sfery zawodowej. Dlatego też, jak tylko pojawiła się możliwość powrotu do branży sanitarnogrzewczej – skorzystałam z niej… I tak we wrześniu 2005 roku rozpoczęłam swoją przygodę z firmą HERZ.
Na początku pracy odpowiadałam za prowadzenie spraw administracyjnych. Później, ze względu na ustawiczne przeobrażenia organizacyjne, zakres moich obowiązków stopniowo się rozszerzał. W 2007 roku nastąpiły zmiany w zarządzie spółki HERZ Armatura i Systemy Grzewcze, których powodem był dynamiczny, nieustanny rozwój spółki oraz kolejne inwestycje na rynku polskim. Dyrektor zarządzający/prokurent – to było nowe stanowisko w strukturze firmy, które zostało mi powierzone. Opracowany przeze mnie system zarządzania zasobami ludzkimi pozwolił na skompletowanie – w stosunkowo krótkim czasie – zespołu pracowników (obecnie ponad 350 osób w przedsiębiorstwie) do Pionu Administracji oraz Pionu Produkcji (Dział Montażu Armatury, Dział Spawalni i Dział Lakierni) w przedsiębiorstwie. System ten wykorzystywany jest do tej pory przy doborze stosownego personelu, jak również w racjonalizacji zatrudnienia w zależności od sytuacji rynkowej i potrzeb firmy.
1 lutego 2012 roku nastąpiła zmiana pokoleniowa w zarządzie naszej firmy. W związku z przejściem na emeryturę dotychczasowego wiceprezesa zarządu, Andrzeja Latosińskiego objęłam obowiązki wiceprezesa zarządu firmy HERZ Armatura i Systemy Grzewcze.
Oczywiście firma to nie wszystko. Dzięki wyrozumiałości moich bliskich udaje mi się połączyć życie osobiste z życiem zawodowym... chociaż nie jest to łatwe.


Grupa HERZ w liczbach
◗ 130 milionów euro – roczny obrót skonsolidowany
◗ 1500 pracowników
◗ 9 zakładów produkcyjnych
◗ 19 spółek-filii
◗ przedstawicielstwa w ponad 50 krajach świata
◗ 275 000 m2 – powierzchnia wszystkich nieruchomości
◗ 87 000 m2 – powierzchnia zabudowy pod dachem


■ Rozmawiała Beata Stępień-Niedźwiedź


 

pi