niedziela, czerwiec 17, 2018

 Najnowsze wydania

 EKO
Schowek02TRH
I&M 2/2017

PI 1/2018

okładkaPI01

001 Okladka IM02 2017

Połączenia w instalacjach wodnych budynku – złączki przejściowe (cz. 2)

2012 02 49 W poprzedniej części artykułu zostały przedstawione podstawowe połączenia przewodów rurowych wykonanych z różnych materiałów, najczęściej stosowanych do budowy instalacji wewnętrznych. W tym numerze zostaną przedstawione kolejne rozwiązania konstrukcyjne złączek.

W ,,Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Ruro ciągów z Tworzyw Sztucznych” autorstwa dra inż. Lucjana Furtaka, dra hab. inż. Stanisława Rabieja, mgra inż. Jakuba Wild, wydanych przez Polską Korporację Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji (Warszawa, 1996), podane są zasady prawidłowego podłączenia instalacji wykonanej z tworzywa sztucznego do źródła ciepła w instalacji ogrzewczej. Zgodnie z nimi, nie należy łączyć przewodu z tworzywa sztucznego bezpośrednio z kotłem c.o. lub innym źródłem wytwarzającym ciepło, aby uniknąć bezpośredniego podgrzewania przewodu przez to urządzenie. Dlatego pomiędzy źródłem ciepła i przewodem z tworzywa sztucznego należy zamontować rurę metalową o długości co najmniej 0,5 m przy obliczeniowej temperaturze wody max. 60°C i o długości co najmniej 2,0 m przy wyższej temperaturze obliczeniowej. Wymagania te można pominąć, jeżeli producent kotła wyraża na to zgodę.

2012 02 46Co i jak łączyć
Mosiężna złączka przejściowa – Global Trade
Wychodząc naprzeciw temu zaleceniu firma Global Trade z Torunia oferuje instalatorom specjalną mosiężną złączkę przejściową instalowaną pomiędzy rurą z polietylenu sieciowanego a przewodem wykonanym z miedzi. Złączka z jednej strony ma końcówkę do zaprasowania rury wielowarstwowej z polietylenu sieciowanego, natomiast z drugiej strony umożliwia wlutowanie standardowej rury miedzianej. Czynność połączenia należy najpierw wykonać dla rury miedzianej (po uprzednim zdjęciu elementów z tworzywa sztucznego i gumy), a następnie – po założeniu powtórnie na złączkę ringów uszczelniających, przekładki dielektrycznej i tulejki zaciskowej – wykonać zaprasowanie na rurze z polietylenu sieciowanego. Kształtka ta umożliwia bezpośrednie połączenie dwóch różnych materiałów bez konieczności stosowania złączek przejściowych z gwintem. Producent złączek ma w swojej ofercie również złączki mosiężne skręcane z pierścieniem przeciętym do połączenia instalacji z rur wielowarstwowych PE-X/Al/PE-X lub PE-RT/Al/PE-RT z instalacją wykonaną z miedzi (fot. 1).
...pełna wersja artykułu w PI 2/12

homeWyszukiwarka

Repowermap

homeTagi

homeReklama

20180321banner hvac200x400

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem